Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Joshua Tree National Parku si budete připadat jako na divokém západě

  9:30aktualizováno  9:30
Příznivci irské skupiny U2 tu rostlinu připomínající kaktus znají z obalu jednoho z alb. Její kmen a několik větví s bodlinami budete jinde těžko hledat. Juka krátkolistá zvaná Jozuův strom snad roste jen v kalifornském parku Joshua Tree National Park. Rostlinu z čeledi liliovitých si můžete důkladně prohlédnout zde - na pomezí Coloradské a Mohavské pouště. Příbuzná konvalinek, ocúnů či česneku dosahuje výšky dvou metrů, v březnu a dubnu bíle kvete. Před vjezdem do parku nezapomeňte, že se chystáte na poušť. Teploty dosahující v létě čtyřiceti stupňů si žádají dobré zásoby vody a jídla. Nejpříjemnějším obdobím, kdy také do Joshua Tree míří nejvíce návštěvníků, je úsek od listopadu od dubna.

Co se dá dělat na poušti? Třeba se vydat do oázy nebo ke ztracenému lomu či prozkoumat tajné skrýše někdejších lupičů dobytka. Pokud přijedete do parku z jihu (po dálnici č. 10 od Los Angeles), ocitnete se na Coloradské části pouště. V této sušší části národního parku Jozuovy stromy nerostou. Najdete zde ale cholla kaktusy.
 

V jiní části parku objevíte oázu Ztracených palem (Lost Palm). Po pětikilometrové túře v údolí je skupinka "ztracenců" přímo balzámem na sluncem sežehlou duši. Na výlet se vybavte nejméně litrem vody na osobu. Jen blázni, jako my, věří, že mohou jít jen část trasy s půl litrem vody. Vrátit se z půli cesty nelze. Pohádkově krásná krajina vás nutí nevzdávat se a dojít až do zapomenuté krajiny s několika palmami a překrásnou vegetací.
 

Během dne slunce neúprosně sžírá vše živé, časně ráno vás naopak probudí zima. Ale ráno stojí za to. S šestou hodinou ranní se slunce vydává na svůj horizont, aby ozářilo nepřirozeně červeno-žluto-zlatou barvou poušť. Její ticho a barvy pro některé zůstanou jedním z nejsilnějších zážitků cesty do Spojených států.
 

Chcete se ponořit do představ o divokém západě? Chcete se stát zlodějem dobytka? Schovejte se za skalní monzonitové útvary - Hidden Valley. Do údolíčka s nevšední flórou, do kterého vede jedna stezka, se v polovině 19. století uchylovali pašeráci, honáci a zloději dobytka se svou kořistí. Necelé dva kilometry dlouhá naučná stezka v americkém stylu vám přiblíží jejich život.
 

Uzdu své fantazie můžete popustit  také na 2,7 kilometrů dlouhé stezce Skull Rock Trail. Rozmanité skalní útvary ve tvaru koulí, válců, hřebínků vám mohou připomínat i třeba lidskou lebku, podle které tato trasa dostala název.

Další z významných zastávek na východě parku připomínající život na sklonku 19. století je přehrada Barker Dam. Ačkoliv v parku spadne jen minimum srážek, přehrada vybudovaná honáky se stala pro dobytek jediným zdrojem vody.

Jiná túra vás může zavést k zapomenutým dolům Lost Horse Mine. Některá zařízení a budovy jsou prý stále funkční. Fyzicky zdatní lidé si mohou naplánovat výstup na Ryan mountain. Během pětikilometrové trasy s převýšením 300 metrů vás bude slunce neúprosně sžírat.  
 

Nejlépe se s parkem rozloučíte na vyhlídce Key view. Ta vám nabízí donekonečna se táhnoucí rozhled na poušť se skalními útvary. Odkud ale pochází název Juky krátkolisté? Pojmenovali ji Mormoni v padesátých letech 18. století. Rozvětvený strom jim připomínal rozpažené ruce biblického proroka Jozuy, který je vedl do země zaslíbené. 
 

Autor:


Nejčtenější

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...

Izrael postavil své první mezinárodní letiště. Teroristé zde nemají šanci

Nové letiště postavili v Negevské poušti a pojmenovali po astronautu Ramonovi a...

První letadla s turisty tady sice mají začít přistávat v zimě, ale už je hotovo. Izrael nedávno slavnostně otevřel...Musíte sebrat odvahu a se žralokem bojovat, řekl v Rozstřelu filmař žraloků

Steve Lichtag byl hostem pořadu Rozstřel.

Na začátku srpna usmrtil českého turistu v egyptském letovisku Marsá Alam žralok. V Egyptě nejde o ojedinělý útok, za...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Makarskou Češi milují, k nádherně zbarveným jezerům zabloudí málokterý

Modré jezero v Imotski

Krajina kolem Makarské si získala srdce českých turistů už v první polovině 20. století a dodnes patří mezi námi...

Další z rubriky

Musíte sebrat odvahu a se žralokem bojovat, řekl v Rozstřelu filmař žraloků

Steve Lichtag byl hostem pořadu Rozstřel.

Na začátku srpna usmrtil českého turistu v egyptském letovisku Marsá Alam žralok. V Egyptě nejde o ojedinělý útok, za...

Slovensko bez turistů. Nejkrásnější dolina Nízkých Tater zeje prázdnotou

Dolina Štiavnica od Štefánikovy chaty

Za nejkrásnější dolinu Nízkých Tater bývá obvykle považována Demänovská dolina s turistickým střediskem Jasná a...

Do Pákistánu prý jezdí jen hlupáci, ale Žlutý cirkus si to stejně užil

Babu, trabant, který se nikdy nezastavil, se nám začal rozpadat. Čím dál jsme,...

Skoro čtvrt roku jsme cestovali Indií. Bylo to krásné, bylo to intenzivní, ale bylo toho dost. Před námi je Pákistán,...

Najdete na iDNES.cz