V neděli budou na Petříně létat minikáry

  18:19aktualizováno  18:19
Pokud jste milovníky netradičních vozidel a recese, máme pro vás tip na víkend v Praze. V neděli 22. června můžete vyrazit na Petřín, kde se koná už druhý ročník závodu minikár - Red Bull káry. Uvidíte nejméně 70 týmů s těmi nejbláznivějšími "monstry," jak se řítí ze svahu dolů. Patronem akce je několikanásobný Mistr ČR i Evropy v minikárách Míra Hůla.

Red Bull káry je kreativně pojatý závod minikár, ve kterém o vítězi nerozhoduje čas, za který závodník projede vytyčenou trať, ale zejména pojetí vozítka a show celého týmu. Závod se jezdí po celém světě – počínaje Novým Zélandem přes evropské státy až po západní pobřeží USA.

Minikára je vozítko o dvou nápravách, z nichž jedna je řiditelná. Většinou se jedná o jedno a dvoumístné verze, ve kterých se jezdí i regulérní závody – Mistrovství republiky či Mistrovství Evropy.

Každá minikára musí splňovat technické parametry, které jsou pro všechny přihlášené stejné – jsou dány maximální rozměry a hmotnost. Na druhou stranu – kreativnímu pojetí stroje se meze nekladou, naopak – čím větší "bláznivina", tím lépe.

Kdo a co hodnotí?
Po projití technickou přejímkou vozidel, kde se zkontroluje dodržení maximálních rozměrů i funkčnost řízení a brzdového systému, budou káry umístěny v depu. Tady si je bude moci důkladně prohlédnout nezávislá porota, ale i přítomní diváci či soupeři. Porota ohodnotí vzhled každého přihlášeného stroje.

Red Bull káry
Kdy a kde?
Neděle 22. června 2003, Seminářské zahrady, Petřín
Start ve 13:00

Po odstartování závodu bude mít každá posádka čas na to, udělat kolem svého stroje pořádný humbuk – show, jejíž vtipnost, originalita a akčnost bude mít také vliv na  celkové pořadí. Tuto show také porota interně oboduje. Pak již nebude posádce nic bránit ve vyjetí na start a snaze dosáhnout co nejlepšího času na vytyčené trati.

Po projetí posledního týmu porota své body sečte, doplní o časový údaj, který bude převeden na body. Posádka s nejvyšším počtem bodů zvítězí. Je potřeb zdůraznit, že čas projetí trati je v celkovém hodnocení nejméně důležitý.

Na vítěze závodu čeká cena v hodnotě 100.000 korun, druhá cena je 30.000 korun a 3. cena 20.000 korun.

Více informací najdete na www.redbullkary.cz a na www.redbull.cz, příp. tel.:  724 452 767.

Historické mezníky
Závody minikár se zrodily, stejně jako valná většina bláznivých a na první pohled nesmyslných sportů, v USA.

Na počátku 30. let, v době celosvětové ekonomické krize, hledal jistý americký výrobce mýdla způsob, jak zábavnou formou napomoci prodeji svých výrobků. Již dlouho byly nejoblíbenější zábavou jeho dětí jím vlastnoručně vyrobená vozítka z dřevěných přepravek, do kterých původně balil mýdlo. Tehdejší konjunktura automobilového průmyslu mu vnukla nápad, jak takto upravené krabice marketingově využít – netrvalo dlouho a mladá generace se masově začala učit stavět minikáry obecně označované soapboxes (krabičky od mýdla).

Dalším, neméně důležitým krokem k popularizaci a vyvolání následného "davového šílenství" byl nápad zorganizovat první oficiální závod minikár. V roce 1934 se uskutečnilo pravé americké derby podpořené zástupem více než 40.000 zfanatizovaných diváků. Lavina se nedala zastavit a zanedlouho se rozjela celá série závodů minikár.

Do našich zeměpisných šířek se tento fenomén dostal až po druhé světové válce a okamžitě si získal srdce všech kutilů a šikovných českých ručiček. Nadšení pro minikáry však postupně ochladlo, takže na počátku třetího tisíciletí lze minikáry vidět zcela výjimečně na několika závodech do roka. Veřejnosti se tento sport stává neznámým a roste nebezpečí, že by krásná tradice mohla zaniknout úplně.

Mistr Evropy je z Horažďovic
 O tom, že tento druh zábavy mezi lidmi opravdu zdomácněl svědčí i fakt, že v závodech minikár každoročně probíhá po celém světě nejen nespočetné množství závodů podobných tomu připravovanému pražskému, ale že se v této kategorii koná i regulérní Mistrovství ČR a Mistrovství Evropy. Tyto závody jsou rozděleny na dvě disciplíny – slalom a sjezd – a právě ve sjezdu má Česká Republika úspěšného reprezentanta Míru Hůlu.

Ten se svému sportu věnuje už od dětství a za dobu svého aktivního závodění získal značné množství titulů a medailí na domácích i mezinárodních závodech. Mimochodem – máte-li přístup na internet, nepřehlédněte webovou adresu www.mirahula.cz. Možná budete sami překvapeni, co všechno lze na minikárách podniknout … 

Minikáry v srdci Evropy
První ročník závodu originálních minikár se pod názvem Red Bull káry uskutečnil v září 2001 na pražském Strahově. Česká republika tak volně navázala na znovuoživení tradice těchto populárních závodů, které začalo u Genvalského jezera v Belgii a díky neskutečnému zájmu soutěžících i diváků postupně "zaplavilo" celou Evropu.

Zdá se, že Belgie je opravdovým rájem pro tuto zábavu – například v letošním roce, poté co známý okruh Spa – Francorchamps přišel o tradiční závod vozů F1, byl závod minikár za účasti 130 týmů a za podory 25 tisícového davu zorganizován právě tam.

Praha sice nemá žádný okruh pro vozy F1, zato se může pochlubit snad nejkrásnějšími scenériemi a právě proto jsou vždy akce konané v centru metropole opravdu jedny z nejatraktivnějších.  Není proto divu, že se do letošního závodu přihlásilo přes 70 týmů z celé země – ty láká zajisté nejen vidina výhry (v celkové výši 150 000,- Kč), ale i možnost předvést svoji kreativu a řidičské dovednosti.

 

Závod minikár 'Red Bull Káry'

Závod minikár 'Red Bull Káry'

Závod minikár 'Red Bull Káry' na Novém Zélandu

Autor:


Nejčtenější

Brány a soutěsky Strážovských vrchů. Neskutečný výlet pro milovníky skal

Panoramatický rozhled ze zříceniny Súľovský hrad

Skalní města bývají vyhledávaným cílem turistů. Súľovské skály vám pak k malebnosti přidají bonus v podobě...

Ať žijí duchové. Podívejte se, kde skřítkové a tesaři vylezli z mechu

A ještě jeden snímek z poválečných oprav chátrající památky

Vy cizáci, zmizte! Tak odháněl ze svého hradu rytíř Brtník nezvané hosty. Dnešní hrad Krakovec je ovšem na hosty dobře...Silný žaludek a trpělivost s sebou. Na co se připravit při cestě do Indie

Hmyzí trus a znečištěný vzduch zabarvily původně bílou hrobku Tádž Mahal v...

Do druhé nejlidnatější země světa míří na přelomu roku tisíce cestovatelů. Indie je pestrobarevná a hlavně...

Podzimní balada v Tatrách. Dokonalý výhled z Barance vyváží náročnou dřinu

Vrchol Barance

Štíty pocukrované jinovatkou, modrá obloha bez bouřek, téměř nekonečná dohlednost a námaha bez potu. To vše čeká na...

Nenápadný klenot Saského Švýcarska. Údolím Křinice těsně před zavíračkou

V kaňonu Křinice

Ideální doba pro návštěvu Českého nebo Saského Švýcarska nastala právě teď. Letní humbuk je definitivně pryč a blíží se...

Další z rubriky

VIDEO: Procházka centrem Prahy je pomalu za trest. Kvůli turistům

Praha je přeplněná turisty

Návštěvnost Prahy pravidelně stoupá již několik let a z centra města se v některých dnech stává téměř neprostupná...

Po stopách železné opony. Výlet do zapovězené oblasti u hranic s Rakouskem

Obec Litschau v rakouském příhraničí

Měří přes deset tisíc kilometrů. Dálková cyklotrasa Eurovelo 13 sleduje dlouhý pás bývalé železné opony z Norska až do...

VIDEO: Kde hledat upíry v Česku. Nenápadné hroby stále zůstávají záhadou

Hřbitov v Mikulči na Svitavsku, kde byly objeveny údajné pozůstatky upírů.

V Pardubickém kraji byla nalezena dosud neobjasněná pohřebiště s těly, u nichž i odborníci váhají, zda nejde o upíry....Najdete na iDNES.cz