Mělnický zámek nabízí výhled na soutok, vinice i na nedaleké historické...

Mělnický zámek nabízí výhled na soutok, vinice i na nedaleké historické zdymadlo. | foto: kudyznudy.cz

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

V Mělníku se utkají o město husité se Zikmundem a víno poteče proudem

Mělník, město shlížející na soutok Vltavy a Labe, letos oslaví 740 let od získání statutu královského věnného města. Právě tuto událost připomene 2. srpna Bitva na Mělníku aneb Čtvrtá bitva vinařů mělnických. Na ni a na řadu dalších akcí Mělníka vás zve portál Kudy z nudy.

Bitva na Mělníku aneb Čtvrtá bitva vinařů mělnických je už čtvrtým ročníkem úspěšné šermířské akce s příběhem, která se odehrává každoročně v krásném soukromém Hořínském parku. Letošní bitva, zasazená do roku 1424, se od předchozích ročníků liší. Bude totiž součástí oslav 740. výročí od doby, kdy Mělník získal městská práva. 

Příběh se odehrává v Mělníku na sklonku blížících se oslav 150. výročí města, kdy jsou české země zmítány husitskými nepokoji. V tu dobu se ztratí královská darovací listina. Konšelé namísto pátrání obviňují jeden druhého a málem zapomenou, že se k městu nezadržitelně blíží vojsko Jana Žižky. Kdo velkou bitvu o Mělník vyhraje, se diváci dozvědí až 2. srpna přímo na bojišti. 

O město Mělník se 2. srpna utkají armády husitů a Zikmunda Lucemburského.

Ani na Mělnickém vinobraní nebude o napětí nouze.

Bitva na Mělníku bude slavnostně zahájena ve 13 hodin. Ještě než se utkají stateční rytířové, zahraje k dokreslení dobové atmosféry skupina Paduana Hispanica a po ní Viktor Braunreiter se svým Pouličním divadlem jednoho herce. Chybět nebude ani nefalšovaný Rytířský turnaj, vystoupení akrobatky na volném laně Kristýny Vlčkové, či ukázka sokolnictví. Samotná bitva vypukne v 16 hodin a potrvá přibližně do půl šesté, kdy ji vystřídá ukázka dobové tortury. Program po setmění vyvrcholí ohňovou show. 

Návštěvníci se samozřejmě mohou těšit na ukázky tradičních řemesel, středověký jarmark, dobovou krčmu i ukázky zbroje a zbraní. Za cestu časem zpět do roku 1424 zaplatí dospělí 60 korun. Rodinné vstupné vás přijde na 150 korun a děti menší než meč strážce u pokladny mají vstup zdarma.

Loňská vína ochutnáte na Mělnickém koštu

Kromě soutoku dvou největších řek České republiky Mělník proslavilo víno a město také dalo název jedné z vinařských podoblastí. Protože jsou Mělničtí na své víno náležitě hrdí, každoročně pořádají hned několik akcí, které jsou s hroznovým mokem spojeny. Tou nejbližší je Mělnický košt, na němž budou moci 9. srpna vinařští nadšenci ochutnat loňská vydařená vína. Desítky druhů vín zde představí třináctka místních vinařů.

Součástí vinného festivalu bude doprovodný program s ochutnávkou gastronomických specialit, venkovní galerií místních vín či expozicí mělnického košíkářství. A protože k vínu neodmyslitelně patří ženy a zpěv, zpříjemní ochutnávky hudební vystoupení i tanečnice.

Mělnický košt potrvá od 14 hodin do půlnoci a odehraje se hned na čtyřech scénách - ve Svatováclavské a Palackého ulici, v okolí kostela sv. Petra a Pavla a na náměstí Míru.

Stoletá tradice Mělnického vinobraní

Že víno vládne Mělníku, dokládá i Mělnické vinobraní, které existuje už od roku 1911. Každoroční slavnost vína sice přerušily na čas obě války, tradice však přežila a v současnosti je to největší událost v kulturním životě města.

Program se každoročně odehrává na čtyřech scénách, hlavní scéna na náměstí Karla IV., folk a country scéna v Palackého ulici, dobová scéna za Masarykovým kulturním domem a staročeský jarmark. Kromě mělnického vína a burčáku na vinném trhu a vinné scéně budou k ochutnání nejrůznější tradiční i méně obvyklé pokrmy. Chybět nebude ani každoroční pouť.

Vrcholem oslav je sobotní večer, kdy do Mělníka přijede císař Karel IV. se svou družinou, aby zkontroloval letošní úrodu révy a ochutnal výrobky místních vinařů. Na počest otce vlasti bude i letos odpálen ohňostroj, po němž vystoupí hlavní host festivalu, kapela MIG 21. Dalšími hudebními návštěvníky festivalu budou skupiny Wohnout, Mňága a Žďorp, The Tap Tap nebo zpěvák Adam Mišík.

Pro ty, kteří se zdrží celý víkend, připravili pořadatelé permanentku za 150 korun. Vstupné na páteční a nedělní program potom stojí 80 korun, na hlavní sobotní oslavy 100 korun.

Město Lobkowiczů na soutoku Vltavy a Labe

Mělník má co nabídnout i těm, kteří vínu zrovna neholdují. Romantickému historickému centru dominuje mělnický zámek s lobkowiczkými sbírkami umění i vinnými sklepy. Návštěvníci si mohou prohlédnout kapli sv. Ludmily, kterou nechala vystavět manželka Karla IV. Alžběta Pomořanská. 

Soutok Vltavy a Labe je lemován vinohrady.

Historické zdymadlo Hořín sestává ze dvou plavebních komor vedle sebe.

Ze zámku zamíří většina turistů na zámecké terasy, z nichž se otevírá úchvatný výhled nejen na soutok Labe a Vltavy, ale také na historické zdymadlo na říčním kanálu Hoříně, na pověstmi opředenou horu Říp a za pěkného počasí i na České středohoří. 

V Mělníce leží také jedno české nej. Pod bílým kruhem na náměstí Míru se ukrývá nejširší studna v České republice, která vznikla ve 14. století. Hluboká je 54 metrů a ve svém nejširším místě dosahuje hodnoty 4,543 metru. Nahlédnout do ní zvědavci mohou při prohlídce mělnického podzemí.

Kostel sv. Petra a Pavla, pocházející z přelomu 10. a 11. století ukrývá další raritu města. Tou je místní kostnice s pozůstatky 10 až 15 tisíc lidí, která se spolu s kostnicí v Kutné Hoře řadí mezi největší v Česku. Navštívit ji můžete celoročně od úterý do neděle za 30 korun.

Nejlepší začátek výletu? Kudyznudy.cz!

Vybírejte z tisíců turistických tipů a objevujte Česko

Na stránkách kudyznudy.cz na vás čeká přinejmenším 40 000 různých možností, kde v Česku strávit víkend i delší dovolenou. Najdete tu spoustu bohaté inspirace, a tak si tu svůj výlet můžete naplánovat přesně podle svých představ.

Šťastnou cestu!


Inspirujte se jinde na Kudyznudy.cz