Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Lukách by chtěli začít brzy

  9:21aktualizováno  9:21
Až pokryje celou sjezdovku nad železniční stanicí v Lukách nad Jihlavou sníh - ať už ten, který padá z oblohy, ten umělý či kombinace obou - lyžaři budou mít dveře do místního SKI areálu otevřený každý den od časného rána až do večera. "Chceme fungovat denně od devíti hodin ráno do devíti večer," potvrzuje předsedkyně SKI klubu v Lukách nad Jihlavou Magda Vaňková.

"Lidé si budou moci přijít zalyžovat každý den v podstatě kdykoli. Pro ty kdo neradi stojí ve frontách jsou úplně ideální dopolední hodiny ve všední dny. Po odpoledních, v pátek a o víkendech bude návštěvnost přece jen o dost vyšší," zmiňuje s odkazem na zkušenosti z poslední zimy Vaňková. Nejprve ale musí být sníh. Bez něj se zimní lyžování neobejde. "Když bude mrznout kolem sedmi stupňů pod nulou, jsme schopni zasněžit sjezdovku během tří dnů," říká Vaňková. "Máme tři děla na zasněžování a samozřejmě i rolbu. V půli prosince, pokud bude trochu přát počasí, bychom měli rádi sjezdovku kompletně zasněženou. Vánoční prázdniny bychom chtěli určitě odjezdit."

Přehled cen jízdného

V Lukách jeli minulou zimu ještě ve zkušebním provozu. Novou sjezdovku otevřeli v polovině ledna. "Kapacita vleku nebyla zatížena úplně naplno, vše jsme víceméně testovali," připomíná Vaňková. Dvoukotvový vlek z Rakouska je dlouhý 555 metrů a kapacitně je schopen pojmout až 850 lidí za hodinu. "Před loňskou sezenou prošel kompletní rekonstrukcí," připomíná Vaňková. "Před rokem to bylo vůbec všechno ještě v takovém provizoriu, teď už je ale na sjezdovce všude anglický trávník, lyžaři by měli být spokojeni. Také veškeré základní zázemí je myslím více než slušné."

Databáze zimních středisek
Lyžařský servis

Svahy tří sjezdovek o délkách 560, 620 a 800 metrů jsou vhodné pro nejširší spektrum lyžařů. "Nejdelší sjezdovka je vyloženě pro malé děti a úplné začátečníky, je položená v pěkném údolíčku. Ale naše sjezdovky s členitým terénem jsou zajímavé i pro zdatné lyžaře," tvrdí Vaňková. Také poloha lyžařského areálu v Lukách nad Jihlavou - dvě stě metrů nad stanicí Českých drah - je výhodná a může návštěvníky inspirovat k výletu prakticky odkudkoli. "Každý k nám může klidně dojet vlakem," přitakává Vaňková.

"Před rokem jsme mívali na sjezdovce i návštěvníky, kteří se k nám vydali třeba až z Brna. Kolem sedmdesáti procent lidí však bývají lyžaři z Jihlavy a okolí." Na druhou stranu vlastní parkoviště pro auta je pouhých pět metrů pod spodní stanicí sjezdovky. "Takže i pro takové sportovce, jako jsem já, kteří nejradši přijedou těsně k vleku a tím samým způsobem 'zaparkují' s lyžemi hned do kufru auta, pro to je to ideální," povídá s úsměvem Vaňková.

Autor:


Nejčtenější

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, nejslabší mají stále Afghánci

Pokud by prý města a obce ze svých peněz nedotovaly úkony, které na ně přenáší...

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, ale Singapurci. Obyvatelé tohoto městského státu v jihovýchodní Asii se díky...

Experti varují před tuningem elektrokol. Stroj zničí a je nebezpečný

Redaktor MF DNES Miloslav Lubas s manželkou si vyzkoušeli, jak se v Jizerkách...

Někteří majitelé elektrokol své stroje upravují a navyšují jejich maximální rychlost s podporou motoru. Proti tuningu...Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...

Tady nepospíchá ani řeka. Pěšky naším nejmenším národním parkem

Ráno u Dyje na rakouské straně

Řeka Dyje vyhloubila za miliony let mezi Vranovem a Znojmem divoký a zalesněný kaňon se spoustou meandrů, kamenných...

Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s...

Další z rubriky

Magický masiv Ondřejníku trápí kůrovec, přesto jde téměř o povinný výlet

Hřeben Ondřejníku z Palkovických hůrek

Panorama Beskyd si nelze představit bez masivu Ondřejníku, výrazně a izolovaně vystupujícího z podbeskydské krajiny....

VIDEO: Zaniklé tratě v Česku. Cukrovarská dráha rezignovala až před autobusy

Motorový vůz M131.1133 na vlaku 90705 opouští stanici Smidary, 29. 5. 1976,...

V jedenáctém díle Zaniklých tratí zamíříme do východních Čech. Ukážeme vám krátkou lokálku, která se 95 let proplétala...

S balonem do oblak. Let můžou zmařit i neznatelné rozmary počasí

Horkovzdušný balon v záři zapadajícího funkce

V šestém díle seriálu S balonem do oblak se podíváme na nástrahy počasí. Většina z nás si myslí, že se každý hezký a...

Najdete na iDNES.cz