V lomu Alkazar se zabil horolezec

  14:35aktualizováno  14:35
Srbsko - V lomu Alkazar u obce Srbsko na Berounsku se v neděli odpoledne zabil sedmatřicetiletý horolezec. Lomy v této oblasti jsou místem častých úrazů, někdy i smrtelných. Ročně se při pádu ze skalní stěny na Berounsku zraní zhruba deset lidí.

"Muž vylezl s jištěním na vrchol, kde ukončil výstup signálem zrušit jištění - s rozpaženými pažemi a slovním sdělením - pro dole jistícího čtyřiadvacetiletého kolegu. Ten poté zrušil jištění a sám se chystal k výstupu. Po několika sekundách ale horolezec spadl z výšky zhruba osmadvaceti metrů. Okamžitě zemřel," uvedla tisková mluvčí berounské policie Soňa Pfeifrová.

Přesné statistiky o počtu úrazů v lomech na Berounsku neexistují, protože jednotlivé složky záchranného systému nejsou informovány o každém případu. Jisté však je, že loni se takto zabili nejméně dva lidé.

Lékaři se ke zraněným těžko dostávají, proto musí většinou zasahovat hasiči se speciální technikou. V těžších případech přilétá i vrtulník. "Troufal bych si odhadnout, že tam vyjíždíme až desetkrát za rok," řekl jeden z hasičů, který si nepřál být jmenován.

Závažná zranění
Zranění způsobená zřícením z výšky zhruba deseti až dvaceti metrů bývají většinou závažná. "Jsou to těžké úrazy, poranění páteře, hlavy, mnohočetné zlomeniny a podobně," uvedl Ředitel záchranné služby okresu Beroun Miroslav Bejlek.

Před dvěma týdny se ze skalní stěny v lomu Alkazar zřítila šestnáctiletá dívka, kterou s podezřením na vážné poranění pánve a páteře musela transportovat záchranka na chirurgické oddělené berounské nemocnice. Ve stejném lomu se loni v červnu zabila dvaatřicetiletá žena, když spadla z dvacetimetrové výšky.

Neopatrnost
Úrazy si lidé většinou způsobují svou neopatrností a nedodržováním předpisů. Nejčastěji se lidé snaží proniknout do tuisticky oblíbených lomů Velká a Malá Amerika v katastru obce Mořina, ve kterých těžba skončila před asi čtyřiceti lety, a do lomu Alkazar u Berouna.

"Přijímáme různá technická a bezpečnostní opatření, ale lidi tam stejně lezou pořád," uvedl jednatel společnosti Lomy Mořina Zdeněk Trinkewitz, pod jehož správu lomy Velká a Malá Amerika spadají.

Zhruba před třemi lety tato společnost ve spolupráci s Klubem českých turistů v okolí lomů vybudovala turistickou stezku a dvě vyhlídky. Podle Trinkewitze musí společnost Lomy Mořina ročně vydat za různá bezpečnostní opatření zhruba jeden milion korun. Na letošek firma plánuje přijetí dalších opatření, aby zabránila proniknutí horolezců a různých dobrodruhů do zakázaných zón.

Zatopený lom Velká Amerika

Lom Alkazar

Autoři: ,


Témata: Srbsko

Nejčtenější

Brány a soutěsky Strážovských vrchů. Neskutečný výlet pro milovníky skal

Panoramatický rozhled ze zříceniny Súľovský hrad

Skalní města bývají vyhledávaným cílem turistů. Súľovské skály vám pak k malebnosti přidají bonus v podobě...

Ať žijí duchové. Podívejte se, kde skřítkové a tesaři vylezli z mechu

A ještě jeden snímek z poválečných oprav chátrající památky

Vy cizáci, zmizte! Tak odháněl ze svého hradu rytíř Brtník nezvané hosty. Dnešní hrad Krakovec je ovšem na hosty dobře...Silný žaludek a trpělivost s sebou. Na co se připravit při cestě do Indie

Hmyzí trus a znečištěný vzduch zabarvily původně bílou hrobku Tádž Mahal v...

Do druhé nejlidnatější země světa míří na přelomu roku tisíce cestovatelů. Indie je pestrobarevná a hlavně...

Podzimní balada v Tatrách. Dokonalý výhled z Barance vyváží náročnou dřinu

Vrchol Barance

Štíty pocukrované jinovatkou, modrá obloha bez bouřek, téměř nekonečná dohlednost a námaha bez potu. To vše čeká na...

Nenápadný klenot Saského Švýcarska. Údolím Křinice těsně před zavíračkou

V kaňonu Křinice

Ideální doba pro návštěvu Českého nebo Saského Švýcarska nastala právě teď. Letní humbuk je definitivně pryč a blíží se...

Další z rubriky

VIDEO: Procházka centrem Prahy je pomalu za trest. Kvůli turistům

Praha je přeplněná turisty

Návštěvnost Prahy pravidelně stoupá již několik let a z centra města se v některých dnech stává téměř neprostupná...

Po stopách železné opony. Výlet do zapovězené oblasti u hranic s Rakouskem

Obec Litschau v rakouském příhraničí

Měří přes deset tisíc kilometrů. Dálková cyklotrasa Eurovelo 13 sleduje dlouhý pás bývalé železné opony z Norska až do...

VIDEO: Kde hledat upíry v Česku. Nenápadné hroby stále zůstávají záhadou

Hřbitov v Mikulči na Svitavsku, kde byly objeveny údajné pozůstatky upírů.

V Pardubickém kraji byla nalezena dosud neobjasněná pohřebiště s těly, u nichž i odborníci váhají, zda nejde o upíry....Najdete na iDNES.cz