Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V obci Brtnice na Vysočině je spousta památek

  12:23aktualizováno  12:23
Chcete tip na krásný výlet? Jeďte do Brtnice, obce ležící na Vysočině mezi Jihlavou a Třebíčí. Najdete zde půvabné a čisté krajinné prostředí v údolí říčky Brtničky, starobylé městečko plné památek, milé a pracovité lidi a navíc se v každé restauraci dobře a levně najíte. Menší část pamětihodností je též spjata s existencí dřívější židovské komunity, která zde žila od poloviny patnáctého století až do tragického závěru v letech druhé světové války.

Někdejší židovskou čtvrť tvořila zástavba od severní strany hlavního brtnického náměstí podél ulice směrem na Jihlavu, zvané Židovské, nyní Legionářské, až k mostu přes řeku Brtničku. Tento kamenný most, opatřený v době baroka velmi kvalitní sochařskou výzdobou, je proto rovněž zván Židovský (a také ještě druhým názvem - Dolní most).

Blok při náměstí, jako nejstarší jádro židovského ghetta s renesančně-barokními, patrovými domy, obsahoval nejdůležitější instituce zdejší židovské obce - synagogu, školu s bytem rabína a také ještě radnici. Musel však žel v letech tisíc devět set osmdesát sedm až tisíc devět set osmdesát osm ustoupit stavbě nákupního střediska Jednoty. Zbylá část brtnické židovské čtvrti s někdejším špitálem a jatkami si i přes určité úpravy v zásadě uchovala svůj starobylý, původní ráz. Z dřívějších padesáti domů, jež tvořily, dodnes stojí plné tři čtvrtiny.

Zvláště škoda je starobylé synagogy, která stála na rohu zmíněného bloku již od roku šestnáct set dvacet devět. Masivní obvodové zdi hlavního sálu nesly barokní, neckovou klenbu bohatě zdobenou štukaturou a výmalbou, přední vstupní část synagogy tvořila historizující přístavba z roku osmnáct set osmdesát osm. Nejstarší židovský hřbitov, ležící za kaplí Panny Marie Pomocné, byl zrušen z příkazu vrchnosti - hraběnky z Valdštejna před rokem šestnáct set.

Bezprostředně nato si Židé založili druhý hřbitov asi půl kilometru od centra, při silnici na Bransouze. Ve stráni mezi silnicí a lesem se v nepravidelných řadách nalézá asi dvě stě padesát náhrobků staršího typu, provedených hlavně v místní žule, se střídmě barokním členěním a výzdobou. Nejstarší dochovaný kámen pochází z roku šestnáct set sedmdesát dva. Po zaplnění plochy pohřebiště byl v roce tisíc osm set šedesát v sousedství zřízen ještě třetí hřbitov. Jeho půloválný tvar vymezuje dva metry vysoká kamenocihelná zeď.

Z obdélné obřadní síně stojí již jen průčelní stěna s bránou. Náhrobky v počtu asi dvě stě kusů především novějšího, poemancipačního typu, tvoří pravidelné řady po vrstevnici svahu, čelem ke vstupu. Na závěr malá zajímavost: čtyři z náhrobků byly v nedávné době zazděny ve dvorní části renesančního domu číslo popisné sedmdesát čtyři na náměstí.

Autor:Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Golfský proud zpomaluje. Přirozený proces posiluje globální oteplování

Schéma ukazuje směr Golfského proudu

Dlouho to byly jen domněnky, nyní jsou ale k dispozici nové důkazy: v uplynulých zhruba stech letech se systém...

Žlutý cirkus v Indii. Bez trabantů, ale s Leninem na každém kroku

Lenin vypouští své draky...tento kout Indie je zkrátka rudý - ovšem v mnoha...

Posádka žlutého cirkusu přistála v Indii, ale žlutý cirkus stále nemá. Jejich dva trabanti, maluch a jawa 250 se stále...

Další z rubriky

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...

Herní hit Kingdom Come nastartoval v Sázavském klášteře turistiku

Tvůrci hry Kingdom Come: Deliverance vrátili areálu jeho středověkou podobu,...

Už tento týden se po zimě otevřou brány českých památek. A o žádné jiné se nyní nehovoří tolik jako o Sázavském...

Zkamenělá řeka u Chotěboře: unikát, který přírodovědci přehlédli

Úzký proud Zkamenělé řeky

Různých řek máme u nás mnoho, ale Zkamenělou řeku jenom jednu. A jen málokdo o ní ví! Nachází se na severním okraji...

Najdete na iDNES.cz