V Jerichu po osmdesáti letech odkryli vzácnou mozaiku v Hišámově paláci.

V Jerichu po osmdesáti letech odkryli vzácnou mozaiku v Hišámově paláci. | foto: Profimedia.cz

Vzácná mozaika v Jerichu má 827 metrů čtverečních a 7 milionů dlaždic

  • 21
Tvoří ji sedm milionů dlaždiček a je největší podlahovou mozaikou na Blízkém východě. Po osmdesáti letech odkryli památkáři tuto fantastickou mozaiku na jediný den, ale už příští rok ji budou moci obdivovat všichni návštěvníci Jericha.

Je to nezapomenutelný pohled. Geometrické vzory střídají květinové motivy vyvedené v červených, modrých a okrových tónech v dokonalé souhře. Podlahová mozaika se nachází v bývalé hlavní lázni Hišámova paláce a zabírá úctyhodných 827 metrů čtverečních.

Vytvořena je ze sedmi milionů opracovaných kamínků, čímž se řadí mezi největší mozaiky na světě. Problém je v tom, že jste ji v předchozích osmdesáti letech nemohli ani zahlédnout.

Jednadvacet barevných odstínů

Monumentální mozaika vznikla už v osmém století, ale o několik let později ji zasypaly sutiny po ničivém zemětřesení, které tuto oblast postihlo. Znovuobjevena a odkryta byla v roce 1935 palestinským archeologem Dimitrim Barmkinem a britským archeologem Robertem Hamiltonem, kteří v ruinách paláce prováděli vykopávky.

V Jerichu po osmdesáti letech odkryli vzácnou mozaiku v Hišámově paláci.
V Jerichu po osmdesáti letech odkryli vzácnou mozaiku v Hišámově paláci.

Během nich se archeologům podařilo odhalit 38 panelů s mimořádně složitými a nesmírně působivými vzory vyvedenými v jednadvaceti barevných odstínech. Dlaždice jsou vytvořeny z kamenů, které pocházejí z různých oblastí země – černé z Judské pouště, červené z Jericha, bílé z Hebronu a růžové z Betléma. Jenže od čtyřicátých let je jedna z největších a nejstarších mozaiek světa zakrytá vrstvami izolace a písku, aby ji nemohlo poničit sluneční záření a déšť.

Nyní došlo k jejímu opětovnému odhalení, které však trvalo pouhý jeden den a mohli se ho zúčastnit pouze vybraní hosté. Nicméně toto krátké zpřístupnění je předzvěstí příštího roku, kdy bude dokončen ochranný přístřešek a neopakovatelnou krásu mozaiky budou moci obdivovat všichni návštěvníci. Očekává se, že po otevření mozaiky veřejnosti se počet turistů navštěvujících Jericho zdvojnásobí až ztrojnásobí.

Přístřešek z plachtoviny

Vybudováním přístřešku nad vzácnou mozaikou byl v roce 2011 pověřen švýcarský architekt Peter Zumthor. „Chci znovu obnovit původní poklidnou atmosféru města,“ uvedl Zumthor, který je zároveň držitelem prestižní Pritzkerovy ceny pro architekty.

Podle projektu bude na šestnácti betonových sloupech spočívat mřížoví z libanonského cedru, které bude přikryté bílou plachtovinou. Tak se zajistí odvětrávání mozaiky, ale zároveň propouštění přirozeného světla. Nad celým dílem povedou visuté lávky, z nichž budou moci návštěvníci krásu mimořádné mozaiky obdivovat.

Restauratérské práce na Hišámově paláci, který leží na západním břehu řeky Jordán, financuje Japonsko a zatím do projektu vložilo 13 milionů amerických dolarů.

Palác byl vybudován v období vlády Umajjovců a rozprostíral se na šedesáti hektarech, 260 metrů pod úrovní moře.

Měl několik obytných pater, fontánu, parní lázeň, mešitu a rozlehlý dvůr se sloupovou chodbou. K výzdobě paláce patří i vzácná mozaika takzvaného Stromu života. Na té je znázorněn rozložitý strom, na jehož jedné straně se poklidně pasou dvě gazely, zatímco na opačné straně na třetí gazelu útočí lev. Jde o symbolické vyjádření míru a války.

, pro iDNES.cz