Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V pražském Braníku vyroste největší vodní svět v Česku

  14:42aktualizováno  14:42
Unikátní sportoviště i zábavní centrum má vzniknout za bývalými ledárnami v Braníku. Na ploše zhruba dva hektary, jen pár desítek metrů od Vltavy, má v letech 2010 až 2014 vyrůst park, jaký nemá v Česku obdoby. Nový vodní svět má přijít na zhruba 100 milionů korun.

A-Park. V Braníku na ploše zhruba dva hektary, jen pár desítek metrů od Vltavy, má do roku 2014 vyrůst vodní svět se zábavním parkem. | foto: Vizualizace Atelier Lila

"Tak velký vodní svět nemají, pokud vím, ani v Německu, a přitom právě Německo a Anglie jsou v budování podobných atrakcí v Evropě na špici," říká Hedvika Nováková z architektonického ateliéru LILA, který projekt připravuje. Nese označení A-Park podle slov Aktivita, Akčnost a Adrenalin.

Vodní svět nabídne mládeži kaskády, přívozy, vory a další prvky využívající fyzikální zákony. Děti budou nuceny při hrách spolupracovat, přemýšlet a učit se nové věci. Podle architektky je tam všechno, k čemu se městské děti moc často nedostanou, ale pro jejich vrstevníky na venkově to je samozřejmost.

Děti se budou moci vyřádit i na speciálních trampolínách zabudovaných v trávníku, které budou napojeny na vodotrysky. Něco podobného jsem viděla v jednom zábavním parku v Německu. Podle síly poskoků na trampolíně vystřikují vodotrysky do různé výšky a děti tím jsou nadšené," řekla MF DNES mluvčí Prahy 4 Žaneta Pilařová.

Nejmenší děti mají mít k dispozici in-line dráhu, kde by se mohly učit jezdit na kolečkových bruslích.

"Podobná centra v Praze strašně chybí. Máme zhruba deset tisíc školáků, ale mládež do patnácti let se nemá kde vyřádit," vysvětluje starosta Prahy 4 Pavel Horálek, proč tato městská část projekt chystá. Pro letošní rok na něj mají v rozpočtu deset milionů na přípravné práce.

Kromě Ladronky v Praze 5 a Gutovky v Praze 10 teenageři skutečně žádné pořádné útočiště nemají.

A-PARK. V Braníku na ploše zhruba dva hektary, jen pár desítek metrů od Vltavy má do roku 2014 vyrůst vodní svět se zábavním parkem.

Kromě restaurace tu najdete i úschovnu kol, abyste mohli přijet po cyklostezce, odložit kola a užívat adrenalin třeba na horolezecké stěně.

Zábava za zhruba sto milionů, hledají se sponzoři

A-Park, jehož náklady starosta odhaduje zhruba na sto milionů korun, se má stavět po částech podle toho, jak na něj městská část bude získávat peníze.

"Budeme na to intenzivně shánět finance u velkých soukromých firem, ale také z Evropské unie," říká starosta Prahy 4.

"Nějaká jednání s případnými sponzory už probíhají, ale nic není ještě uzavřeno," popsal shánění peněz. Starosta navrhne v prosinci zastupitelstvu další odhad financí, které by potřeboval mít v rozpočtu na příští rok. Právě v roce 2010 by rád zahájil první práce, chtěl by začít oplocením a vybudováním lanového centra bez jištění.

A-PARK. V Braníku na ploše zhruba dva hektary, jen pár desítek metrů od Vltavy má do roku 2014 vyrůst vodní svět se zábavním parkem.

Atrakce nabídne mládeži kaskády, přívozy, vory a další prvky využívající fyzikální zákony.

co nabídne a-park

Pokud se záměr architektů z ateliéru LILA naplní, měl by na zhruba dvou hektarech pozemků v záplavové zóně za bývalými ledárnami v Braníku vzniknout:
* vodní svět
* lanové centrum
* dětské hřiště
* in-line dráha
* senior-park
* pirátská loď
* multifunkční sportoviště
* horolezecká stěna
* pláž
* tobogany

Ale kolik mu schválí, si netroufá odhadnout. "Mohu jim předložit třeba třicet milionů, ale konečné slovo bude mít zastupitelstvo," říká.

Nechává se inspirovat podobným zábavním centrem Gutovka v Praze 10. "Na Gutovce byla největší denní návštěvnost zhruba dva tisíce lidí," říká starosta Horálek s tím, že A-Park by mohl mít víc, protože bude zhruba třikrát větší.

Vybudováním centra by čtvrtá městská část získala i místo pro shromažďování, kde by návštěvníci nerušili nikoho z okolí. Dosud k tomu využívá park "Družba" na Pankráci, ale tam si místní lidé často stěžují na hluk z různých produkcí.

Praha 4 původně uvažovala jen o "skate parku" pro mládež, ale za půldruhého roku příprav se teď rýsuje ojedinělý projekt, kde by kromě restaurace byla i úschovna kol, aby rodiny mohly přijet po cyklostezce, bez obav odložit bicykly a jít si užít adrenalin třeba na horolezeckou stěnu nebo si protáhnout těla v přírodní tělocvičně pro seniory. Děti si budou moci hrát i na piráty v troskách pirátské lodi na břehu Vltavy.

Jednotlivé atrakce mají být přístupné podle věku, aby se předešlo zbytečným úrazům, ale i poškození herních prvků. Ty na pražských hřištích přicházejí k újmě nejčastěji právě tak, že si na nich hrají starší děti, na jejichž hmotnost nejsou navržené.Nejčtenější

Naivní Češi v sandálech jsou v Chorvatsku pojem. Znají je i záchranáři

Milovníci hor ocení při návštěvě Makarské výstup na vrcholky Biokova.

Makarska je klenot Dalmácie, ale umí být i nebezpečná. Nádherná a unikátní příroda totiž bývá při nepříznivém počasí...

Amsterdam pohlcuje kriminalita, v noci se z města stává džungle

Amsterdam se stabilně řadí mezi nejnebezpečnější evropské metropole. Na sto...

Nizozemská metropole je po setmění místem, kde přestávají platit zákony, varuje tamní ombudsman. Přetížená policie...Slovensko bez turistů. Nejkrásnější dolina Nízkých Tater zeje prázdnotou

Dolina Štiavnica od Štefánikovy chaty

Za nejkrásnější dolinu Nízkých Tater bývá obvykle považována Demänovská dolina s turistickým střediskem Jasná a...

Nebuďte povýšení a nechovejte se jako stádo. Sedm cestovatelských hříchů

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Chcete si prázdninové toulky po světě opravdu užít? Podívejte se na seznam zásadních chyb, které nesmíte na cestách...

Turisté si odvážejí z pláží Sardinie písek, úřady rozdávají vysoké pokuty

Ilustrační snímek

Úřady na Sardinii bojují proti turistům, kteří si z tamních pláží odnáší na památku písek, což poškozuje životní...

Další z rubriky

Bájné a tajemné stezky komonecké. Kouzelné výlety v okolí Luhačovic

Vrchol Komonce

Místa opředená dávnými pověstmi, tajemné skály a studánky, pohodlné vycházkové okruhy a v neposlední řadě ideální a...

Výlet skutečnou divočinou na Moravě. Na lodi skrz Litovelské Pomoraví

Rezervace Ramena řeky Moravy představuje nefalšovanou divočinu.

Za současného sucha mají tuzemští vodáci čím dál těžší najít sjízdnou řeku. Při pátrání, kam vyrazit na dvoudenní...

VIDEO: Unikátní podvodní pozorovatelna v Česku. Ryby se vám lepí na sklo

Typická situace - díváte se jedním okénkem a ryba je mezitím za druhým.

Přibližně pět tisíc ryb žije v lomu Lomeček, který se nachází několik kilometrů od Domažlic. Majitel areálu Zdeněk...

Najdete na iDNES.cz