V Saúdské Arábii si raději zakryjte tvář!

Cizinky v Saúdské Arábii si na veřejnosti stále pečlivěji zakrývají vlasy a tvář, aby nepoutaly pozornost. V Saúdskoarabském království totiž podle místních obyvatel sílí protizápadní nálady. Útok zápalnou pumou na německý pár v Rijádu a vražda Kanaďana v Kuvajtu zesílily tlak na ženy a ty se kvůli vlastní bezpečnosti přizpůsobují zvyklostem v Saúdské Arábii. Evropské a severoamerické ambasády podle diplomatů všeobecně radí svým emigrantkám, aby na veřejnosti nosily dlouhý černý plášť zvaný "abaja", nechávají však na jejich uvážení, zda si zakryjí vlasy.

Ženy ze Západu se však cítí velice zranitelné po sérii incidentů, při nichž se staly cizinky terčem útoků obvykle Pákistánců, ale občas také Saúdských Arabů. Napětí zesílilo po americko-britských útocích na Afghánistán, při nichž přicházejí o život i civilisté. Letecké útoky jsou součástí snahy USA zlikvidovat teroristu Usámu bin Ládina, podezřelého ze zosnování útoků na New York a Washington 11. září.

"Včera přišlo naší komunitě memorandum nabádající cizinky, aby si zakrývaly vlasy. Popouzí mě to, ale pro všechny případy teď raději nosím na hlavě šátek," říká 43letá Caroline, Novozélanďanka v domácnosti. "Zahaluji se teď víc než předtím a nechodím na súk (místní tržnice pod širým nebem), protože podle mého bych si tím
koledovala o trable," konstatuje 45letá Britka Shirely, rovněž v domácnosti. "Ale až tak moc mi to nevadí, protože se mi tu moc líbí," dodává.

Ženy ze Západu jsou v Saúdské Arábii nápadné, nejen proto, že místní ženy si pečlivě zakrývají vlasy, ale protože mnohé z nich skrývají tvář - což je tradice, kterou korán nevyžaduje. Svatá kniha muslimů prostě nařizuje ženám, aby se "strojily skromně" a zakrývaly si vlasy, což je direktiva, kterou různé islámské kultury po celém světě interpretují odlišně.

Za normálních okolností Saúdští Arabové nemají námitky, objevují-li se ženy ze Západu na veřejnosti s nepokrytou hlavou za předpokladu, že na sobě mají abaju. Příslušnice něžného pohlaví však znepokojuje, jak by se mohli extremisté zachovat za současné situace.

Dalším hlavolamem, s nímž se musejí cizinky vypořádat v Saúdské Arábii, jež se stala kolébkou islámu již před čtrnácti stoletími, je fakt, že místní ženy se jen zřídkakdy odváží na veřejnost bez mužského doprovodu. Mnohé ženy ze Západu mají zaměstnání, ale saúdskoarabské restauranty a úřady jsou striktně segregované. Ženy neřídí automobil a všeobecně jim není dovoleno ubytovávat se bez mužského doprovodu v hotelu.

Většině žen ze Západu nedělá podle jejich slov problém přizpůsobit se místním tradicím. "Docela ráda si schovám vlasy, když jdu nakupovat na súk, protože se tak vlastně stávám neviditelnou a je pro mě snazší sledovat dění," vysvětluje ruská umělkyně Elena Castillo. "Stávalo se mi, že jsem neměla vlasy schované pod šátkem a oslovili mě příslušníci náboženské policie, což jsou většinou mladí muži, kteří vás zdvořile upozorní, že vám šátek sklouzl z hlavy. Omluvila jsem se a hned jsem si vlasy zakryla."