Surfař v Hervey Bay provádí akrobatické kousky

Surfař v Hervey Bay provádí akrobatické kousky. | foto: Australis

V Hervey Bay vládnou větroplaši

  • 1
Od Brisbane, hlavního města Queenslandu, směřujeme po východním pobřeží pořád na sever. Dorazili jsme do Hervey Bay. Voda tady šla dolů, takže je všude dost mělko. Důmyslní Aussie si ale i s louží vody dokáží poradit a využít jí k radovánkám. K surfovému prknu přidají létacího draka, velkého jako padák – křídlo, a uvázáni k němu se prohánějí po hladině.

Tihle surfaři pohánění větrem jsou úžasní akrobati. V bahně a loužích tak nacházejí zábavu nejen děti, ale i dospělí a jejich čtyřnozí miláčci.

Krabí domečky
Na rozdíl od Sydney jsou prakticky celé pláže posety dírami různých velikostí, od nejmenších až po osmi až deseti centimetrové v průměru. Nejbližší okolí děr je poseto kuličkami, jejich množství je závislé na velikosti díry. Původní domněnka, že jsou domovem nějakého druhu pavouků, se naštěstí nepotvrdila.

Později jsme zjistili, že jsou osídleny kraby nejrůznějších velikostí i barev. Od průhledných (většinou ti nejmenší) až po pestře modré, zelené nebo černé se žlutýma nohama. Jsou plaší a rychlí, ale přesto jsme je párkrát zahlédli při lovu. Většinou to není dále než metr od jejich domečku. Aktivita toho kterého kraba se pak dá snadno vysledovat podle vyšlapaných cestiček.

Jsme v Queenslandu, státě slunce

Tady v Hervey Bay a Toogoomu, kde jsme spali, je krásně čistá a teplá voda. Jistě i proto se zde často vyskytují velryby.

Gumáci! Už jsou zase tady!
Najdete je ve většině sociálních zařízení. Jsou to částečně průhledné zhruba 10 cm dlouhé ještěrky. Jejich prstíky mají na konci kuličky, podobně jako žáby, a zřejmě milují vlhko a vodu. Vypadají trochu jako oživlé želatinové sladkosti ve tvaru ještěrky, trochu jako gumová zvířátka z obchůdků se žertovnými předměty.

Tyto tvory jsme zahlédli, na rozdíl od červů, švábů či jiné havěti, pouze na místech, kde je čisto. Většinou se zdržují na nepříliš přístupných místech, jako jsou střešní trámy, rámy zářivek nebo nad dveřmi. Jsou vcelku plaché a celkem rychlé, ale pokud neděláte prudké pohyby, dostanete se k nim docela blízko.

Změna klimatu
Subtropy se pomalu ale jistě mění v tropy. Denní deštíčky až lijáky způsobují nejen nádherné duhy  ale hlavně bujnou vegetaci. Procházka džunglí, které tu stále ještě říkají buš, už není myslitelná mimo vysekané a udržované stezky.

Pastvin je pomálu a vyskytují se jen v kopcích, zato přibyly plantáže cukrové třtiny a banánů. Při pohledu na ně nás napadá otázka, kolik asi ze světové produkce třtiny pochází z Queenslandu. Zmizeli possumové, ale zato přibylo hmyzu. Na krátkých prudkých řekách se pěstuje kanoistika a rafting. Všude jsou vidět spousty koní a kolem cest ranče s palmami.

 

Na co si dát pozor

Pozor na traviny, jeden druh zdejší trávy má jehličky cca 1,5 cm dlouhé, ve chvíli, kdy se zabodají do jakékoli tkaniny, je dále nepoužitelná.

Útočící mravenci - zelení stromoví mravenci slepují listy na stromech a dělají si z nich hnízda. Útočí ve chvíli, kdy se dotknete kterékoli větvičky z jejich stromu, jsou snad úplně všude.

Číhající pavouci tkají pavučiny mezi stromy a čekají uprostřed, vlákna dlouhá 7 metrů nejsou výjimkou.

Hadi se vyhřívají na stezkách, cestách  i leckde jinde. Ve vodě v moři vás může překvapit proud, žraloci, žahavé medúzy, kamenné ryby - stone fish, mořští krokodýli.

V řekách pozor na sladkovodní krokodýly.

Na slunce si člověk zvykne, tělo si časem upraví hospodaření s vodou, kůže získá
tmavší barvu a za pár týdnů jste aklimatizováni. Faktem je, že v Sydney vás překvapí opalovací krémy s minimálním ochranným faktorem 15, které vydrží při
koupání v moři 2 hodiny, a v Cairns už je faktor 20-30 a namazaní se můžete koupat hodiny 4.