V Iráku bylo odkryto sumerské město staré 5000 let

Iráčtí archeologové odkryli pozůstatky jednoho sumerského města starého přibližně 4700 let. Mezi odkrytými stopami dávné civilizace je starověký hřbitov, který by mohl být nejstarším známým lidským pohřebištěm na světě.Toto město, skrývající památky na sumerskou civilizaci (asi 2700 let před naším letopočtem), bylo objeveno v oblasti Umm al-Akaríb (v arabštině Moře škorpiónů), která leží v jižní, pouštní části země asi 300 kilometrů jižně od Bagdádu, v regionu, který je pověstný značným rozšířením škorpiónů. Ve středu města se dochoval i monumentální, třípatrový zikkurat zasvěcený měsíčnímu bohovi Nannovi.



Podle šéfa skupiny archeologů Hajdara Abdal Váhida "pozůstatky odhalily, že se město rozkládalo asi na šesti kilometrech čtverečních. Vykopávky, zahájené v roce 1999, dovolily odkrýt mnoho menších obydlí, jeden palác, jeden chrám a jedno obří pohřebiště". Abdal Váhid též dodal, že místo bylo během války v Perském zálivu před deseti lety vypleněno. Údajně zmizelo na 4000 různých cenností, s některými se prý čile obchoduje v Turecku. "Na hřbitově je asi tisícovka hrobů z let 2300 až 2060 před Kristem, což z něj činí nejstarší lidské pohřebiště na světě," říká Abdal Váhid. "Našli jsme tam mnoho lidských koster žen, mužů i dětí, kteří byli pohřbeni ve skrčené poloze," dodává.

Vědci též odkryli mnoho hrnců a dalších nádob z vypalované hlíny, sošek, sklenic či náhrdelníků, ale například i nožů a motyk.Palác o rozloze 2500 metrů čtverečních je obklopen hradbami 2,5 metru širokými a ukrývá mnoho místností různé velikosti. "V jedné z nich, která nejspíše patřila nějakému princovi, je například vápencová socha berana vysoká půl metru," říká šéf iráckých archeologů. Ředitel oddělení archeologie a dědictví Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) Donni George míní, že "tento objev je důležitým počinem, protože by mohl přinést nový pohled na sumerskou civilizaci".

"Toto město, jehož název je prozatím neznámý, bylo nejspíš administrativním a náboženským střediskem oblasti, což dosvědčuje přítomnost jednoho chrámu, jednoho paláce, jednoho zikkuratu a velkého pohřebiště," dodává.Chrám, který měří na výšku sedm metrů, stojí vedle zikkuratu - vysoké stupňovité pyramidy či věže, která je na vrcholu zakončena modlitebnou.  Město leží asi 120 kilometrů severně od archeologických vykopávek ve městě Ur, které bylo jedním z nejslavnějších sumerských míst v Mezopotámii. Podle bible byl "Ur Chaldejců", který leží na východním břehu řeky Eufrat, rodištěm Abraháma. V srdci města je monumentální, třípatrový zikkurat (2113 - 2096 před Kristem) zasvěcený měsíčnímu bohovi Nannovi. Zikkurat je 17,25 metru vysoký.Podle oficiálních statistik je v Iráku více než 10.000 archeologických míst. Velká většina z nich, zejména ty v severoiráckém Kurdistánu, ještě nebyla vůbec prozkoumána.
   


 

Vykopávky v oblasti Umm al-Akaríb možná vydaly svědectví o nejstarším pohřebišti na světě.

Iráčtí archeologové odkryli pozůstatky jednoho sumerského města starého přibližně 4700 let.