Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Joshua Tree National Parku si budete připadat jako na divokém západě

  9:30aktualizováno  9:30
Příznivci irské skupiny U2 tu rostlinu připomínající kaktus znají z obalu jednoho z alb. Její kmen a několik větví s bodlinami budete jinde těžko hledat. Juka krátkolistá zvaná Jozuův strom snad roste jen v kalifornském parku Joshua Tree National Park. Rostlinu z čeledi liliovitých si můžete důkladně prohlédnout zde - na pomezí Coloradské a Mohavské pouště. Příbuzná konvalinek, ocúnů či česneku dosahuje výšky dvou metrů, v březnu a dubnu bíle kvete. Před vjezdem do parku nezapomeňte, že se chystáte na poušť. Teploty dosahující v létě čtyřiceti stupňů si žádají dobré zásoby vody a jídla. Nejpříjemnějším obdobím, kdy také do Joshua Tree míří nejvíce návštěvníků, je úsek od listopadu od dubna.

Co se dá dělat na poušti? Třeba se vydat do oázy nebo ke ztracenému lomu či prozkoumat tajné skrýše někdejších lupičů dobytka. Pokud přijedete do parku z jihu (po dálnici č. 10 od Los Angeles), ocitnete se na Coloradské části pouště. V této sušší části národního parku Jozuovy stromy nerostou. Najdete zde ale cholla kaktusy.
 

V jiní části parku objevíte oázu Ztracených palem (Lost Palm). Po pětikilometrové túře v údolí je skupinka "ztracenců" přímo balzámem na sluncem sežehlou duši. Na výlet se vybavte nejméně litrem vody na osobu. Jen blázni, jako my, věří, že mohou jít jen část trasy s půl litrem vody. Vrátit se z půli cesty nelze. Pohádkově krásná krajina vás nutí nevzdávat se a dojít až do zapomenuté krajiny s několika palmami a překrásnou vegetací.
 

Během dne slunce neúprosně sžírá vše živé, časně ráno vás naopak probudí zima. Ale ráno stojí za to. S šestou hodinou ranní se slunce vydává na svůj horizont, aby ozářilo nepřirozeně červeno-žluto-zlatou barvou poušť. Její ticho a barvy pro některé zůstanou jedním z nejsilnějších zážitků cesty do Spojených států.
 

Chcete se ponořit do představ o divokém západě? Chcete se stát zlodějem dobytka? Schovejte se za skalní monzonitové útvary - Hidden Valley. Do údolíčka s nevšední flórou, do kterého vede jedna stezka, se v polovině 19. století uchylovali pašeráci, honáci a zloději dobytka se svou kořistí. Necelé dva kilometry dlouhá naučná stezka v americkém stylu vám přiblíží jejich život.
 

Uzdu své fantazie můžete popustit  také na 2,7 kilometrů dlouhé stezce Skull Rock Trail. Rozmanité skalní útvary ve tvaru koulí, válců, hřebínků vám mohou připomínat i třeba lidskou lebku, podle které tato trasa dostala název.

Další z významných zastávek na východě parku připomínající život na sklonku 19. století je přehrada Barker Dam. Ačkoliv v parku spadne jen minimum srážek, přehrada vybudovaná honáky se stala pro dobytek jediným zdrojem vody.

Jiná túra vás může zavést k zapomenutým dolům Lost Horse Mine. Některá zařízení a budovy jsou prý stále funkční. Fyzicky zdatní lidé si mohou naplánovat výstup na Ryan mountain. Během pětikilometrové trasy s převýšením 300 metrů vás bude slunce neúprosně sžírat.  
 

Nejlépe se s parkem rozloučíte na vyhlídce Key view. Ta vám nabízí donekonečna se táhnoucí rozhled na poušť se skalními útvary. Odkud ale pochází název Juky krátkolisté? Pojmenovali ji Mormoni v padesátých letech 18. století. Rozvětvený strom jim připomínal rozpažené ruce biblického proroka Jozuy, který je vedl do země zaslíbené. 
 

Autor:Nejčtenější

Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...

Jsme jako uplakánci, přitom život v Česku je privilegium, říká cestovatel

Cestovatel Petr Horký

V 90. letech byl známý jako moderátor dětských pořadů. Nyní je Petr Horký uznávaným dokumentaristou a cestovatelem....O víkendu se bude psát historie. Boeing 787 poletí z Londýna do Austrálie

Qantas na linku Perth - Londýn nasadí letoun Boeing 787-9 Dreamliner.

První přímý komerční let mezi Austrálií a Evropou se uskuteční v sobotu na trase Perth - Londýn dlouhé 14 498 kilometrů...

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...

Za nespláchnutý záchod pokuta. V Singapuru se trestá i rákoskou

Singapurský park Gardens by the Bay. Na vandalismus tu rozhodně není místo.

Jedna z turisticky nejpopulárnějších metropolí jihovýchodní Asie je známá svou čistotou a nízkou kriminalitou. Za ty...

Další z rubriky

Z očí do očí horským gorilám. To nejlepší, co Rwanda dává světu

Ubumwe, stříbrohřbetý samec rodiny Amahoro

Vlastně byste se jim do očí vůbec neměli dívat, protože je to může vyprovokovat k útoku. Někdy se tomu ale nelze...

Bojíte se létat? Při cestě z Tokia na Havaj neodlepíte nohy od země

Cestujícím s virtuální japonskou leteckou společností First Airlines jsou k...

Japonci přišli s řešením pro ty, kteří mají panický strach z létání: založili první virtuální leteckou společnost First...

Za nespláchnutý záchod pokuta. V Singapuru se trestá i rákoskou

Singapurský park Gardens by the Bay. Na vandalismus tu rozhodně není místo.

Jedna z turisticky nejpopulárnějších metropolí jihovýchodní Asie je známá svou čistotou a nízkou kriminalitou. Za ty...

Najdete na iDNES.cz