Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Krkonoších ožívá ruština. Turistů z Východu přibývá

  10:00aktualizováno  10:00
"Skólko?" ptá se asi 35letý Rus a naklání se nad okénkem kukaně pod harrachovskou sjezdovkou. "Permanentka na pět dnů stojí 2 640," odpovídá mu v jeho mateřštině prodavačka. V poslední době si pracovníci krkonošských středisek osvěžují ruštinu, výrazně přibývá turistů z Ruska, Běloruska, Ukrajiny nebo Litvy.

Krkonoše, Sněžka | foto: Profimedia.cz

"Ruštinu si pamatujeme ze školy, takže to není problém," říká Renata Žalská z rokytnického střediska Horní Domky.

Klienti z východního bloku na horách tráví Vánoce a Nový rok, oba svátky slaví v lednu. "Nejvíce jich tu letos bylo kolem Tří králů, kdy mají pravoslavné svátky. Někteří tu lyžují ještě teď," sděluje Milan Goč z harrachovského střediska.

Návštěvníci pocházejí z různých zemí bývalého Sovětského svazu. "Z Ruska, Běloruska, Litvy. Jen nás překvapilo, že část z nich přijela do Harrachova auty," dodává Goč.

Návštěvníků ze zemí bývalého Sovětského svazu letos přibylo i v sousední Rokytnici nad Jizerou. "Snaží se hodně mluvit anglicky, ale podle přízvuku je poznáme. Nejčastěji s nimi mluvíme rusky," říká Žalská.

Jiné skupiny Rusů však podle harrachovských podnikatelů mluví výhradně rusky, přestože ovládají i jiné jazyky. "Nestydí se za zem, odkud pocházejí. Naopak. Bývají hrdí, takže je poznáte nejen podle řeči, ale i podle čepic s vlajkami i aut," líčí majitel harrachovského penzionu. Podle něj do Česka přijíždějí na lyže mnohdy bývalí okupanti z roku 1968 nebo jejich rodiny: "Hledají v Česku místa, která dobře znají, chtějí je znovu poznat jako turisté."

Rusové se teď vracejí do Krkonoš asi po čtyřech, pěti letech. "Jsme překvapeni, že se tu po dlouhé době zase ukázali. Jsou to dobří klienti, na dovolené moc nešetří, lyžují, bydlí tu, na jídlo chodí do restaurací, takže vydělají i ostatní podnikatelé na horách," pochvaluje si Žalská.

Prodloužené víkendy a vaření z konzerv

Krkonoše i Jizerské hory v posledních letech trápí pravidelné úbytky turistů. Vloni se více začali objevovat ti, kteří si vaří sami z dovezených konzerv, a restaurace tratily ještě víc.

Navíc se objevuje nový trend – jezdit na lyže jen na prodloužené víkendy, tedy tři čtyři dny. Přitom dřív na horách sjezdaři trávili celý týden. I kvůli tomu klesají zisky místních podnikatelů. Rusové však patří mezi majetnější návštěvníky hor, dříve tuto skupinu tvořili především Němci. "Jen neumí moc dobře lyžovat, takže je občas musíme ošetřovat," říká záchranář horské služby.

V Rokytnici nebo Harrachově je v posledních letech nejčastěji slyšet polština, naši severní sousedé tvoří v Krkonoších zhruba polovinu klientely. Hodně přijíždějí také Němci nebo Holanďané. "Těch sice vloni nejspíš kvůli krizi ubylo, ale letos jejich počet zase stoupl," informuje Žalská.
Nejčtenější

Zákaz vstupu na panské. Turisté chtějí průchod cenným lesem hájit u soudu

Vstup do Rukávečské obory u Milevska v září 2010.

V Česku je na spadnutí první soudní spor o zpřístupnění turistické značené cesty, kterou zahradil majitel pozemku a...

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...Ve Finsku vzniklo luxusní útočiště pro cool Superholky, kam muži nesmí

Kristina Rothová - podnikatelka, zakladatelka komunity SuperShe a majitelka...

Sžírá vás rychlý tep moderní doby, tlak ostře nastavené korporace, pro kterou pracujete, i partnerovy nálady doma?...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Třikrát ke dnu a metál od Hitlera. Neobyčejný příběh jedné obyčejné lodě

Lodi je 90 let a po všech eskapádách už navždy kotví ve Stockholmu.

Vypadá tak nudně: ale šla třikrát ke dnu, zachránila 553 lidí, dostala medaili od Hitlera, potopilo ji torpédo, šly po...

Další z rubriky

V holínkách za tajemstvím německé podzemní továrny Diana na Vysočině

Osada Kutiny z malého železničního viaduktu

Nevedou tudy značky, ovšem romantiky, dobrodružství a záhad si člověk užije vrchovatě. Vydejme podél dvou nenápadných...

Pohádky stranou, tady prskala láva. Výlet na unikátní sopky u Jičína

Lomy rozřezaný sopečný vrch Veliš

Spojovat město pohádek a bránu do Českého ráje se sopkami napadne asi málokoho. Přitom v blízkém okolí Jičína skutečně...

Beskydy jsou poslední živé hory v Česku, říká ředitel tamní CHKO

Velký Javorník od zvoničky Strážkyně Beskyd na Horečkách

Chráněná krajinná oblast (CHKO) Beskydy byla vyhlášena 5. března 1973 a její současný ředitel považuje právě Beskydy za...

Najdete na iDNES.cz