Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V pražském Braníku vyroste největší vodní svět v Česku

  14:42aktualizováno  14:42
Unikátní sportoviště i zábavní centrum má vzniknout za bývalými ledárnami v Braníku. Na ploše zhruba dva hektary, jen pár desítek metrů od Vltavy, má v letech 2010 až 2014 vyrůst park, jaký nemá v Česku obdoby. Nový vodní svět má přijít na zhruba 100 milionů korun.

A-Park. V Braníku na ploše zhruba dva hektary, jen pár desítek metrů od Vltavy, má do roku 2014 vyrůst vodní svět se zábavním parkem. | foto: Vizualizace Atelier Lila

"Tak velký vodní svět nemají, pokud vím, ani v Německu, a přitom právě Německo a Anglie jsou v budování podobných atrakcí v Evropě na špici," říká Hedvika Nováková z architektonického ateliéru LILA, který projekt připravuje. Nese označení A-Park podle slov Aktivita, Akčnost a Adrenalin.

Vodní svět nabídne mládeži kaskády, přívozy, vory a další prvky využívající fyzikální zákony. Děti budou nuceny při hrách spolupracovat, přemýšlet a učit se nové věci. Podle architektky je tam všechno, k čemu se městské děti moc často nedostanou, ale pro jejich vrstevníky na venkově to je samozřejmost.

Děti se budou moci vyřádit i na speciálních trampolínách zabudovaných v trávníku, které budou napojeny na vodotrysky. Něco podobného jsem viděla v jednom zábavním parku v Německu. Podle síly poskoků na trampolíně vystřikují vodotrysky do různé výšky a děti tím jsou nadšené," řekla MF DNES mluvčí Prahy 4 Žaneta Pilařová.

Nejmenší děti mají mít k dispozici in-line dráhu, kde by se mohly učit jezdit na kolečkových bruslích.

"Podobná centra v Praze strašně chybí. Máme zhruba deset tisíc školáků, ale mládež do patnácti let se nemá kde vyřádit," vysvětluje starosta Prahy 4 Pavel Horálek, proč tato městská část projekt chystá. Pro letošní rok na něj mají v rozpočtu deset milionů na přípravné práce.

Kromě Ladronky v Praze 5 a Gutovky v Praze 10 teenageři skutečně žádné pořádné útočiště nemají.

A-PARK. V Braníku na ploše zhruba dva hektary, jen pár desítek metrů od Vltavy má do roku 2014 vyrůst vodní svět se zábavním parkem.

Kromě restaurace tu najdete i úschovnu kol, abyste mohli přijet po cyklostezce, odložit kola a užívat adrenalin třeba na horolezecké stěně.

Zábava za zhruba sto milionů, hledají se sponzoři

A-Park, jehož náklady starosta odhaduje zhruba na sto milionů korun, se má stavět po částech podle toho, jak na něj městská část bude získávat peníze.

"Budeme na to intenzivně shánět finance u velkých soukromých firem, ale také z Evropské unie," říká starosta Prahy 4.

"Nějaká jednání s případnými sponzory už probíhají, ale nic není ještě uzavřeno," popsal shánění peněz. Starosta navrhne v prosinci zastupitelstvu další odhad financí, které by potřeboval mít v rozpočtu na příští rok. Právě v roce 2010 by rád zahájil první práce, chtěl by začít oplocením a vybudováním lanového centra bez jištění.

A-PARK. V Braníku na ploše zhruba dva hektary, jen pár desítek metrů od Vltavy má do roku 2014 vyrůst vodní svět se zábavním parkem.

Atrakce nabídne mládeži kaskády, přívozy, vory a další prvky využívající fyzikální zákony.

co nabídne a-park

Pokud se záměr architektů z ateliéru LILA naplní, měl by na zhruba dvou hektarech pozemků v záplavové zóně za bývalými ledárnami v Braníku vzniknout:
* vodní svět
* lanové centrum
* dětské hřiště
* in-line dráha
* senior-park
* pirátská loď
* multifunkční sportoviště
* horolezecká stěna
* pláž
* tobogany

Ale kolik mu schválí, si netroufá odhadnout. "Mohu jim předložit třeba třicet milionů, ale konečné slovo bude mít zastupitelstvo," říká.

Nechává se inspirovat podobným zábavním centrem Gutovka v Praze 10. "Na Gutovce byla největší denní návštěvnost zhruba dva tisíce lidí," říká starosta Horálek s tím, že A-Park by mohl mít víc, protože bude zhruba třikrát větší.

Vybudováním centra by čtvrtá městská část získala i místo pro shromažďování, kde by návštěvníci nerušili nikoho z okolí. Dosud k tomu využívá park "Družba" na Pankráci, ale tam si místní lidé často stěžují na hluk z různých produkcí.

Praha 4 původně uvažovala jen o "skate parku" pro mládež, ale za půldruhého roku příprav se teď rýsuje ojedinělý projekt, kde by kromě restaurace byla i úschovna kol, aby rodiny mohly přijet po cyklostezce, bez obav odložit bicykly a jít si užít adrenalin třeba na horolezeckou stěnu nebo si protáhnout těla v přírodní tělocvičně pro seniory. Děti si budou moci hrát i na piráty v troskách pirátské lodi na břehu Vltavy.

Jednotlivé atrakce mají být přístupné podle věku, aby se předešlo zbytečným úrazům, ale i poškození herních prvků. Ty na pražských hřištích přicházejí k újmě nejčastěji právě tak, že si na nich hrají starší děti, na jejichž hmotnost nejsou navržené.
Nejčtenější

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...

Zákaz vstupu na panské. Turisté chtějí průchod cenným lesem hájit u soudu

Vstup do Rukávečské obory u Milevska v září 2010.

V Česku je na spadnutí první soudní spor o zpřístupnění turistické značené cesty, kterou zahradil majitel pozemku a...Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...

Jsme jako uplakánci, přitom život v Česku je privilegium, říká cestovatel

Cestovatel Petr Horký

V 90. letech byl známý jako moderátor dětských pořadů. Nyní je Petr Horký uznávaným dokumentaristou a cestovatelem....

Za nespláchnutý záchod pokuta. V Singapuru se trestá i rákoskou

Singapurský park Gardens by the Bay. Na vandalismus tu rozhodně není místo.

Jedna z turisticky nejpopulárnějších metropolí jihovýchodní Asie je známá svou čistotou a nízkou kriminalitou. Za ty...

Další z rubriky

VIDEO: Zaniklé tratě v Česku. Úzkokolejka na severu zápasila s větrem i osudem

Lokomotiva T47 s vagony řady Balm/ú odjíždí z nádraží Frýdlant do Heřmanic

Dnes se podíváme do nejsevernějších končin Česka, do Frýdlantského výběžku. Právě tam, z Frýdlantu v Čechách do...

Nádherné fotky Rožmberku si na Instagramu prohlédlo přes 10 milionu lidí

Fotografie Rožmberku nad Vltavou na Českokrumlovsku, které pořídila Christina...

Fotografie Rožmberku nad Vltavou se objevily na jedné z nejsledovanějších turistických instagramových platforem...

VIDEO: Zaniklé tratě v Česku. Pionýrskou železnici zahubil nezájem úřadů

Pionýr obsluhující závory mezi stanicemi Lochotín a ZOO

V pátém dílu seriálu o Zaniklých tratí zamíříme do Plzně. Podíváme se na tamní fenomén, Pionýrskou železnici. Na...

Najdete na iDNES.cz