V království obuvi v Torontu

aktualizováno 
Dalo by se říci: "Ukaž mi, co si obouváš, a já ti povím, kdo jsi." Tak by se dalo charakterizovat Baťovo muzeum obuvi v kanadském městě Toronto. Mísí se zde různé kultury od nejstarších po dnešní moderní dobu, ale i světadíly, a to vše skrze zdánlivě prozaickou součást každodenního života, jako je obuv.

Věděli jste například, že první ilustrace zobrazující výrobce sandálů jsou více než 4000 let staré a pocházejí z egyptských hrobek?

Od té doby se nezměnil jen vzhled obuvi, jinak se vyvíjely i její funkce, jak se měnil životní styl jejích nositelů. Pro obyvatele mrazivé Aljašky je nejdůležitější nepropustnost tulení kůže, na Sahaře se zase cení široká podrážka zamezující horkému písku, aby se dostal k chodidlu.

Každá dáma mi dá jistě za pravdu, že ochraňovat nohy svého majitele není zdaleka jedinou funkcí obuvi. "Boty jsou velice osobní artefakt. Prozradí na svého majitele jeho sociální postavení, zvyky, kulturu a vyznání. To je to, co je činí výjimečnými," prohlásila Sonja Baťová, jejíž soukromá sbírka vedla k založení muzea.

Už za dávných časů se podle jejího designu a provedení dalo určit, k jaké společenské vrstvě člověk patří nebo jaké je jeho postavení. Estetický vzhled byl velice důležitý například ve staré Číně, kde byla nejvíce ceněna co nejmenší dámská nožka. A tak si mladé dámy upínaly svá něžná chodidla do tak malých botiček, že se zdají na první pohled pouze modelem pro panenky a ani Popelka by si v nich nejspíš nepochodila.

V muzeu je k vidění ještě jedna zcela zvláštní kategorie bot, a to těch, které byly vyrobeny pro předem určenou příležitost a nezřídka pro konkrétního majitele. Jsou tu například baletní špičky Veroniky Tennantové, zámecká "domácí" obuv královny Victorie, pár bot patřící Winstonu Churchilovi, Eltonu Johnovi nebo třeba koncertní "střevíčky" Spice Girls.

Muzeum sídlí v centru Toronta, na rohu ulic Bloor a St. George. Jezdí sem městská doprava včetně podzemní dráhy a celodenní vstupné přijde na šest kanadských dolarů. Více info najdete ZDE.

Takže až budete mít cestu do kosmopolitního města na východě Kanady, nezapomeňte navštívit toto majestátní království obuvi, jehož základem se v roce 1979 stala původně soukromá sbírka paní Sonji Baťové.

 

V muzeu nejsou jen boty, prohlédnout si můžete i prostor, kde se dříve ručně vyráběly

V této budově v centru Toronta sídlí Muzeum obuvi

Obyvatelé studené Aljašky nechtějí nosit střevíce, ale pořádné boty z tulení kůže

I takovéhle boty lze najít v Baťově muzeu. Tyto pocházejí ze straré dobré Anglie.

Autoři: ,


Nejčtenější

Brány a soutěsky Strážovských vrchů. Neskutečný výlet pro milovníky skal

Panoramatický rozhled ze zříceniny Súľovský hrad

Skalní města bývají vyhledávaným cílem turistů. Súľovské skály vám pak k malebnosti přidají bonus v podobě...

Ať žijí duchové. Podívejte se, kde skřítkové a tesaři vylezli z mechu

A ještě jeden snímek z poválečných oprav chátrající památky

Vy cizáci, zmizte! Tak odháněl ze svého hradu rytíř Brtník nezvané hosty. Dnešní hrad Krakovec je ovšem na hosty dobře...Silný žaludek a trpělivost s sebou. Na co se připravit při cestě do Indie

Hmyzí trus a znečištěný vzduch zabarvily původně bílou hrobku Tádž Mahal v...

Do druhé nejlidnatější země světa míří na přelomu roku tisíce cestovatelů. Indie je pestrobarevná a hlavně...

Byl jsem ve všech zemích světa dvakrát, tvrdí cestovatelský rekordman

Babis Bizas na návštěvě Crozetových ostrovů v roce 2013

Řecký cestovatel Babis Bizas se na svou první cestu vydal v roce 1976 ve věku 22 let. Od té doby se v podstatě...

Nenápadný klenot Saského Švýcarska. Údolím Křinice těsně před zavíračkou

V kaňonu Křinice

Ideální doba pro návštěvu Českého nebo Saského Švýcarska nastala právě teď. Letní humbuk je definitivně pryč a blíží se...

Další z rubriky

Brány a soutěsky Strážovských vrchů. Neskutečný výlet pro milovníky skal

Panoramatický rozhled ze zříceniny Súľovský hrad

Skalní města bývají vyhledávaným cílem turistů. Súľovské skály vám pak k malebnosti přidají bonus v podobě...

OBRAZEM: Infračervená Evropa. Svět, který vidíme, ale nevnímáme

Pařížský fotograf Pierre-Louis Ferrer objevil kouzlo infračervené fotografie v...

Pařížský fotograf Pierre-Louis Ferrer objevil kouzlo infračervené fotografie v roce 2010 při studiích na vysoké škole....

Trendy nejlepších restaurací světa. Co objevili čeští kuchaři na cestách?

Kachní prsa s kachními játry foie gras v La Verandě – inspirace ze Singapuru

Návštěva nejlepších restaurací světa je zážitek, na který se nezapomíná. Co všechno v nich hosty čeká, prozradí...Najdete na iDNES.cz