Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Pacifiku vzniknou umělé obydlené ostrovy. Převratná vize Japonců

  11:57aktualizováno  11:57
Mapa Pacifiku bude za 15 let možná vypadat jinak. Přibudou zde totiž umělé plovoucí ostrovy, na nichž budou žít lidé. S revolučním nápadem plovoucích miniměst v Tichém oceánu přišla japonská firma Shimizu.

Umělé plovoucí ostrovy podle návrhu japonské firmy Shimizu | foto: Profimedia.cz

Podle návrhu japonské firmy budou městečka plout na vlnách jakoby na obrovských leknínech. Celý komplex, nazvaný Green Float (Zelené plavidlo), se bude skládat z množství malých ostrůvků. Ty budou fungovat a plout buď samostatně, nebo se budou moci spojit s ostatními ostrůvky tak, že společně vytvoří větší města či obří metropole. Kdyby se spojily všechny články a moduly, vznikla by země s milionem obyvatel, napsal britský list Daily Mail.

Na každém ostrůvku bude žít mezi 10 tisíci až 50 tisíci lidmi. Většina z nich bude žít ve zhruba kilometr vysoké věži, která bude centrem každého ostrůvku. Další obyvatelé budou žít v rezidenčních oblastech, vybudovaných na okraji ostrůvků.

Základní konstrukce věže bude vypadat zjednodušeně jako obří kruhová plástev, sestavená z jednotlivých, 7 tisíc tun těžkých částí. Věže budou postaveny ze superlehkých slitin za využití hořčíku z mořské vody.

Umělé plovoucí ostrovy podle návrhu japonské firmy Shimizu (vizualizace). Většina lidí tady bude žít v obrovských kilometr vysokých věžích

Soběstačné a ekologicky udržitelné ostrovy

Kolem centrálních věží se budou rozprostírat louky, lesy a pole. Každý ostrůvek bude zcela soběstačný co se týče potravy, na každém se budou pěstovat plodiny a chovat dobytek.

Revoluční vize japonských vědců a designérů předpokládá, že komplex ostrovů bude ekologicky udržitelný a že nebude vytvářet téměř žádné zplodiny kysličníku uhličitého. Ostrůvky budou využívat za pomoci nejmodernějších zelených technologií každý odpad k výrobě energií.

Umělé plovoucí ostrovy podle návrhu japonské firmy Shimizu (vizualizace). Většina lidí tady bude žít v obrovských kilometr vysokých věžích

Klíčem k úspěchu je podle japonských vědců i umístění ostrovů. Ty se proto mají pohybovat co nejblíže k rovníku, který se vyznačuje poměrně stabilním klimatem, s malými ročními teplotními a srážkovými výkyvy.

Aby byli obyvatelé chráněni před velkými vlnami, budou k lagunám kolem vnějších okrajů jednotlivých ostrůvků připevněny silné pružné membrány, ve výšce více než devět metrů nad hladinou moře. V úvahu připadá i varianta mořských zdí, vysokých zhruba 30 metrů. Vědci v této souvislosti upozorňují na příznivý fakt, že případné tsunami na otevřeném moři je daleko méně nebezpečné než u pobřeží.

Japonská firma Shimizu plánuje výstavbu prvních ostrůvků na rok 2025.

Autor:Nejčtenější

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...

Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...Jsme jako uplakánci, přitom život v Česku je privilegium, říká cestovatel

Cestovatel Petr Horký

V 90. letech byl známý jako moderátor dětských pořadů. Nyní je Petr Horký uznávaným dokumentaristou a cestovatelem....

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...

Za nespláchnutý záchod pokuta. V Singapuru se trestá i rákoskou

Singapurský park Gardens by the Bay. Na vandalismus tu rozhodně není místo.

Jedna z turisticky nejpopulárnějších metropolí jihovýchodní Asie je známá svou čistotou a nízkou kriminalitou. Za ty...

Další z rubriky

Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...

Z očí do očí horským gorilám. To nejlepší, co Rwanda dává světu

Ubumwe, stříbrohřbetý samec rodiny Amahoro

Vlastně byste se jim do očí vůbec neměli dívat, protože je to může vyprovokovat k útoku. Někdy se tomu ale nelze...

OBRAZEM: V moři nejsme nic. Setkání s obrovským žralokem bílým

Kontakt se žralokem bílým je pro potápěče vždy adrenalinovou záležitostí, i...

Kontakt se žralokem bílým je pro potápěče vždy adrenalinovou záležitostí, i když se zrovna nachází v ocelové kleci....

Najdete na iDNES.cz