Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V květnu? Do Alp? Na lyžích? Proč ne…

  15:51aktualizováno  15:51
V Alpách sice skončila hlavní lyžařská sezona, ale lyžuje se pořád. Jen se změnil program a tím pádem i klientela. Buď se totiž jezdí na ledovcích, po kterých vedou normální sjezdovky, nebo nastal čas skialpinistických túr a odvážných terénních sjezdů ze sedel či severních stěn vysokých vrcholů. Na ledovce se vydávají hlavně sportovní nadšenci, kterým zima nestačila k úplnému vyžití, do hor vyrážejí spíše dobrodruzi a milovníci přírody.

Ledovcové lyžování na dopoledním tvrdém firnu a v odpolední mokré břečce má své kouzlo především pro toho, kdo si chce užívat slunce a nechce platit moc peněz. O pěkném lyžování se totiž dá mluvit málokdy. „Letní nabídka tratí má se zimními plánky a mapkami pramálo společného,“ uvádí na svých internetových stránkách lyžařský odborník Ivan Sosna. „V srpnu a září se lyžování mnohdy ani nevyplatí.“ Podle jeho slov jsou nejlepší orientační pomůckou panoramatické kamery v televizi nebo na internetu, ale jen do té doby, než je provozovatelé středisek přesměrují tak, aby nezabíraly ošklivý špinavý led bez sněhu.

Například na Kaprunu v Rakousku se proto v létě platí za den a půl lyžování jen kolem třinácti set korun, na lanovkách nad francouzským Tignes za dva dni necelých sedmnáct set korun. Zájezdy, ubytování nebo jen permanentky lze koupit i v tuzemských cestovních kancelářích dlouho před plánovanou cestou.

Vedle sjezdařů a snowboardistů si na některých ledovcích užívají i kondiční běžci. Nejznámějším místem jejich tréningové dřiny je zastíněný kout ledovce pod Dachsteinem, ale stopa bývá vyjetá například i nad Stubaiským údolím.

Nejhlubší dojmy ze všech lyžařů v létě zřejmě prožívají skialpinisté. Se svým celým vybavením na zádech totiž vyrážejí až na nejvyšší vrcholky a do nejhlubších údolí. Přitom musejí dávat pozor, aby na ně nespadla lavina, neotevřela se pod nimi sněhová trhlina či je netrefil nějaký zbloudilý kámen z okolních skal. K tomu se přidávají kouzelné večery ve stanu nebo svítání při opouštění chaty.

Podmínkou populárních lyžařských výstupů na nejvyšší rakouský štít Grossglockner, švýcarsko-italský Breithorn či Monte Rosu nebo sjezdu zpod Mont Blancu Bílým údolím je však znalost záchranné techniky, dostatečné horolezecké vybavení a ochota trpět. Ne každý je totiž spokojený, když se může celý den vláčet na lyžích po sluncem rozpáleném ledovci, který působí jako čočka a lyžaře opéká ze všech stran. 

Autor:


Nejčtenější

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, nejslabší mají stále Afghánci

Pokud by prý města a obce ze svých peněz nedotovaly úkony, které na ně přenáší...

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, ale Singapurci. Obyvatelé tohoto městského státu v jihovýchodní Asii se díky...

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...Experti varují před tuningem elektrokol. Stroj zničí a je nebezpečný

Redaktor MF DNES Miloslav Lubas s manželkou si vyzkoušeli, jak se v Jizerkách...

Někteří majitelé elektrokol své stroje upravují a navyšují jejich maximální rychlost s podporou motoru. Proti tuningu...

Pilot boeingu zapomněl vyrovnat tlak v kabině, cestující krváceli z nosu

Ilustrační foto

Nejméně třicet pasažérů muselo vyhledat ošetření poté, co pilot indických aerolinek „zapomněl“ stisknout tlačítko...

Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s...

Další z rubriky

Přírodní národy už kvůli globalizaci téměř skončily, říká cestovatel

Cestovatel Petr Jahoda má za sebou desítek expedic k přírodním národům Asie a...

Máte sen, že vyrazíte do světa za dobrodružstvím? Cestovatel Petr Jahoda jich na cestách za přírodními národy prožil...

Bez stativu nejdu. Největší hříchy fotografa při cestě za skvělými obrázky

Hříchy fotografů 01

Fotíte dobře a rádi? Možná, že čtete i odbornou literaturu, časopisy, diskuse na internetu, nebo se bavíte se stejně...

Sixtinská kaple Alp. Malá švýcarská vesnice ukrývá poklad nedozírné hodnoty

Interiér kostela sv. Martina v Zillis

Pouhé tři kilometry od propasti Viamala v údolí Hinterrhein se nachází malá vesnička Zillis, která se nijak neliší od...

Najdete na iDNES.cz