Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Jeseníkách lákají také divoké říčky v romantických soutěskách

aktualizováno 
- Poslední zbytky sněhu nenávratně zmizely i v nejvyšších partiích Jeseníků a divoké horské říčky lačně čekají na vydatnější deště. Řeka Huntava, která se poblíž Rýmařova zařezává do hlubokého břidlicového údolí, dává i při nižším stavu vody vyniknout své nespoutané kráse. V místě, kde zdolává tvrdé podloží, vytvořila během věků unikátní přírodní výtvor - Rešovské vodopády.
Její peřeje, kaskády a vodopády, které padají z výšky až deseti metrů, patří k nejvyšším a nejkrásnějším v celé oblasti Jeseníků. Území o rozloze 72 hektarů je chráněné již od roku 1966.
Hluboký kaňon je vzdálený od Rýmařova pouze osm kilometrů, romantické místo však působí jako by bylo naprosto odloučené od tepající civilizace.
"Tak mám takový pocit, že dnes zažijeme hoši něco neobvyklého," řekl by bezpochyby Foglarův Rychlonožka, kdyby uzřel zádumčivé svahy strmého kaňonu. Obrovité balvany rýsují divoké obrysy strmé rokle a místy se člověku zdá, že již není kudy pokračovat. Okolní svahy jsou porostlé vzácnými jedlemi a bučinami, ve stínu se skrývají vlhké mechy s trouchnivějícími kmeny stromů.

Cesta je umně vyztužená pečlivě připravenými schůdky a spolehlivým zábradlím. Méně se již dá věřit kluzkým vlhkým kamenů, na které je třeba stoupat s velkou dávkou opatrnosti.
U nejvyššího skalního stupně, kde se valí voda střemhlav do hluboké průzračné tůně, mysleli i na choulostivější turisty: pohled na vodní tříšť zde můžete vychutnávat v dřevěné boudičce v poloze vsedě na dřevěných lavičkách.
Závěr údolí směrem k Rešovu skýtá jiný malebný pohled. Řeka se tiší do malých konejšivých meandrů, opodál stojí budova impozantního kamenného mlýna. Ještě kousek a jsme v reálném chalupářském světě.
Od Rýmařova můžeme zamířit na sever směrem do Rychlebských hor, kde najdeme jiné vodní kaskády, zdobící horské údolí. Nedaleko obce Nýznerov se Stříbrný potok prodírá hlubokým skalním kotlem, ztrácejícím se ve stínu skal. Vodopády jsou možná o poznání méně působivé než ty Rešovské, ale na ty, kdo nemají zalíbení v delších procházkách jistě zapůsobí jiná přednost: jsou mnohem pohodleněji přístupné, po úzké silničce a pak čtvrthodinku pěšky.
Výchozí bod, vesnička Nýznerov patří k příkladům pozdního kolonizačního osídlení. Skutečný příliv osadníků do těchto míst nastal až koncem 18.století. Těžilo se zde stříbro (jak napovídají četné názvy) a grafit.
Cestou lesem si můžeme představovat loupeživé rytíře. kteří zde prý tyranizovali nebohé kolonisty. V jejich šlépějích dnes povětšinou nekráčejí restauratéři v podnicích po okolí, takže člověk může zakončit příjemný výlet nad vybranou místní specialitkou. Třeba v půvabném lázeňském prostředí, které nabízí ne příliš vzdálené město Jeseník.

Autor:Nejčtenější

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...

Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...Jsme jako uplakánci, přitom život v Česku je privilegium, říká cestovatel

Cestovatel Petr Horký

V 90. letech byl známý jako moderátor dětských pořadů. Nyní je Petr Horký uznávaným dokumentaristou a cestovatelem....

O víkendu se bude psát historie. Boeing 787 poletí z Londýna do Austrálie

Qantas na linku Perth - Londýn nasadí letoun Boeing 787-9 Dreamliner.

První přímý komerční let mezi Austrálií a Evropou se uskuteční v sobotu na trase Perth - Londýn dlouhé 14 498 kilometrů...

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...

Další z rubriky

Hračky i záchodová sedátka. Záplava plastů v Pacifiku prudce roste

Žralok velrybí. Vědci zjistili, že plast spolklo 73 procent ryb, což je jeden z...

Množství plastového odpadu znečišťujícího povrchové vody Tichého oceánu za poslední roky mnohonásobně vzrostlo. Tvrdí...

Bojíte se teroristického útoku? Nespěte v přízemí a horních patrech hotelu

Zvýšená bezpečnostní opatření na pražském Staroměstském náměstí po tragédii v...

Podle čeho si vybíráte hotelový pokoj? Podle výhledu, nebo abyste to neměli daleko do jídelny? Bývalý agent CIA tvrdí,...

Za nespláchnutý záchod pokuta. V Singapuru se trestá i rákoskou

Singapurský park Gardens by the Bay. Na vandalismus tu rozhodně není místo.

Jedna z turisticky nejpopulárnějších metropolí jihovýchodní Asie je známá svou čistotou a nízkou kriminalitou. Za ty...

Najdete na iDNES.cz