Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Jihoafrické republice není pro farmáře bezpečno

  11:43aktualizováno  11:43
Několik růží označuje místo, kde osm černošských ozbrojenců zastřelilo 35letého bílého jihoafrického farmáře Nicka van Rensburga. Tělo našla jeho matka v ohradě s dobytkem. "Ležel tváří obrácenou k zemi... Myslela jsem si, že omdlel. Až když jsem ho obrátila, zjistila jsem, že byl střelen do hlavy," vypráví Hester van Rensburgová o vraždě svého syna. Farmářství je v Jihoafrické republice nejnebezpečnější profese. Důvody jsou podle obecného mínění zakořeněny v přetrvávajícím apartheidu na venkově, kde černí dělníci stále nazývají farmáře "baas", tedy pán.

"Tohle je John. Znám ho 30 let. Jsme od malička dobrými přáteli. Hrávali jsme spolu kuličky, viď?" obrací se Van Rensburgův soused Andre Korb na svého černého přítele. "Ano, pane," odvětí John. Je vyhublý, vypadá o deset let starší než Korb a má roztrhané šaty.
   

Každý rok je v Jihoafrické republice zavražděno 120 až 140 farmářů. Podle údajů střechové organizace reprezentující 42.000 farmářů v zemi se od roku 1995 počet mrtvých vyšplhal již na 740. Ani sedm let po všerasových volbách rasismus na farmách nevymizel. "O těchto skutečnostech veřejnost neví, ale tady lidé nadále trpí," prohlásil prezident Thabo Mbeki při své poslední návštěvě venkova.
   

Van Rensburg byl hodný pán, tvrdí jeho bývalí zaměstnanci, stojící v děravém oblečení v uctivé vzdálenosti od jeho hrobu na hřbitově. Úřady je požádaly, aby se mše neúčastnili kvůli barvě své pleti, běloši jsou prý pořádně rozhořčení. "Neměl nepřátele. Nikdy žádnému černochovi neublížil," naříká Priscilla van Rensburgová den po pohřbu svého manžela. "Jaký byl motiv vraždy?"
   

Většina bělošských jihoafrických farmářů není ke svým podřízeným vyloženě krutá, jejich vztahy se však dají označit za feudální a msta na sebe nenechává dlouho čekat. Vraždy bývají zpravidla neobyčejně brutální. Útočníci farmu pozorují a čekají, až budou moci dotyčné přepadnout ze zálohy. Muži jsou obvykle mučeni, ženy znásilněny. Potom je útočníci ubodají či zastřelí, většinou ale nic neukradnou. Farmáři se domnívají, že jde o mstu za apartheid a že v zemi existuje plán na vyhnání bělochů z jejich půdy podobně jako v Zimbabwe. Šíří se i fámy o videonahrávkách dokládajících výcvik mladíků, kteří jsou za zabíjení farmářů placeni. Policie a nezávislí odborníci to popírají.

Tři loňské nezávislé studie pocházející mimo jiné od jihoafrické policie a institutu bezpečnostních studií (ISS) došly k závěru, že primárním motivem útoků jsou loupeže. Odborníci to dokládají vysokou nezaměstnaností a bídou převládající právě ve venkovských oblastech, kde je každé movité vlastnictví cenné. Útočníci tak údajně přepadají farmáře, aby je okradli o auta, zbraně a další majetek. To jim zjednodušuje skutečnost, že většina farem nemá žádná bezpečnostní opatření a farmáři se tak stávají zvlášť v odlehlých oblastech snadným cílem.
   

Msta je podle studií ISS příčinou méně než pěti procent vražd. ISS rovněž popírá jakoukoli souvislost se situací v Zimbabwe. "V Zimbabwe se vůbec nerespektují zákony. Stát, vládnoucí strana a policie farmáře před zločinci nechrání," říká představitel ISS Martin Schonteich. Mnozí však namítají, že i vláda v Jihoafrické republice jedná lhostejně.
   

Zarmoucenou rodinu van Rensburgových krátce po dubnovém incidentu navštívil ministr bezpečnosti Steve Tshwete, který zároveň ustanovil výbor na prošetření cílených útoků na farmáře. Ti však stále nejsou spokojeni. "Teď chceme jednat. Lidé jsou unavení," říká 77letý Faantjie Pretorius, jeden z 800 přítomných na pohřbu, z nichž mnozí přijeli z dalekých koutů země. "Pokud vláda v nejbližších měsících nezakročí, farmáři určitě vezmou zákon do svých rukou."
   

Schonteich z ISS nabádá farmáře, aby raději zlepšili bezpečnostní opatření na svých farmách a napomáhali překlenout hluboké sociální propasti, které farmáře a jejich zaměstnance oddělují. "Rozhodně by pomohlo, kdyby se zlepšila komunikace v obou směrech...Dělníci mohou například pomáhat chránit farmáře tím, že je budou včas před případnými útoky varovat," říká Schonteich.
   

 

Autor:Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Český skialpinista nepřežil 300 metrů dlouhý pád ve Vysokých Tatrách

V Nízkých Tatrách zahynuli dva skialpinisté z Česka (26. listopadu 2017)

Český skialpinista ve čtvrtek nepřežil dlouhý pád ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Informovala o tom horská záchranná...

Další z rubriky

Přijedu do Česka a jsem nervózní. Na Kubě je pohoda, říká Pedro Kulíšek

Pedro Kulíšek pravidelně cestuje mezi Českem a Kubou.

Na Kubu se poprvé podíval před patnácti lety. Ze začátku nadšený turista se postupně vypracoval v turistického...

Začínají Bratislavské městské dny 2018, nabídnou videomapping i ostrov Sihoť

Bratislavský hrad je po právu hlavní dominantou.

Oblíbené Bratislavské městské dny, které každoročně přilákají do ulic hlavního města Slovenska tisíce lidí, se konají...

Skotský hrad ovládl rozzuřený jezevec, turisté se do sklepení nedostanou

Skotský hrad Craignethan pochází ze 16. století.

Hrad Craignethan, ležící ve Skotsku, musel být částečně uzavřen pro veřejnost poté, co hradní sklepení ovládl zuřivý...

Najdete na iDNES.cz