Podmořské muzeum v Cancúnu

Podmořské muzeum v Cancúnu | foto: www.underwatersculpture.com / Jason De Caires Taylor

V Mexiku se otevře největší podmořské muzeum světa

  • 9
Na dně Karibského moře, před mexickým přímořským letoviskem Cancún, se koncem listopadu otevře největší podmořské muzeum na světě. Turisté-potápěči si tu budou moci devět metrů pod hladinou moře prohlédnout na 400 různých soch.

Britský sochař a amatérský potápěč Jason De Caires Taylor pojmenoval své dílo Tichá evoluce. Veřejnosti bude zpřístupněno koncem listopadu v Národním mořském parku před plážemi a grandhotely v Cancúnu.

Potápěči za pomoci jeřábů instalovali poslední komponenty koncem října. Styl je tu velmi realistický: nahá žena, těhotná žena, šklebící se stařec, dítě vzhlížející vzhůru k hladině... Celek vytváří nový umělý útes, na němž již raší dlouhé stonky žlutých chaluh.

"Cílem tvůrců podmořského parku je začlenit muzeum do mořského prostředí," vysvětlují sochař Taylor a předseda Podmořského muzea umění (Musa) Roberto Díaz. Muzea se pozvolna budou zmocňovat korály, houby, sasanky a další organismy a jeho kontury se tak budou vyvíjet podobně jako přírodní útvary.

Muzeum chce přilákat aspoň část ze 750 tisíc turistů, kteří se tu každoročně potápějí, a tím odlehčit nedalekému přírodnímu útesu a přispět tak k jeho zachování.

Podmořské muzeum v Cancúnu - sochy představuje autor Jason Dataires Taylor

Korály nejsou chráněné

Korály totiž trpí tímto přílivem návštěvníků, kteří jsou často špatně informováni o křehkosti jejich ekosystému. Podle prognóz amerického Úřadu pro oceány může až 60 procent korálových útesů ve světě kvůli chybějícím ochranným opatřením do roku 2050 zahynout.

"Když jsem poprvé spatřil Jasonovu práci na internetu, byl jsem nadšen. Má magickou tvůrčí sílu sochaře inspirovaného duchem zachování přírody," prohlašuje Díaz.

Podmořské muzeum v Cancúnu

Pro Jasona De Caires Taylora není Cancún ve skutečnosti premiérou. Sochy už umístil před několika lety před ostrov Grenada v Malých Antilách, jakož i do jedné anglické řeky. Projekt v Cancúnu se zrodil před dvěma lety, vysvětluje umělec, který hledá své modely na ulici.

Podmořské muzeum v CancúnuPodmořské muzeum v Cancúnu

"Napsal jsem seznam lidí, které hledám, např. mladou dívku, starou ženu, asi dvacetiletého muže mayského typu. Přivedli jsme je do studia," líčí umělec ve svém ateliéru nedaleko Cancúnu. Autor natřel lidské modely vazelínou a pak obalil sádrou určenou k otisku před realizací sochy. Ta je tvořena zvláštním cementem nebo skleněnými vlákny.

Nové muzeum stálo dosud 250 tisíc dolarů (4,5 milionu Kč). Mělo by se ještě zvětšovat a otevřít pro další umělce.

Podmořské muzeum v Cancúnu

Podmořské muzeum v Cancúnu

,