V Rusku vládnou rekordní vedra

Rekordní vedra, jaká Moskva nepamatuje téměř třicet let, zavládla v těchto dnech v ruské metropoli. Teplota vzduchu se již několik dnů pohybuje kolem 33 až 35 stupňů ve stínu a na vozovce dosahuje až 70 stupňů Celsia. Meteorologové varují obyvatele, aby se zdrželi cest do středu města a dávali přednost raději odpočinku na venkově nebo na plovárnách. Naposledy podobná vedra byla v Moskvě v roce 1972, kdy horké počasí vydrželo více než měsíc. Nyní meteorologové předpovídají, že přinejmenším týden horko nepovolí.

Zaplněny jsou plovárny i fontány. Lidé se koupou na všech místech, kde je voda. Podle údajů rychlé záchranné služby v Moskvě utonulo od počátku sezóny 155 osob a počet utopenců stále stoupá. Jen za uplynulý víkend bylo z vody vyloveno 16 mrtvých těl. V červenci si voda vzala 106 životů. Příčinou smrti je většinou nadměrná spotřeba alkoholu. Lidé se na plovárnách často posilňují vodkou a pivem, mnohdy kombinují obojí. Rad a varování lékařů nedbají.
   

Zcela nesnesitelná je situace na moskevských ulicích. zejména starší vozidla nezvládají vysoké teploty. Mezi řidiči vládne značná nervozita. Spílají majitelům aut s "vařícími se" motory, kvůli nimž zácpy vznikají. Jízda v rozpáleném automobilu tonoucím ve výparech výfukových plynů je příčinou většího výskytu infarktů.
    

Horko ovšem není jen obyvatelům ruské metropole. Podobná situace je na Sibiři, na Uralu i na jihu země. V Rostově na Donu se lidé nemohou zachránit ani ve vodě. Teplota vody v Donu je kolem 28 stupňů Celsia. Hygienické služby přitom varují před
koupáním ve znečištěných nádržích. Přinejmenším týden vládne kritická situace v Saratově, Penze, Nižním Novgorodě a v dalších městech, kde je kolem 38 stupňů ve
stínu. Z neklimatizovaných kanceláří a obchodů jsou lidé odváženi do nemocnic. Tam však jsou podmínky obdobné.
   

Trvající vedra jsou příčinou požárů v Archangelské oblasti a Komské republice v severní části Ruska. V Severozápadním federálním okruhu bylo zaregistrováno 128 požárů.
   

Podle moskevských zdravotnických služeb zatím nebyl zaznamenán zásadní vzestup žaludečních potíží, které jsou obvyklé pro tyto letní měsíce. Přiznávají, že prodej potravin, zejména na tržištích, zdaleka neodpovídá hygienickým normám, avšak počet hospitalizovaných osob se zatím nevymyká obvyklé situaci. Navzdory horku jsou na některých tržištích ryby, maso, masné výrobky, vajíčka, tvaroh, mléko a další potraviny položeny přímo na prkenných stolech.
   

Poněkud vlídnější počasí je v Petrohradu a okolí. Tam však uragán, který se přenesl v noci na dnešek Leningradskou oblastí, napáchal silné škody v několika místních obcích. Zpřetrháno bylo elektrické vedení, polámány stromy, poničeny domy i auta. V samém Petrohradu blesk při bouřce uhodil do kříže na kupoli jednoho z kostelů v klášteře Smolnyj. Místní stařenky v tom spatřují "Boží znamení". Podle architektů jde o konstrukční chybu stavitelů 19. století, kteří v roce 1835 instalovali kříž nakupoli.