Priessnitzovy lázně Jeseník, balneopark

Priessnitzovy lázně Jeseník, balneopark - Balneopark zásobuje umělý potůček přebytečnou vodou z místní vodárny. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

V Jeseníku se otevírá lázeňský balneopark, evropská rarita

  • 19
Návštěvníci a pacienti léčebných lázní v Jeseníku mají ode dneška jedinečnou možnost vrátit se v čase do doby slavného místního vodoléčitele Vincenze Priessnitze. Svůj věhlas postavil na kombinaci vody a čerstvého vzduchu. Nad areálem vznikla nová rarita, tzv. balneopark.

Díky projektu za 17,5 milionu korun ožily procedury, které Vincenz Priessnitz před více než sto šedesáti lety s úspěchem ordinoval svým pacientům z celého světa.

"Chtěli jsme lázně zatraktivnit, vrátit sem ducha Vincenze Priessnitze. Snaha obnovit jeho procedury v přírodě tu byla už několikrát, ale teprve nyní se nám vše podařilo dotáhnout do zdárného konce," uvedl předseda Společnosti Vincenze Priessnitze a šéflékař lázní Jaroslav Novotný.

"Věřím, že balneopark bude také ojedinělým lákadlem pro turisty a přispěje k rozvoji turistického ruchu na Jesenicku," dodal lékař.

Balneopark v Priessnitzových lázních v Jeseníku

Přebytečná voda bez užitku odtékala, teď léčí

Balneopark, který je koncipovaný jako stezka s jednotlivými zastaveními, se rozprostírá u umělého potůčku protékajícího svahem nad lázněmi. Teď je vysypaný kameny.

"Je to vlastně o přepad z vodárny. Pramen je totiž tak silný, že bohatě zásobil město vodou, a ta přebytečná dosud bez užitku odtékala. Teď bude sloužit i pro přírodní procedury," pochvaluje si Novotný.

Stezka začíná u informačního centra za hlavní lázeňskou budovou Priessnitz. Jednotlivé zastávky trasy, vedené kolem starých pramenů, jsou ve svazích velmi citlivě zabudovány.

Priessnitzovy lázně Jeseník, nový balneopark

Turisté se mohou těšit na různé bazénky a vodotrysky. Jinde mohou vyzkoušet dno vydlážděné různě velkými oblázky, které spolu s vodou slouží pro koupele nohou spojené s akupresurou.

Na návštěvníky tu čeká i Priessnitzova lavička, na které pacient sedí a komíhá nohama ve vodě. Ve větším bazénku se chodí s nohama ponořenýma do půli stehen a kádě na zvýšeném podstavci zase slouží pro koupele rukou.

Priessnitzovy lázně Jeseník, stezka balneoparkem. Trasa je koncipována ve dvou základních přírodních prvcích  – voda a kámenPriessnitzovy lázně Jeseník, nový balneopark

Priessnitzovy procedury doplnily i skotské střiky

Vincenz Priessnitz (1799–1851)

Objevitel vodoléčby a zakladatel Priessnitzových léčebných lázní Jeseník - Gräfenberg (založené roku 1822). O jeho léčebné metodě se napsalo přes 400 knih v řadě jazyků. Podle Priessnitzova vzoru se postavily desítky vodoléčebných lázní po celé Evropě. Nazývali ho vodním doktorem, lékaři o něm psali jako o lékařském Kolumbovi. Do lázní na Gräfenberg se tehdy jezdila léčit celá řada vlivných osobností.

"Jedinou procedurou, která nemá s Priessnitzem nic společného, je obdoba skotských střiků. Jsou ale tak důležitou součástí vodoléčby, že jsme je nemohli opomenout," vysvětlil Novotný.

Z kamenů ve vyzděných stěnách vedou trysky ve výši ramen a boků, mezi které se člověk postaví a jednoduše si je na sebe sám pustí.

U všech zastavení jsou cedulky, které lidem dávají jednoduchý návod, jak proceduru aplikovat.

"Balneopark slouží pro širokou veřejnost. Lidé by měli rady dodržovat a nepřeceňovat se. V každém případě by člověk měl absolvovat proceduru až po řádném prohřátí, například intenzivní procházkou nebo cvičením," upozornil Novotný.

Voda je v Jeseníkách nejen v podzemí, mraky se válejí po okolních vrších

Voda je v Jeseníkách nejen v podzemí, kouzelné mraky se válejí po okolních vrších

Procedury si postupně testuje například Emilie Pýchová z Prahy, která jezdí do lázní od roku 1970. "Je to úžasné, přitom tak jednoduché. Priessnitz byl skutečně geniální," podotkla.

Lázně Jeseník, pamětní cedule Priessnitzovy léčebné prameny

Lázně Jeseník, pamětní cedule Priessnitzovy léčebné prameny

Jeseník, lázeňský dům Priessnitz

Jeseník, lázeňský dům Priessnitz

V rámci projektu se dočkaly obnovy také terasy, na kterých se pacienti kdysi slunili a také pracovali, protože právě na fyzickou námahu léčitel kladl velký důraz. "Pracovali všichni, od chudých po ty nejbohatší pacienty. Samozřejmě nechceme návštěvníky ochudit ani o tuto možnost," dodal Novotný.

V Priessnitzových lázních stojí za prohlídku nejen nově otevřený balneopark, ale celý lázeňský areál. Co je skutečně hodné obdivu, je na 88 pramenů a pomníčků postavených různými lidmi, především šlechtici, z celé Evropy jako poděkování Priessnitzovi za léčbu. To je opravdu světový unikát.

V balneoparku v Priessnitzových lázních v Jeseníku nechybí ani skotské střiky.

V balneoparku v Priessnitzových lázních v Jeseníku nechybí ani skotské střiky.

může se hodit

Kraj čarodějnických procesů

V parku na okraji lázní stojí pomník, stylizované plameny, připomínající řádění zlatohorského inkvizitora nedostudovaného právníka a hostinského Jindřicha Bobliga. První proces začal na zámku ve Velkých Losinách v roce 1678, do roku 1696 bylo popraveno, většinou upálením, 52 lidí. Událost velmi sugestivně vylíčil režisér Vávra ve filmu Kladivo na čarodějnice.

Regionální muzeum v Šumperku připravuje cyklostezku "Čtrnáct zastavení k období čarodějnických procesů". Cílem turistů budou mimo expozic také pomníčky a čarodějnická boží muka.

Tipy na výlety v okolí

V okolí Jeseníku můžete navštívit dvě jeskyně s krápníkovou výzdobou, Na Špičáku a Na pomezí.

Na hřebeni nad městem pak stojí rozhledna Zlatý chlum.

V nedaleké horské osadě Rejvíz se můžete občerstvit v hospodě, kde mají pověstnou sbírku vyřezávaných židlí s portréty štamgastů, stále doplňovanou místním řezbářem o nové přírůstky.

Na Rejvízu je též Mechové jezírko a malé muzeum textiláctví. U nedalekých Zlatých hor pak doporučujeme nádherný zlatokopecký skanzen.

Užitečné weby

www.jeseniky.org - informace o Jeseníkách

www.priessnitz.cz - vše o Priessnitzových lázních Jeseník

Mapy © PLANstudio

,