Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V poli se objevily tři kruhy

  12:14aktualizováno  12:14
Uherské Hradiště - Tři kruhy v obilí o průměru asi 20 metrů se objevily mezi obcemi Buchlovice a Boršice na Uherskohradišťsku. Podle Klubu psychotroniky a UFO jsou kruhy na Moravě prvním letošním nálezem svého druhu. Neobvyklý úkaz začali ihned zkoumat členové uherskohradišťské pobočky klubu.
V článku je rozhovor s ufologem, který kruhy zkoumal.
Podívejte se na snímky kruhů.

První ke kruhům v poli dorazil Josef Horňák z Buchlovic u Uherského Hradiště. "Jeden známý si cestou do práce všiml nějakých kruhů v poli, a protože ví, že se o takové věci už roky zajímám, tak mi o tom řekl," vysvětlil Horňák.

Můžete popsat jak to tam vypadá?
No vypadá to pěkně. Jsou tam tři kruhy. Jeden má průměr 22,1 metru, druhý 22,2 a třetí 22,3. Jsou rozmístěny v rovnostranném trojúhelníku. Středy kruhů jsou od sebe 30 metrů.

Co dál zjišťujete o kruzích na místě?
Zjistíme, jaká je tam orientace a jak jsou položeny stébla. Musíme zjistit i příčinu vzniku těch kruhů.

Kruhy se objevují o prázdninách
Člen plzeňského ústředí klubu Luboš Šafařík podotkl, že už několik let se od počátku prázdnin objevují na různých místech podobné úkazy.
Například loni zaznamenal klub jen do 18. července na sedmnáct záhadných kruhů v obilí. Mnohdy se však setkávají členové klubu i se snahou kruhy v obilí, kterým se někdy říká agrosymboly, falšovat.
"Stává se, že se padělatelé přihlásí i k autorství pravých obrazců ve snaze strhnout na sebe pozornost za každou cenu. Proto každý nález prochází zkoumáním," vysvětlil Šafařík.
Klub psychotroniky a UFO, který vznikl před deseti lety, sleduje celostátně výskyt těchto fenoménů od roku 1993. Tehdy se kruhy a obrazce v obilí objevily v České republice poprvé. Do současné doby bylo prozkoumáno přes 350 těchto obrazců.

A tyto tedy vznikly jak?
Tady UFO nepřipadá v úvahu, protože nad jedním kruhem vedou dráty. Takže, kdyby chtěli přistát, tak by ty dráty museli odstranit, vypálit nebo nějakým způsobem obejít, což asi nešlo. Zřejmě je to původu jiného.

Takže tam někdo přišel a kruhy do obilí vyšlapal...
Ne, já jsem byl u toho první a nebyla tam žádná přístupová cesta. Obcházel jsem všechny kruhy a určitě tam nikdo nemohl přijít.

A jak si tedy myslíte, že to vzniklo, když tam není ani přístupová cesta?
Může to vzniknout určitým vyzařovaním ze země. Je to pravděpodobně nějaká přírodní anomálie. A ví se, že staré indiánské kmeny mají schopnost takové věci přečíst. My to neumíme.

Jak jste se o kruzích dozvěděl?
O tyto věci se zajímám už dlouho, například v roce 1991 jsem společně s kamarády viděl UFO a lidé to o mě vědí. Kvůli tomu mi volal pan Jílek z Boršic, který jel ráno okolo pole. On si teda ze mě dělal srandu, že tam jsou nějaké kruhy, myslel to spíš ironicky, ale ty kruhy tam opravdu byly.

On to viděl z cesty?
Kruhy jsou přímo na prostředku pole a on to viděl z cesty. Dovléct tam nějakou techniku není možné, jedině letecky. Protože přijet tam z válcem či deskou, to by určitě bylo patrné. Jediná přístupová cesta, která tam byla, je po kolejích od traktoru. Ale ta už je zarostlá, protože pole se stříkalo už hodně dávno. Je tam i menší chodníček, který ale končí třicet metrů od kruhů.

Už se tam kruhy objevily někdy dříve?
Ne tady, ale nedaleko v Kostelanech jsem viděl něco podobného. Tam byly jiné průměry a jiný způsob položení klasů. Tam byl střed vlastně úplně vygumovaný, kdežto tady je od středu pokládání trochu zajímavější.

Může si kruhy někdo i prohlédnout?
Dá se k tomu dojet z cesty mezi Brnem a Uherským Hradištěm, když se odbočí na Boršise. Těsně před obcí je odbočka doprava na tzv. Pivní stezku směrem na Sovín, která vede okolo pole s kruhy. Je to ale vidět i třeba od Buchlovic.

Ornamentální kruhy.

Menší a větší kruh.

Kruhy uprostřed lánu.

Kruhy v obilí u Boršic na Uherskohradišťsku se staly předmětem zájmu i novinářů. (3.7.2001)

Tři kruhy v obilí u Boršic na Uherskohradišťsku mají středy v podobě rovnoramenného trojúhelníku, přičemž jsou od sebe vzdáleny vždy zhruba dvacet metrů. (3.7.2001)

Zajímavé položení klasů tří kruhů v obilí u Boršic na Uherskohradišťsku (3.7.2001)

Jeden ze tří kruhů, které se objevily v poli u Boršic na Uherskohradišťsku. (3.7.2001)

Autoři: ,Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Český skialpinista nepřežil 300 metrů dlouhý pád ve Vysokých Tatrách

V Nízkých Tatrách zahynuli dva skialpinisté z Česka (26. listopadu 2017)

Český skialpinista ve čtvrtek nepřežil dlouhý pád ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Informovala o tom horská záchranná...

Další z rubriky

Trosky jdou s dobou. Na letošní sezonu hrad chystá únikovou hru s robotem

Kromě zážitku z prohlídky Trosek zůstane návštěvníkům i vstupenka, kterou mohou...

Trosky jsou nejnavštěvovanějším hradem v Libereckém kraji, na zříceninu nedaleko Turnova vyšlo loni přes 112 000...

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

VIDEO: Zaniklé tratě v Česku. Jak se kladenská lokálka nedožila jubilea

Motorový vůz M152.0014 ve stanici Podlešín zastávka v roce 1980

V dnešním díle pořadu Zaniklé tratě zamíříme na bývalou trať 11b mezi Kladnem Dubí a Zvoleněvsí. První vlaky po ní...

Najdete na iDNES.cz