V rašeliništích roste mnoho zvláštních rostlin

Rašeliniště, močály a vrchoviště vyvolávají v myslích některých lidí představy o bezedném bahnu, vílách a bludičkách, které tancují na mlžném oparu, nebo smečkách strážců hranic, jež se snaží zastavit Krále Šumavy.

Skutečnost je trochu střízlivější, je ale pravda, že rašeliniště se od běžného lesa či louky liší svou florou, faunou i svým plochým povrchem a skrývá v sobě určité nebezpečí a neznámo. Jeho hlavní složka - rašelina - je tvořena odumřelými částmi rostlin, které nezetlely a jež se hromadí. Produkce organické hmoty zde tedy převažuje nad jejím rozkladem, celý proces je však velmi pomalý a vrstva nabývá o pouhý milimetr za rok.

Rašeliništím se daří v místech, kde se drží voda na plochých a mělkých proláklinách, většinou na horách. Tato místa napájejí většinou jen dešťové srážky a říká se jim vrchoviště. Naproti tomu rašeliniště, která zásobuje podzemní voda, se nazývají slatiniště. V severních Čechách jsou největší rašeliniště v Krušných horách - 1500 hektarů, v Jizerských horách a okolí Doks jsou to necelé dvě třetiny této plochy a pouze dvacet hektarů rašelinišť leží v Českém středohoří a Labských pískovcích. Všechny tyto lokality jsou dnes zpravidla chráněny pro svoji původnost a neopakovatelnou atmosféru.

K některým vedou značené cesty a naučné stezky s povalovými chodníky. Nejzajímavější na rašeliništích je patrně jejich flora. Přežijí zde jenom některé druhy rostlin, protože prostředí je velmi nehostinné. Vegetace musí čelit nedostatku kyslíku a minerálních živin, přítomnosti toxických látek v půdě, vysoké kyselosti a neustále se zvyšujícímu povrchu rašeliniště. V minulosti se rašelina využívala k vytápění či k budování drobných stavení, dnes se cenný přírodní materiál používá hlavně v lázeňství a zahradnictví.

NEJZNÁMĚJŠÍ ROSTLINY RAŠELINIŠŤ

Rašeliník - je nejrozšířenější rostlinou, jen deset centimetrů vysokou. Vytváří velké, vždy zelené plochy, které zadržují vláhu. Pokud je rostlina vystavena přímému slunci, roste velmi rychle. V některých případech může vytlačit i lesní porost, který nepřežije v kyselém a na živiny chudém prostředí.

Suchopýry - poznáte, až když odkvetou. Na stvolu vysokém šedesát centimetrů se tvoří charakteristické bílé vatové chomáčky s drobnými semínky.

Brusnice vlochyně - je podobná borůvkám, má šedozelené listy, plody jsou jedlé a v malém množství neškodné. Ve větším mají omamné účinky.

Klikva žoravina - je poléhavý keřík s plazivými, dlouhými větévkami s drobnými lístky. Květy má růžové, drobné a plody červené, podobné brusinkám, jsou jedlé.

Rosnatka okrouhlolistá - masožravá rostlina dorůstá maximálně patnácti centimetrů výšky. Má bílý květ a lepivé listy velikosti desetikoruny, které vysávají drobný hmyz a jsou uspořádány do kruhu. Z dřevin roste na rašeliništích nejčastěji borová kleč, vzácněji bříza zakrslá, dorůstající maximálně do jednoho metru, a borovice blatka. Z fauny zde žijí tetřívci, kteří se živí plody zdejších rostlin.

RAŠELINIŠTĚ NA SEVERU ČECH

KRUŠNÉ HORY

Božidarské - s plochou 930 hektarů, leží v nadmořské výšce 1000 metrů a vede tudy naučná stezka.

Novodomské - východně od Hory Svatého Šebestiána, měří 230 hektarů, po jihovýchodním obvodu má rašelinné rybníky (s kyselou vodou).

Přebuzské vřesoviště - s plochou 89 hektarů najdete při silnici u Přebuze.

Velký močál - leží u cesty z Jelení do Přebuze v pramenné oblasti říčky Rolavy a má rozlohu 50 hektarů.

Oceán - jižně od Perninku s výměrou 42 hektarů.

Malé a Velké Jeřábí jezero - leží na státní hranici s Německem a rozkládají se na ploše pět a dvacet devět hektarů. Jsou obtížně dostupná.

Grünwaldské - je mezi Moldavou a Novým Městem (39 hektarů)

Černý rybník - leží u Klínů, má rozlohu 32 hektarů.

JIZERSKÉ HORY

Pramenná oblast Jizery a Jizerky - o rozloze asi 300 hektarů. Vedou tudy značené cesty, na Jizerce je naučná stezka. Ostatní rašeliniště jsou samostatná a menší: Černá jezírka 8,5 hektaru, Nové Louky 30 hektarů, z menších jmenujme Rybí a Klikvovou louku, Čihadlo a Kneipu.

OSTATNÍ LOKALITY

Břehyňské rašeliniště Pecopala - je v nížině s plochou 910 hektarů Ve Středohoří je jediné rašeliniště na Březinách u Milešovky a na Děčínsku leží Čabel u Bynova.


 

Jizerské rašeliniště