Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V níže položených oblastech hor sněhu ubývá

  10:41aktualizováno  10:41
Sněhu na horách spolu s oteplením rychle ubývá, přesto lze ve výše položených lyžařských areálech českých hor najít příležitost k lyžování. Řada sjezdovek je však otevřena už jen díky umělému zasněžování. Lepší podmínky ke sportování ale rozhodně čekají na běžkaře. Většina majitelů horských středisek se tak domnívá, že zimní sezona tímto víkendem definitivně skončí. To potvrzují i meteorologové. "Po čtvrtečním oteplení se v příštích dnech mírně ochladí, ve vyšších polohách může sněžit. V sobotu bude oblačnosti ubývat a v neděli se bude zase oteplovat," uvedla Svatava Křivancová z českobudějovického Českého hydrometeorologického ústavu.

KRKONOŠE

Ve vyšších polohách Krkonoš je sice ještě sněhu dost a lyžaři tam najdou dobré sněhové podmínky, v níže položených oblastech však sněhová pokrývka kvůli teplému počasí rychle ubývá. Horská služba, která v minulých dnech pro hrozící lavinové nebezpečí uzavřela některé lokality, již zpřístupnila Dlouhý a Modrý důl. Z povrchu většiny přístupových silnic zmizel sníh, případné zledovatělé zbytky jsou pokryty škvárou.

 V Černém Dolu jsou všechny vleky v provozu. Sjezdovky pokrývá asi 20 centimetrů přírodního sněhu. V Dolním Dvoře jezdí všechny vleky, na upravovaných sjezdovkách leží 20 až 30 centimetrů sněhu. V pátek a v sobotu mohou návštěvníci lyžovat i večer.

V Harrachově na sjezdovkách leží asi 60 centimetrů starého zvlhlého sněhu. Sjezdovky červená I. a II. jsou zasněžovány umělým sněhem, upravené a sjízdné. Modrá sjezdovka je upravená, černá je sjízdná. Běžecké závodní tratě i Krkonošská lyžařská magistrála jsou upravené.

V lyžařském areálu Janské Lázně jsou v provozu všechny vleky, jezdí i kabinová lanovka na Černou horu. Na sjezdovkách je od 35 do 85 centimetrů sněhu, pro běžkaře jsou upraveny okruhy Černá a Světlá hora a Krkonošská cesta v délce 25 kilometrů. Na silnici z Černé hory do Janských Lázní je možno sáňkovat.

V Malé Úpě jsou v provozu jsou dva lyžařské vleky v areálu U Kostela a vlek Hybnerka na Pomezních Boudách. Sjezdové tratě jsou upraveny a leží na nich okolo 30 centimetrů mokrého sněhu. Běžkaři mohou využít pětikilometrovou trať Horní Malá Úpa - Kostel.

V Peci pod Sněžkou jezdí všechny vleky, sjezdovky pokrývá až 60 centimetrů sněhu. Na sjezdovkách Javor a U Lesa se každý den lyžuje do 21 hodin. Běžecké tratě jsou upravené. Ve Strážném jsou všechny vleky v provozu, na sjezdových tratích leží přibližně 50 centimetrů sněhu. Běžecká trasa na Špindlerův Mlýn je upravena, částečně upravena je i trať na Dolní Dvůr.

Ve středisku Špindlerův Mlýn jsou v provozu všechna dopravní zařízení. Uměle zasněžované sjezdovky ve Svatém Petru, na Medvědíně a na Horních Mísečkách pokrývá až 90 centimetrů sněhu. Na sjezdových tratích Labská, Hromovka, Krakonoš a Stoh leží okolo 45 centimetrů přírodního sněhu. Na černé sjezdovce ve Svatém Petru se denně lyžuje do 21 hodin. Kvalitní běžecké stopy, které navazují na upravovanou Krkonošskou cestu, jsou k dispozici na Horních Mísečkách a na Pláních.

Ve Velké Úpě zůstávají v provozu všechny vleky, ale sníh na hlavní sjezdovce u lanovky na Portášky je vlhký a místy vydřený. Příznivější situace a větší vrstva sněhu je na výše položených sjezdovkách u Sagasserových bud. Ve ski areálu TJ Spartak ve Vrchlabí - Herlíkovicích jezdí lyžařský vlek i sedačková lanovka. Všechny sjezdovky jsou upraveny a pokrývá je asi 30 centimetrů sněhu. Sjezdovka na Žalém začíná být v dolním úseku vydřená.

ORLICKÉ HORY

 Ve středisku Čenkovice je okolo čtyřiceti centimetrů sněhu, na hřebenech ještě o deset centimetrů více. Sjezdovky jsou upravené a všechny vleky jezdí. Stopy v běžeckém areálu na Bukové hoře jsou projeté. V Deštné jezdí všech sedm vleků, na upravených svazích Marta I, Marta II a na Špičáku leží do 50 centimetrů sněhu. Pro návštěvníky je v obci parkování zdarma. Běžkaři mohou vyrazit na hřebenové túry, na vrcholech hor je asi 60 centimetrů sněhu.

 V Říčkách jezdí čtyři vleky, z toho dva ve Ski centru. Černá sjezdovka má kolem 70 centimetrů umělého a přírodního sněhu, na červené trati, která se také uměle zasněžuje, leží asi 50 centimetrů sněhu. Modrou sjezdovku pokrývá 30 centimetrů přírodního sněhu. Čekací doby u vleků se pohybují kolem 15 minut, všechny přístupové komunikace do střediska jsou sjízdné. Na hřebenech leží místy až 80 centimetrů sněhu. Běžkaři mohou využít 28 kilometrů upravených běžeckých tratí.

KRÁLICKÝ SNĚŽNÍK

V Dolní Moravě jsou všechny vleky v provozu. Na sjezdovkách leží do 30 centimetrů sněhu, začínají se však objevovat vydřená místa.

ŠUMAVA

Velká oblačnost se srážkami převážně dešťovými, místy smíšenými a teploty od 1 do 10 stupňů nad nulou - takové počasí předpovídají meteorologové na následující volné dny na Šumavě. "Obávám se, že je to u nás poslední zimní lyžařský víkend," říká Karel Žlábek z Informačního centra Prášily. Ranní teploty se pohybují kolem nuly, denní včera vystoupily na 9 stupňů Celsia. Všechny tratě jsou neustále upravovány a stopy jsou v dobrém stavu.

Také ve Sportovním areálu na Špičáku se včera teploty pohybovaly nad bodem mrazu. Na sjezdovkách jedna a dva jsou horní úseky vydřené a nesjízdné. Od Jezerní cesty jsou pomocí technického sněhu upravené a velmi dobře sjízdné sjezdovky tři, čtyři a pět. V provozu je vlek Transporta a všechny malé vleky. Dnes od 15 hodin se na Samotách uskuteční tradiční rej masek.

Poslední zbytky sněhu mohou lyžaři potkat už jen v oblasti Zadova, Horské Kvildy a Nových Hutí. Vleky a sjezdovky fungují dosud na Kobyle a v Nových Hutích, v Lyžařském areálu Zadov je upraveno osmdesát kilometrů běžeckých stop, které však jsou místy vytáté. Správci tratí doporučují jako místa nástupu na běžky Zadov, Horskou Kvildu, Černou Horu, Březník, Filipovu Huť. Kolem Nových Hutí je upraveno deset kilometrů stop.

Na Zadově leží stále ke čtyřiceti centimetrům tvrdého sněhu, ve vyšších polohách Prachaticka se však oteplilo. Například na Kvildě naměřili včera deset stupňů nad nulou a pětadvacet centimetrů sněhu. Vlek zde pojede ještě dnes, další dny podle počasí s výjimkou pravidelné polední přestávky. S lyžováním skončili v Kramolíně u Lipna, kde sníh skoro zmizel.

Náročnější lyžaři mohou stále zajet do sousedního Rakouska. V Hochfichtu měli včera navzdory teplotám nad nulou ještě čtyřicet až sedmdesát centimetrů kvalitního sněhu.

 KRUŠNÉ HORY

Většina lyžařských areálů je sice otevřená, o víkendovém lyžování však na mnoha místech rozhodne aktuální teplota. "Na Božím Daru, Neklidu i Klínovci jezdí dosud všechny vleky a podmínky pro lyžování jsou dostačující. Teplota je na Božídarsku ve dne již nad nulou, Klínovec hlásil ve čtvrtek ráno nulu," sdělila Iva Králová z Informačního centra v Božím Daru.

Lyžovat lze dosud i v Perninku. "I přes oblevu budou o víkendu určitě všechny areály v provozu," ujišťuje Wilma Hrabová z perninského infocentra. Vleky jezdí dosud také v Kraslicích a na Bublavě, podobně jako ve Stříbrné a Nových Hamrech zde však o lyžování rozhodne aktuální počasí. Zda bude možné lyžovat v Novém Městě u Jáchymova (0164/811379), rozhodne opět až počasí. Stejná situace platí i pro Aš (0166/525763). Všechny hlavní běžecké stopy v Krušných horách včetně Krušnohorské magistrály a stop do Německa jsou upravené.

SLAVKOVSKÝ LES

Lyžovat v Mariánských Lázních již sice nelze, ještě ve čtvrtek však bylo možné běhat ve stopách na mariánskolázeňském golfovém hřišti. Oficiální internetové stránky Mariánských Lázní však již hlásí, že sněhové podmínky pro běžecké lyžování jsou zde nevhodné.

Autor:
Nejčtenější

Ostrov Olchon, jezero Bajkal
Bajkal umírá. Mizí ryby i korýši, peníze na ochranu se rozkradly

Nejhlubší jezero světa čelí jedné z nejvážnějších ekologických krizí ve své dlouhé historii. V Bajkalu se šíří řasy a vodu znečišťují fosfáty. Ryby, korýši a...  celý článek

(Ilustrační snímek)
Léky, kosmetika, notebook. Jak zabalit kufr do letadla a projít kontrolou

Paříž, Řím, Barcelona. Podzim je ideálním obdobím pro cesty po evropských metropolích. Ve městech už není tolik turistů a počasí vybízí k bloumání v ulicích....  celý článek

Tyrkysová hladina jezera Iskanderkul
Odpočívejte, vodky popijem. Tádžické Fanské hory překypují vstřícností

Fanské hory v severozápadní části Tádžikistánu jsou vyhlášené svými tyrkysovými jezery a dechberoucími scenériemi. Díky své kráse byly hojně navštěvovány již v...  celý článek

Cyklovznášedlo Hydrofoiler XE-1 od novozélandské společnosti Manta5
Elektrokolo pro jízdu na vodě. Novozélanďani uvádí do předprodeje bombu

Novozélandská značka Manta5 vyvinula a začne brzy prodávat Hydrofoiler XE-1, speciální vodní e-kolo z karbonu, které využívá kombinaci technologií kluzáku či...  celý článek

Další z rubriky

Tisíc vojáků se střetlo u Slavkova u Brna. Připomněli si rok 1805, kdy...
Kde se psala historie. Procházka za bitvou tří císařů v okolí Slavkova

V dalším díle seriálu Cesty kulturní krajinou jsme tentokrát zamířili do krajiny okolo Slavkova u Brna. Na komentovanou procházku s ruční kamerou jsme se...  celý článek

Kostelík na Byšičkách se nám v dáli ukáže již z oken motorového vlaku. To se...
Na tajemné Byšičky po stopách pochmurné balady o umrlcově nevěstě

Půvabné Podkrkonoší v sobě nese tajemný náboj. Tady se na odlehlých samotách dlouho udržela lidová forma komunikace s duchy zemřelých. A v tomto kraji též...  celý článek

„Dnes už jsou bicykly o něčem jiném. Mají kola 29 palců, všechno je lehké z...
Hurikán, přepadení a 107 defektů. Jako první Čech objel svět na kole

Deset let příprav, tři roky dobrodružného cestování a pak dvě desítky let vzpomínání. V září uplyne 20 let od chvíle, kdy jeden z nejznámějších českých...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.