Místo zbraní pro Hitlera bude ve sklepení bývalé továrny Sexmise

  6:30aktualizováno  6:30
Po hvězdné bráně, stroji času nebo simulátorech zemětřesení není ještě ani vidu. Liberecké zábavně-vědecké centrum iQlandia však již nabírá ladné tvary. Železobetonová válcovitá kostra vede až na střechu, kde se rýsuje planetárium. Hotovo má být 28. března 2014, projekt vyjde na 400 milionů korun.

Bývalá liberecká továrna Desta se mění v zábavné vědecké centrum iQlandia. | foto: ČTK

Sexmise místo nacistického Drang nach Osten. I taková je proměna bývalé liberecké továrny Desta v zábavné vědecké centrum iQlandia. Ve sklepeních, kde se vyráběly smrtonosné zbraně pro Hitlerovu armádu, se rodí výstava s úplně opačným smyslem. Ukáže, jak vlastně vzniká život.

"Expozice Sexmise bude přístupná od dvanácti let," říká budoucí ředitel iQlandie Pavel Coufal. "Původně v našich plánech chyběla a vymysleli jsme ji až poté, co stavbaři sklepení odhalili."

iQlandia se začala budovat před rokem naproti Babylonu, kde stála zchátralá továrna. Stavba vyjde asi na 330 milionů korun, exponáty na dalších zhruba 80 milionů. Většinu peněz na iQlandii poskytne Evropská unie.

Zábavní vědecké centrum dostane pod palec společnost Labyrint Bohemia, která se již stará o nedaleký iQpark. "Do iQparku chodí ročně okolo sto padesáti tisíc lidí a je soběstačný z osmdesáti procent," prozradila předsedkyně správní rady nadace Škola hrou Lidie Vajnerová.

"Náklady na provoz iQlandie odhadujeme na třicet milionů ročně a abychom je pokryli, musíme do ní přivést čtvrt milionu lidí."

iQlandia vyrůstá na ploše velké asi jako dvě fotbalová hřiště. "Podobá se satelitu," uvedla architektka Miluše Suchardová.

Prostřední betonový válec připomíná tělo satelitu a jako družice se k němu přimykají dvě křídla impozantní stavby. Budova se skládá z pěti podlaží. "Věříme, že se stanou jednou z dominant Liberce," prohlásil Coufal. Hypermoderní "ústřední topení" povede podlahami i stropy a v létě dokáže iQlandii ochladit.

Lidé se proletí nad planetami nebo zažijí větrnou smršť

Expozice Sexmise bude jen třešničkou na dortu, v jehož vědeckopopulární náplni najdou návštěvníci humanoidního robota, simulátory vichřice a zemětřesení či planetárium pro padesát návštěvníků s digitální projekcí na kulové "plátno" v kvalitě 3D.

Lidé zažijí průlety nad planetami nebo přistávání na nich. Okusí rovněž pocity kosmonauta ve výcvikovém středisku. Dostanou šanci, aby si vyzkoušeli laparoskopickou operaci. Projdou lidským tělem.

Fotogalerie

Seznámí se s obří odstředivkou, termokamerou, velkým třeskem nebo plazmakoulí. V iQlandii najdou více než 350 exponátů. Týkají se astronomie, geologie, fyziky, chemie, techniky nebo nanotechnologií.

Centrum nezapomene ani na světové úspěchy české vědy.

"Rádi bychom ukázali, že Česko není jen montovnou pro automobilky, ale i důležitým centrem vědy a výzkumu," vysvětlil Coufal. Labyrint Bohemia spolupracuje při vzniku iQlandii s libereckou Technickou univerzitou.

Z expozice Země povede do spodního patra skluzavka

Pro exponáty se daří získávat patrony - přihlásily se například mladoboleslavská Škoda Auto, Jablotron nebo liberecká Teplárna.

iQlandia uspokojí i hravé návštěvníky. Z expozice Geo (Země) na výstavu o geologii (Věda o Zemi) se přestěhují po skluzavce. Betonový monoblokem uprostřed budovy prochází pozvolná točitá rampa. Nahrazuje schody a uvítají ji především vozíčkáři.

Na podlahy pokládají stavbaři leštěný asfalt, což evropská novinka. Práce na iQlandii stály zatím sto milionů korun.

V republice nebude liberecké zábavné vědecké centrum jedináčkem. iQlandie ozdobí také Plzeň, Brno a Ostravu. Liberecké centrum se chce vyrovnat podobným stavbám La Vilette v Paříži nebo Phaeno ve Volfsburgu.

Expozice v Liberci ponesou názvy Věda v domě, Člověk, Živly, Geolab, Geo, Vodní hrátky, Nanosvět, Vývoj na Technické univerzitě, Zvuková věž, Češi světu a Sexmise.Nejčtenější

Světová hvězda Instagramu fotila na Lipensku. Chce si tu koupit dům

Hvězda Instagramu Christina Tan z Indonésie fotila v okolí Lipna.

Její fotografie mají na sociálních sítích miliony zhlédnutí. Christina Tan z Indonésie patří na Instagramu k...

Brány a soutěsky Strážovských vrchů. Neskutečný výlet pro milovníky skal

Panoramatický rozhled ze zříceniny Súľovský hrad

Skalní města bývají vyhledávaným cílem turistů. Súľovské skály vám pak k malebnosti přidají bonus v podobě...Silný žaludek a trpělivost s sebou. Na co se připravit při cestě do Indie

Hmyzí trus a znečištěný vzduch zabarvily původně bílou hrobku Tádž Mahal v...

Do druhé nejlidnatější země světa míří na přelomu roku tisíce cestovatelů. Indie je pestrobarevná a hlavně...

Tísnivé pátrání po starém Bejrútu. Jak jsem si užil lekci pomíjivosti

Centrální čtvrt v Bejrútu byla tak zničená, že se zatím neví, co s ní.

Bejrútu a Libanonu se dříve říkalo Švýcarsko Blízkého východu, dnes však je bohužel pravdou opak. „Bejrút už není tím,...

Byl jsem ve všech zemích světa dvakrát, tvrdí cestovatelský rekordman

Babis Bizas na návštěvě Crozetových ostrovů v roce 2013

Řecký cestovatel Babis Bizas se na svou první cestu vydal v roce 1976 ve věku 22 let. Od té doby se v podstatě...

Další z rubriky

S balonem do oblak. Jak překonávají pasažéři v koši strach z létání

Příprava horkovzdušného balonu před letem

Šestý díl seriálu S balonem do oblak se zaměří na pasažéry zážitkových a vyhlídkových letů. Jaká touha je žene do...

Ať žijí duchové. Podívejte se, kde skřítkové a tesaři vylezli z mechu

A ještě jeden snímek z poválečných oprav chátrající památky

Vy cizáci, zmizte! Tak odháněl ze svého hradu rytíř Brtník nezvané hosty. Dnešní hrad Krakovec je ovšem na hosty dobře...

Ale je tady krásně. Místo ze slavného filmu dnes nepozná ani Zdeněk Svěrák

"Václave? Proč nejsi moje žena?" ptá se Zdeněk Svěrák Jana Třísky jako rekreant...

Idylická krajina a typická venkovská stavení z filmu Na samotě u lesa zůstávají dodnes symbolem poklidného života,...Najdete na iDNES.cz