Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Ralsku snadno zabloudíte

  16:29aktualizováno  16:29
Ralsko se má proměnit v turistický ráj a čekají na to turisté nejen z Libereckého kraje. Zatím se ale na nepřehledných a pustých cestách zorientuje jen málokdo. Cesty přitom již měly být označené. "Osobně to kolem Raska trochu znám. Jezdím sem na houby a někdy projíždím krajinu na kole, protože je tu skutečně krásně a výlet stojí za to. Kdybych se tu ale neorientoval sám, rychle bych zabloudil. To se tu dá docela snadno, protože v oblasti příliš lidí nebydlí," uvedl Martin Mocný, který je sice z Ústí, ale u Mimoně má chalupu.

Podobné zkušenosti má i novoborský cyklista Leoš Bém. "Vypravili jsme se od Vlčího Dolu na Hradčany, pokoušeli jsme se dostat až na Kuřívody, ale nejsou tam rozcestníky, několikrát jsme se nemohli vymotat ze špatné trasy. Je to stále dost nepřehledné, některé cesty sice kdosi přehradil, ale pro cykloturistiku je tento kout kraje naprosto ideální."

Cykloturisté si zřejmě na označení ještě počkají. "Kompletní označení nových cyklotras v Ralsku by mělo být hotovo do konce října," uvedl starosta Ralska Jindřich Šolc. Za zpožděním je složitější vyhledání firem, které jsou schopné kvalitní značení na sto sedmdesáti kilometrech cyklostezek zajistit, a kvůli výběru stavebního dozoru. "Vyhlásili jsme veřejnou soutěž na dodavatele značení," potvrdil Šolc.

Uskutečnění projektu přijde nejméně na půl milionu korun. Mikroregion Podralsko, v němž je sdruženo celkem jednadvacet obcí z Českolipska, Liberecka i Mladoboleslavska, na tuto akci získal sedmdesát procent sumy jako dotaci ministerstva pro místní rozvoj. Podle starostů jde vzhledem k rozlehlosti území, kterým cyklostezky povedou, pravděpodobně o první etapu a značení nových tras v této oblasti bude v příštích letech určitě pokračovat.

Podle propagátora Cykloráje Ralsko Miroslava Těšiny z Agentury regionálního rozvoje půjdou napříč prostorem dvě hlavní trasy. Počítá se také s jejich propojením přes města na okraji či poblíž prostoru jako například s Osečnou, Hamrem na Jezeře, Stráží pod Ralskem, Zákupy, která mohou turistům poskytnout ubytování, stravování, koupání nebo prohlídku památek. "V Ralsku je neopakovatelná přírodní scenérie s asfaltovými cestami umožňující pohodovou turistiku pro mládež i seniory," opakuje Těšina. "Teď se do Ralska mohou tak nanejvýš vypravit lidé, kteří mají rádi dobrodružství, brzy už tady turisté ale bloudit nebudou."

Do projektu mají být zapojeny i Doksy, které jsou rovněž členem mikroregionu Podralsko. "Kolem Máchova jezera je největší ubytovací kapacita v celém kraji a na kolech se tu dá jezdit i v zimě," uvedl Těšina.

Autor:Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Český skialpinista nepřežil 300 metrů dlouhý pád ve Vysokých Tatrách

V Nízkých Tatrách zahynuli dva skialpinisté z Česka (26. listopadu 2017)

Český skialpinista ve čtvrtek nepřežil dlouhý pád ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Informovala o tom horská záchranná...

Další z rubriky

Herní hit Kingdom Come nastartoval v Sázavském klášteře turistiku

Tvůrci hry Kingdom Come: Deliverance vrátili areálu jeho středověkou podobu,...

Už tento týden se po zimě otevřou brány českých památek. A o žádné jiné se nyní nehovoří tolik jako o Sázavském...

Šumava, jaká byla. Po stopách zaniklých osad kolem Strážného

Cesta procházející zaniklým Horním Cazovem. Příroda si bere svůj prostor zpět.

Pěší okruh kolem Strážného a Horní Vltavice, v samém centru Šumavy, nabídne to nejlepší z české části pohoří:...

Když se zhmotní smrt. Podzemí muzea skrývá tváře velikánů

V náchodském muzeu začala výstava posmrtných masek slavných lidí a potrvá až do...

Za dvě staletí od založení v roce 1818 se v pražském Národním muzeu nashromáždily miliony exponátů. Drtivá většina z...

Najdete na iDNES.cz