V Keni máte slony na dosah ruky

  • 2
Navštívit Keňu, a neodjet přitom na safari? To je totéž jako vynechat v Paříži věž nebo v Egyptě míjet pyramidy. Keňa je safari a safari je Keňa. Kdo by si z dětství nepamatoval filmový příběh o lvici Else uprostřed keňské savany? Pokud někdo nevěří tomu, že opravdu existuje panenská příroda, kde volně žijí, Keňané ho vyvedou z omylu.

Země u břehu Indického oceánu však žije dvojím životem. Na jedné straně je to svět exkluzivních hotelů na plážích omývaných oceánem, svět švédských stolů a plných penzí, ale také svět dívek, které jsou k mání za ceny v Evropě nebývale nízké.

Na straně druhé jsou to stále ještě divoce žijící zvířata v buši ve vnitrozemí, chatrče na předměstí Mombasy a vesnice, kde původní obyvatelé žijí v hliněných příbytcích, ale spokojeni, protože jim nic nechybí, ba dokonce ani práce, neboť je zaměstnají hotely, správy rezervací, cestovní kanceláře.

Výled na Kilimadžáro
Jednou z nejmalebnějších rezervací v Keni je oblast Kimana ležící na úpatí nejvyšší hory Afriky, Kilimandžára. Známá homole se zasněženým vrcholem je při dobrém počasí vidět a vytváří kouzelnou kulisu doplňující pozorování volně žijící zvěře.

Z Mombasy - druhého největšího města země - se tam dá dostat za hodinu a půl letu malým letadélkem. To sice na první pohled nebudí nejlepší dojem, nicméně bez potíží přistane na polním letišti rezervace. Jste v ráji zvěře, čeká vás projížďka mezi zebrami, žirafami, antilopami, velkolepými slony, a pokud budete mít štěstí, uvidíte krále savany "simbu", jak tady nazývají lva. Kdo se obává, že vše je "podvod" a že k vidění bude jen pár zvířat někde hodně daleko, nechť nechá trudnomyslnost doma.

Hakuna matata = no problem!
Jste v Keni, kde nic není problém. Jestliže ve Španělsku turisté nejčastěji slyší slovo "maňana", v Keni je heslem všech domorodců uchu lahodící spojení slov: "hakuna matata". Ve svahilštině to znamená "žádný problém" a slyšíte to stejně často jako další výraz: "pole, pole", tedy "pomalu, pomalu".

V Keni prostě není kam spěchat a skutečně nic není problém. Ideální země pro vyvážení dnešního chaosu přecivilizované Evropy... Ani na safari není nic problém. Už z letadla jsou vidět stáda zeber a skupinky žiraf, které se prohánějí savanou. Sen se stává skutečností. Na letišti se pasou zebry.

"Jsem George. Ale ne George Bush, ale George z Buše," směje se řidič. Jízda připomíná další film - tentokrát Spielbergovo sci-fi Jurský park.

Batohy odnesou Masajové až na pokoj bungalovu, kde turisté stráví noc uprostřed buše. Ale do večera je ještě daleko - zatím čeká jízda terénním nissanem s otevřenou střechou.

Stromy, prašná polní cesta a zvířata. Jako by to nakreslil počítač. Žirafy, antilopy, paviáni, zebry jsou ale opravdu živí. Že byste snad byli v jedné velké zoologické zahradě? Ale kdeže. Jednak zde nejsou žádné klece a mříže a jednak zvířata zde žijí volně, sama si shánějí potravu, a sama se stávají potravou šelem. 

Nejsou to tedy žádní lenivci zvyklí na pravidelný přísun potravy. Člověka znají a uznávají. Ale jen jako součást jejich přirozeného způsobu života. Také díky tomu může návštěvník pozorovat žirafu z dvaceti metrů.

Nedělí vás plot, klec ani příkop. Jen když se člověk dostane do blízkosti, kdy už se zvířata necítí bezpečně, otočí se k vám zády a zmizí v křovinách. Setkání se slony je mimořádně silným zážitkem. Objevili se znenadání, když vyšli z buše přímo přes cestu, kterou vede prohlídka parkem. Jen tak si zůstali stát na kraji cesty. Za jejich obřími hřbety se tyčilo Kilimandžáro. Naskytl se pohled, který těžko popsat slovy, a pocit, jež se ničemu nevyrovná. 

PÁR DOBRÝCH RAD  

Výlet na safari
Můžete jej v Keni zakoupit na každém kroku. Plážoví chlapíci je nabízejí při procházce po břehu moře, na recepcích hotelů je bohatá nabídka výletů - od jednodenního po týdenní. Různorodé jsou i ceny: od 5000 korun na osobu až po desítky tisíc za celotýdenní pobyt v exkluzivní oblasti.

Opatrnosti není nikdy nazbyt
Čas od času se odehraje drama, kdy turistu napadne zvíře. Jde většinou o slony-samotáře a dochází k tomu v drtivé většině případů tehdy, když člověk poruší přísný zákaz a vystoupí z auta do volné buše. Je tedy nutné pozorně naslouchat pokynům průvodců.

Keňský život plyne mimo evropský čas. Domorodí obyvatelé nemají opravdu kam spěchat.

Potkat slona je silný zážitek, pro který se velmi těžko hledají slova. Prostě najednou uvidíte slonní rodinku, jak klidně přechází přes cestu.

Keňa - to je dvojí svět. Jeden je plný pláží u oceánu a tím druhým je safari s volně žijící zvěří.