Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Jihoafrické republice není pro farmáře bezpečno

  11:43aktualizováno  11:43
Několik růží označuje místo, kde osm černošských ozbrojenců zastřelilo 35letého bílého jihoafrického farmáře Nicka van Rensburga. Tělo našla jeho matka v ohradě s dobytkem. "Ležel tváří obrácenou k zemi... Myslela jsem si, že omdlel. Až když jsem ho obrátila, zjistila jsem, že byl střelen do hlavy," vypráví Hester van Rensburgová o vraždě svého syna. Farmářství je v Jihoafrické republice nejnebezpečnější profese. Důvody jsou podle obecného mínění zakořeněny v přetrvávajícím apartheidu na venkově, kde černí dělníci stále nazývají farmáře "baas", tedy pán.

"Tohle je John. Znám ho 30 let. Jsme od malička dobrými přáteli. Hrávali jsme spolu kuličky, viď?" obrací se Van Rensburgův soused Andre Korb na svého černého přítele. "Ano, pane," odvětí John. Je vyhublý, vypadá o deset let starší než Korb a má roztrhané šaty.
   

Každý rok je v Jihoafrické republice zavražděno 120 až 140 farmářů. Podle údajů střechové organizace reprezentující 42.000 farmářů v zemi se od roku 1995 počet mrtvých vyšplhal již na 740. Ani sedm let po všerasových volbách rasismus na farmách nevymizel. "O těchto skutečnostech veřejnost neví, ale tady lidé nadále trpí," prohlásil prezident Thabo Mbeki při své poslední návštěvě venkova.
   

Van Rensburg byl hodný pán, tvrdí jeho bývalí zaměstnanci, stojící v děravém oblečení v uctivé vzdálenosti od jeho hrobu na hřbitově. Úřady je požádaly, aby se mše neúčastnili kvůli barvě své pleti, běloši jsou prý pořádně rozhořčení. "Neměl nepřátele. Nikdy žádnému černochovi neublížil," naříká Priscilla van Rensburgová den po pohřbu svého manžela. "Jaký byl motiv vraždy?"
   

Většina bělošských jihoafrických farmářů není ke svým podřízeným vyloženě krutá, jejich vztahy se však dají označit za feudální a msta na sebe nenechává dlouho čekat. Vraždy bývají zpravidla neobyčejně brutální. Útočníci farmu pozorují a čekají, až budou moci dotyčné přepadnout ze zálohy. Muži jsou obvykle mučeni, ženy znásilněny. Potom je útočníci ubodají či zastřelí, většinou ale nic neukradnou. Farmáři se domnívají, že jde o mstu za apartheid a že v zemi existuje plán na vyhnání bělochů z jejich půdy podobně jako v Zimbabwe. Šíří se i fámy o videonahrávkách dokládajících výcvik mladíků, kteří jsou za zabíjení farmářů placeni. Policie a nezávislí odborníci to popírají.

Tři loňské nezávislé studie pocházející mimo jiné od jihoafrické policie a institutu bezpečnostních studií (ISS) došly k závěru, že primárním motivem útoků jsou loupeže. Odborníci to dokládají vysokou nezaměstnaností a bídou převládající právě ve venkovských oblastech, kde je každé movité vlastnictví cenné. Útočníci tak údajně přepadají farmáře, aby je okradli o auta, zbraně a další majetek. To jim zjednodušuje skutečnost, že většina farem nemá žádná bezpečnostní opatření a farmáři se tak stávají zvlášť v odlehlých oblastech snadným cílem.
   

Msta je podle studií ISS příčinou méně než pěti procent vražd. ISS rovněž popírá jakoukoli souvislost se situací v Zimbabwe. "V Zimbabwe se vůbec nerespektují zákony. Stát, vládnoucí strana a policie farmáře před zločinci nechrání," říká představitel ISS Martin Schonteich. Mnozí však namítají, že i vláda v Jihoafrické republice jedná lhostejně.
   

Zarmoucenou rodinu van Rensburgových krátce po dubnovém incidentu navštívil ministr bezpečnosti Steve Tshwete, který zároveň ustanovil výbor na prošetření cílených útoků na farmáře. Ti však stále nejsou spokojeni. "Teď chceme jednat. Lidé jsou unavení," říká 77letý Faantjie Pretorius, jeden z 800 přítomných na pohřbu, z nichž mnozí přijeli z dalekých koutů země. "Pokud vláda v nejbližších měsících nezakročí, farmáři určitě vezmou zákon do svých rukou."
   

Schonteich z ISS nabádá farmáře, aby raději zlepšili bezpečnostní opatření na svých farmách a napomáhali překlenout hluboké sociální propasti, které farmáře a jejich zaměstnance oddělují. "Rozhodně by pomohlo, kdyby se zlepšila komunikace v obou směrech...Dělníci mohou například pomáhat chránit farmáře tím, že je budou včas před případnými útoky varovat," říká Schonteich.
   

 

Autor:


Nejčtenější

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, nejslabší mají stále Afghánci

Pokud by prý města a obce ze svých peněz nedotovaly úkony, které na ně přenáší...

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, ale Singapurci. Obyvatelé tohoto městského státu v jihovýchodní Asii se díky...

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...Experti varují před tuningem elektrokol. Stroj zničí a je nebezpečný

Redaktor MF DNES Miloslav Lubas s manželkou si vyzkoušeli, jak se v Jizerkách...

Někteří majitelé elektrokol své stroje upravují a navyšují jejich maximální rychlost s podporou motoru. Proti tuningu...

Pilot boeingu zapomněl vyrovnat tlak v kabině, cestující krváceli z nosu

Ilustrační foto

Nejméně třicet pasažérů muselo vyhledat ošetření poté, co pilot indických aerolinek „zapomněl“ stisknout tlačítko...

Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s...

Další z rubriky

Přírodní národy už kvůli globalizaci téměř skončily, říká cestovatel

Cestovatel Petr Jahoda má za sebou desítek expedic k přírodním národům Asie a...

Máte sen, že vyrazíte do světa za dobrodružstvím? Cestovatel Petr Jahoda jich na cestách za přírodními národy prožil...

Bez stativu nejdu. Největší hříchy fotografa při cestě za skvělými obrázky

Hříchy fotografů 01

Fotíte dobře a rádi? Možná, že čtete i odbornou literaturu, časopisy, diskuse na internetu, nebo se bavíte se stejně...

Sixtinská kaple Alp. Malá švýcarská vesnice ukrývá poklad nedozírné hodnoty

Interiér kostela sv. Martina v Zillis

Pouhé tři kilometry od propasti Viamala v údolí Hinterrhein se nachází malá vesnička Zillis, která se nijak neliší od...

Najdete na iDNES.cz