Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Itálii si dejte pozor na zákazy, pokutu dostanete i za líbání v autě

aktualizováno 
Konec s lízáním zmrzliny na ulici v západosicilském Trapani. V severoitalském přímořském městě Eraclea je zakázáno hrabat na pláži díry do písku, nebo dokonce stavět z písku hrady.

Krmení holubů je v mnoha italských městech zakázáno | foto: Profimedia.cz

Italští starostové, zdá se, každoročně s požitkem vymýšlejí nové nápady, jak by naplnili obecní pokladny a mohli se prezentovat jako dbalí strážci pořádku, napsala agentura DPA.

V Benátkách hrozí člověku stejně jako i v toskánské Lucce pokuta až 500 eur za krmení holubů. A na oblíbeném turistickém ostrově Capri je tabu klapat na ulici dřeváky. Hora těchto místních nařízení už narostla na více než 150 předpisů. A týkají se přirozeně především turistů na plážích a v uličkách malebných měst.

Přístav v Neapoli dnes zdobí jachty italské smetánky. V budoucnu by to mohla být i loď plná odsouzených vězňů.

Pět set eur za pivo

"Už je to třetí léto, kdy člověk musí kličkovat mezi zákazy, přičemž často ani nikdo ta nařízení nezná," stěžuje si nezávislý turínský list La Stampa. A vypočítává další nápadité výmysly starostů, jimž národní zákon vlády Silvia Berlusconiho z roku 2008 kryje záda při všem, co se může dotýkat veřejného pořádku a bezpečnosti.

A tak se například v ligurském Lerici nikdo nesmí objevit na ulici v plavkách nebo věšet na balkóně mokré ručníky. V severoitalském Pordenone zase hrozí tučné pokuty těm snoubencům, kteří se na veřejnosti hádají. A v San Remu se nemluví s prostitutkami.

V Is Aruttas na Sardinii je zase zakázáno kouření na veřejnosti. A v Říme nevidí rádi, když se někdo na ulici cpe sendvičem. V lombardském Gillarate zas přišlo jednoho mladíka přesně na 500 eur to, že v půlnočních hodinách procházel s pivem v ruce městským centrem.

Obzvláště sevřeni předpisy a hrozbami pokut jsou, zdá se, turisté v severoitalských městech, v nichž by pravicově populistická Liga severu ráda udělala pořádek. Například v kampánské Eboli může zaplatit až na 500 eur, když se budete se svým partnerem líbat v autě.

Dejte si pozor

Na Dantově pláži u Ravenny je ale zakázáno snad i všechno ostatní, zjistila novinářka Flavia Amabileová: "Žádná hlasitá hudba od 13:00 do 16:00, žádné reklamní cedule, opalování nahoře je taky zakázané a na prvních 200 metrech pláže se sice smí běhat, ale ne ležet."

Nikdo už by zkrátka neměl bezstarostně přijíždět do Itálie a chovat se pod italským sluncem uvolněně. I když často není jasné, co vlastně ještě zůstává dovoleno, není radno se spoléhat na jižanskou laxnost. V Brescii musel například jeden čtyřiapadesátník zaplatit stovku eur jen za to, že si na náměstí sedl na stupně pomníku. V Itálii si zřejmě musíte dávat pozor na všechno.

Autoři:Nejčtenější

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...

Zákaz vstupu na panské. Turisté chtějí průchod cenným lesem hájit u soudu

Vstup do Rukávečské obory u Milevska v září 2010.

V Česku je na spadnutí první soudní spor o zpřístupnění turistické značené cesty, kterou zahradil majitel pozemku a...Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...

Jsme jako uplakánci, přitom život v Česku je privilegium, říká cestovatel

Cestovatel Petr Horký

V 90. letech byl známý jako moderátor dětských pořadů. Nyní je Petr Horký uznávaným dokumentaristou a cestovatelem....

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...

Další z rubriky

Z Machu Picchu vykázali evropské turisty, fotili se s odhaleným pozadím

Machu Picchu v Peru

Správa archeologické památky Machu Picchu vyloučila z areálu tři evropské turisty, kteří se na místě fotografovali s...

V Grytvikenu vyškvařili 175 tisíc velryb na devět milionů barelů s olejem

Velrybářský přístav Grytviken na severovýchodním pobřeží ostrova Jižní Georgia...

Z pohledu současné ekologie působí počty z bývalé velrybí továrny Grytviken jako opravdová doba temna. Během 62 let...

Nekomentujte politiku, vzkazuje Británie svým občanům v Rusku

Moskva. V popředí věže Kremlu, v pozadí monumentální budova Lomonosovovy...

Británie dnes vyzvala své občany, kteří cestují do Ruska, aby se tam kvůli zvýšenému napětí mezi oběma zeměmi vyhýbali...

Najdete na iDNES.cz