Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Jeseníkách lákají také divoké říčky v romantických soutěskách

aktualizováno 
- Poslední zbytky sněhu nenávratně zmizely i v nejvyšších partiích Jeseníků a divoké horské říčky lačně čekají na vydatnější deště. Řeka Huntava, která se poblíž Rýmařova zařezává do hlubokého břidlicového údolí, dává i při nižším stavu vody vyniknout své nespoutané kráse. V místě, kde zdolává tvrdé podloží, vytvořila během věků unikátní přírodní výtvor - Rešovské vodopády.
Její peřeje, kaskády a vodopády, které padají z výšky až deseti metrů, patří k nejvyšším a nejkrásnějším v celé oblasti Jeseníků. Území o rozloze 72 hektarů je chráněné již od roku 1966.
Hluboký kaňon je vzdálený od Rýmařova pouze osm kilometrů, romantické místo však působí jako by bylo naprosto odloučené od tepající civilizace.
"Tak mám takový pocit, že dnes zažijeme hoši něco neobvyklého," řekl by bezpochyby Foglarův Rychlonožka, kdyby uzřel zádumčivé svahy strmého kaňonu. Obrovité balvany rýsují divoké obrysy strmé rokle a místy se člověku zdá, že již není kudy pokračovat. Okolní svahy jsou porostlé vzácnými jedlemi a bučinami, ve stínu se skrývají vlhké mechy s trouchnivějícími kmeny stromů.

Cesta je umně vyztužená pečlivě připravenými schůdky a spolehlivým zábradlím. Méně se již dá věřit kluzkým vlhkým kamenů, na které je třeba stoupat s velkou dávkou opatrnosti.
U nejvyššího skalního stupně, kde se valí voda střemhlav do hluboké průzračné tůně, mysleli i na choulostivější turisty: pohled na vodní tříšť zde můžete vychutnávat v dřevěné boudičce v poloze vsedě na dřevěných lavičkách.
Závěr údolí směrem k Rešovu skýtá jiný malebný pohled. Řeka se tiší do malých konejšivých meandrů, opodál stojí budova impozantního kamenného mlýna. Ještě kousek a jsme v reálném chalupářském světě.
Od Rýmařova můžeme zamířit na sever směrem do Rychlebských hor, kde najdeme jiné vodní kaskády, zdobící horské údolí. Nedaleko obce Nýznerov se Stříbrný potok prodírá hlubokým skalním kotlem, ztrácejícím se ve stínu skal. Vodopády jsou možná o poznání méně působivé než ty Rešovské, ale na ty, kdo nemají zalíbení v delších procházkách jistě zapůsobí jiná přednost: jsou mnohem pohodleněji přístupné, po úzké silničce a pak čtvrthodinku pěšky.
Výchozí bod, vesnička Nýznerov patří k příkladům pozdního kolonizačního osídlení. Skutečný příliv osadníků do těchto míst nastal až koncem 18.století. Těžilo se zde stříbro (jak napovídají četné názvy) a grafit.
Cestou lesem si můžeme představovat loupeživé rytíře. kteří zde prý tyranizovali nebohé kolonisty. V jejich šlépějích dnes povětšinou nekráčejí restauratéři v podnicích po okolí, takže člověk může zakončit příjemný výlet nad vybranou místní specialitkou. Třeba v půvabném lázeňském prostředí, které nabízí ne příliš vzdálené město Jeseník.

Autor:


Nejčtenější

Naivní Češi v sandálech jsou v Chorvatsku pojem. Znají je i záchranáři

Milovníci hor ocení při návštěvě Makarské výstup na vrcholky Biokova.

Makarska je klenot Dalmácie, ale umí být i nebezpečná. Nádherná a unikátní příroda totiž bývá při nepříznivém počasí...

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...Musíte sebrat odvahu a se žralokem bojovat, řekl v Rozstřelu filmař žraloků

Steve Lichtag byl hostem pořadu Rozstřel.

Na začátku srpna usmrtil českého turistu v egyptském letovisku Marsá Alam žralok. V Egyptě nejde o ojedinělý útok, za...

Nejhezčí výstup na Praděd. Trasu z malebné osady moc lidí nevyužívá

Výstup na Praděd

Na Pradědu byl skoro každý, ale skutečně nejhezčí cestou se na nejvyšší kopec Jeseníků vydává jen málokdo. Řeč není o...

Do Pákistánu prý jezdí jen hlupáci, ale Žlutý cirkus si to stejně užil

Babu, trabant, který se nikdy nezastavil, se nám začal rozpadat. Čím dál jsme,...

Skoro čtvrt roku jsme cestovali Indií. Bylo to krásné, bylo to intenzivní, ale bylo toho dost. Před námi je Pákistán,...

Další z rubriky

Naivní Češi v sandálech jsou v Chorvatsku pojem. Znají je i záchranáři

Milovníci hor ocení při návštěvě Makarské výstup na vrcholky Biokova.

Makarska je klenot Dalmácie, ale umí být i nebezpečná. Nádherná a unikátní příroda totiž bývá při nepříznivém počasí...

Bioplynka na Everestu. Nový projekt má odstranit tuny horolezeckých výkalů

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Mount Everest je výzva. Tisíce vášnivých horolezců se každým rokem snaží pokořit vrchol nejvyšší hory světa, ale jen...

Domy měla špinavé od sazí, teď je Zalipie nejbarevnější vesnicí Polska

V Zalipii překvapí také malovaná kamna.

Na první pohled vypadají zdejší domy jako vystřižené z dětských omalovánek. Lidové malby se tu ovšem objevují na všech...

Najdete na iDNES.cz