Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Ralsku snadno zabloudíte

  16:29aktualizováno  16:29
Ralsko se má proměnit v turistický ráj a čekají na to turisté nejen z Libereckého kraje. Zatím se ale na nepřehledných a pustých cestách zorientuje jen málokdo. Cesty přitom již měly být označené. "Osobně to kolem Raska trochu znám. Jezdím sem na houby a někdy projíždím krajinu na kole, protože je tu skutečně krásně a výlet stojí za to. Kdybych se tu ale neorientoval sám, rychle bych zabloudil. To se tu dá docela snadno, protože v oblasti příliš lidí nebydlí," uvedl Martin Mocný, který je sice z Ústí, ale u Mimoně má chalupu.

Podobné zkušenosti má i novoborský cyklista Leoš Bém. "Vypravili jsme se od Vlčího Dolu na Hradčany, pokoušeli jsme se dostat až na Kuřívody, ale nejsou tam rozcestníky, několikrát jsme se nemohli vymotat ze špatné trasy. Je to stále dost nepřehledné, některé cesty sice kdosi přehradil, ale pro cykloturistiku je tento kout kraje naprosto ideální."

Cykloturisté si zřejmě na označení ještě počkají. "Kompletní označení nových cyklotras v Ralsku by mělo být hotovo do konce října," uvedl starosta Ralska Jindřich Šolc. Za zpožděním je složitější vyhledání firem, které jsou schopné kvalitní značení na sto sedmdesáti kilometrech cyklostezek zajistit, a kvůli výběru stavebního dozoru. "Vyhlásili jsme veřejnou soutěž na dodavatele značení," potvrdil Šolc.

Uskutečnění projektu přijde nejméně na půl milionu korun. Mikroregion Podralsko, v němž je sdruženo celkem jednadvacet obcí z Českolipska, Liberecka i Mladoboleslavska, na tuto akci získal sedmdesát procent sumy jako dotaci ministerstva pro místní rozvoj. Podle starostů jde vzhledem k rozlehlosti území, kterým cyklostezky povedou, pravděpodobně o první etapu a značení nových tras v této oblasti bude v příštích letech určitě pokračovat.

Podle propagátora Cykloráje Ralsko Miroslava Těšiny z Agentury regionálního rozvoje půjdou napříč prostorem dvě hlavní trasy. Počítá se také s jejich propojením přes města na okraji či poblíž prostoru jako například s Osečnou, Hamrem na Jezeře, Stráží pod Ralskem, Zákupy, která mohou turistům poskytnout ubytování, stravování, koupání nebo prohlídku památek. "V Ralsku je neopakovatelná přírodní scenérie s asfaltovými cestami umožňující pohodovou turistiku pro mládež i seniory," opakuje Těšina. "Teď se do Ralska mohou tak nanejvýš vypravit lidé, kteří mají rádi dobrodružství, brzy už tady turisté ale bloudit nebudou."

Do projektu mají být zapojeny i Doksy, které jsou rovněž členem mikroregionu Podralsko. "Kolem Máchova jezera je největší ubytovací kapacita v celém kraji a na kolech se tu dá jezdit i v zimě," uvedl Těšina.

Autor:


Nejčtenější

Ale je tady krásně. Místo ze slavného filmu dnes nepozná ani Zdeněk Svěrák

"Václave? Proč nejsi moje žena?" ptá se Zdeněk Svěrák Jana Třísky jako rekreant...

Idylická krajina a typická venkovská stavení z filmu Na samotě u lesa zůstávají dodnes symbolem poklidného života,...

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...Foťte si po svém. Hříchy fotografů, které profesionál nikdy neudělá

Tzv. „high key“ fotografie s převažujícími světlými tóny a malým kontrastem je...

Ve druhém dílu našeho seriálu o prohřešcích proti fotografické etiketě budeme stopovat hříchy fotografů během samotného...

Pilot boeingu zapomněl vyrovnat tlak v kabině, cestující krváceli z nosu

Ilustrační foto

Nejméně třicet pasažérů muselo vyhledat ošetření poté, co pilot indických aerolinek „zapomněl“ stisknout tlačítko...

Nejmenší skanzen a opuštěné lázně. Moravským krajem, který ani nemá jméno

Skanzen v Horním Smržově

Tento kraj nemá žádný zažitý zeměpisný ani národopisný název, a možná právě proto patří k nejhezčím venkovským oblastem...

Další z rubriky

Tady nepospíchá ani řeka. Pěšky naším nejmenším národním parkem

Ráno u Dyje na rakouské straně

Řeka Dyje vyhloubila za miliony let mezi Vranovem a Znojmem divoký a zalesněný kaňon se spoustou meandrů, kamenných...

S balonem do oblak. Výcvik pilota je tvrdý, byli jsme při něm

Pavel Štol, pilot začátečník

Výcvik pilota balonu musí být velmi precizní, vždyť jediná chyba ho může stát život. V pátém díle seriálu S balonem do...

VIDEO: Unikátní podvodní pozorovatelna v Česku. Ryby se vám lepí na sklo

Typická situace - díváte se jedním okénkem a ryba je mezitím za druhým.

Přibližně pět tisíc ryb žije v lomu Lomeček, který se nachází několik kilometrů od Domažlic. Majitel areálu Zdeněk...

Najdete na iDNES.cz