Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Krkonoších odmítají české hosty

aktualizováno 
Restaurace v krkonošských střediscích diskriminují české návštěvníky. Tvrdí to pracovníci České obchodní inspekce, kteří teď v nejvyšších českých horách vyšetřují několik případů.

"V Krkonoších je nyní opačná situace, než jsme byli zvyklí po roce 1989. Cizinci přijíždějící do Čech byli znevýhodňováni dvojími cenami. V současné době prověřujeme stížnosti, že jsou v Krkonoších diskriminováni čeští návštěvníci," potvrdil ředitel hradecké pobočky České obchodní inspekce Karel Nohejl.

Hosté z Čech prý nejsou příliš vítanými zákazníky, hoteliéři a restauratéři prý raději dávají přednost bohaté klientele ze zahraničí.

"Hostinští na stoly umísťují cedulky Rezervováno a pokud přijde Čech, tvrdí, že místo je zadané. Pro cizince stůl okamžitě uvolní a hosta obslouží. Konkrétně jde o jednu restauraci poblíž Pece pod Sněžkou, stížnosti na ni jsme dostali hned z několika míst. Postihy za podobné jednání jsou přitom dost vysoké. Na místě jsme připraveni provozovateli uložit jednorázovou pokutu až do výše 50 tisíc korun," uvedl Nohejl.

Kromě provozovny u Pece pod Sněžkou nyní Česká obchodní inspekce prošetřuje stížnosti na další dvě krkonošské restaurace. Inspektoři ale nevylučují, že může jít i o konkurenční boj.

"Uvážíme-li, že v Krkonoších teď naříkají, že zájem turistů o hory slábne, je současné chování některých provozovatelů stravovacích zařízení skutečně zvláštní," dodal Nohejl.

V této souvislosti si přečtěte:

Stánkaři na pláži: šidí každý druhý

Krkonoše jsou také zlou můrou pro motoristy, jsou nejdražší v republice a těžko se tam nakupuje. Tak hodnotili lidé v průzkumu agentury CzechTourism zimní pobyt v nejvyšších českých horách. Názory turistů zjišťovala agentura ve všech rekreačních oblastech České republiky a v uvedených kritériích byly Krkonoše vůbec nejhorší.

"Takové hodnocení nás samozřejmě mrzí a naší snahou v dalším období bude tento pohled na Krkonoše změnit," míní Klára Kroupová ze Svazku měst a obcí Krkonoše. Svazek chce působit na podnikatele v regionu, aby své chování k zákazníkům změnili.

Jak to vidí horolezec a cestovatel Miroslav Caban

Myslím si, že obrovské rezervy ve službách nemají jen Krkonoše, ale celá Česká republika. Právě jsem se vrátil ze Spojených států, kde jsem pobýval dva měsíce. Projel jsem všechny národní parky, měsíc jsem byl na Aljašce. Nechci nikoho pomlouvat, ale v Americe jsou služby diametrálně odlišné. Mají tam čistá sociální zařízení, bezvadné služby v kempech, výborně značené cesty. Ve státech je popsána každá zajímavá rostlinka, aby turista věděl, kde je a co vlastně vidí. To všechno mi v Čechách stále chybí.

Také mě dost mrzí, že se v naší zemi tvrdě platí za každou mapku či průvodce, přitom by si informační centra měla uvědomit, že tyto prospekty jsou reklamou, která jim přivádí turisty. V naší zemi pracuje ve službách víc lidí, kteří s k tomu nehodí, nejsou úslužní a jsou nevrlí. Llidé nevrlí i milí se ale najdou v každém státě.

 

 

Pohled na Sněžku (25.10.2005)

Autoři:


Nejčtenější

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...

Izrael postavil své první mezinárodní letiště. Teroristé zde nemají šanci

Nové letiště postavili v Negevské poušti a pojmenovali po astronautu Ramonovi a...

První letadla s turisty tady sice mají začít přistávat v zimě, ale už je hotovo. Izrael nedávno slavnostně otevřel...Musíte sebrat odvahu a se žralokem bojovat, řekl v Rozstřelu filmař žraloků

Steve Lichtag byl hostem pořadu Rozstřel.

Na začátku srpna usmrtil českého turistu v egyptském letovisku Marsá Alam žralok. V Egyptě nejde o ojedinělý útok, za...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Makarskou Češi milují, k nádherně zbarveným jezerům zabloudí málokterý

Modré jezero v Imotski

Krajina kolem Makarské si získala srdce českých turistů už v první polovině 20. století a dodnes patří mezi námi...

Další z rubriky

Bájné a tajemné stezky komonecké. Kouzelné výlety v okolí Luhačovic

Vrchol Komonce

Místa opředená dávnými pověstmi, tajemné skály a studánky, pohodlné vycházkové okruhy a v neposlední řadě ideální a...

S balonem do oblak. Výcvik pilota je tvrdý, byli jsme při něm

Pavel Štol, pilot začátečník

Výcvik pilota balonu musí být velmi precizní, vždyť jediná chyba ho může stát život. V pátém díle seriálu S balonem do...

VIDEO: Zaniklé tratě v Česku. Cvikovku v kopcích rušili nadvakrát

Parní lokomotiva s manipulačním vlakem stoupá z Jablonného v Podještědí směrem...

V desátém díle Zaniklých tratí zamíříme na sever, do podhůří Lužických hor. Podíváme se na dráhu s mnoha romantickými...

Najdete na iDNES.cz