Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V devadesáti brázdí na lyžích alpské sjezdovky

  13:31aktualizováno  13:31
Staršího lyžaře na sjezdovce těžko potkáte. Plzeňan Jaroslav Císler je považován za raritu i v Alpách, kam dodnes rád se svými carvingovými lyžemi vyráží. V úctyhodných 90 letech! Hádal by mu je málokdo. Tím méně, když se oblékne do lyžařské výstroje a bez problémů sjíždí 14 kilometrů dlouhé svahy.

Devadesátiletý Jaroslav Císler brázdí sjezdovky v Česku i Alpách

Jaroslav Císler míří každý rok do Alp aspoň dvakrát. Právě před pár dny se vrátil z Rakouska. "Když už nemůžu, tak zastavím, odpočinu si a jedu dál. Padat nepadám, když mě někdo nesejme. Na to jsou nejhorší snowboardisté," říká lyžař. Základem podle něj je udržet si váhu, protože kila navíc jsou silná zátěž.

Jaroslav Císler má však postavu jako proutek. Také díky rotopedu, na který u manželů Císlerových narazíte hned v předsíni.

"Je to dobrá věc. Dá se při něm například koukat na televizi," vysvětluje bývalý tělocvikář, který každý den hodinu cvičí i různé protahovací a posilovací sestavy. Hlavně díky tomu se dodnes bez větší námahy předkloní a dotkne se špiček nohou. Podobné je to s předklonem v sedu roznožmo, kdy opře čelo až o zem.

"Cvičit musím, protože bez toho bych na Alpy šetřil zbytečně. Žene mě i to, že čtyřicet let před revolucí jsme tam nemohli, tak si to teď vynahrazuji. Ty výhledy ze sjezdovky v třech tisících metrech mě fascinují," líčí Císler, kterého si určitě dodnes pamatují studenti z katedry tělesné výchovy na předrevoluční Vysoké škole strojní a elektrotechnické v Plzni.

Po lyžování pivo v hospůdce

"Ale jestli si někdo myslí, že v devadesáti může být člověk zdravý, tak z logiky věci vyplývá, že to není možné. Devadesát let musí být někde znát. Já jsem například po operaci páteře," říká. Věk podle něj přinesl i to, že si jako dřív nemůže jít zaběhat. "Běhat ve stáří je totiž opravdová volovina, protože je to zbytečná zátěž na klouby a na páteř," vysvětluje celoživotní milovník všech druhů sportů.

Obtíže mu prý bohužel dělá i ježdění na běžkách, na kterých v dobách výuky tělocviku strávil většinu zimy. "Šumavu i Krkonoše mám proběhané, běžky jsem opravdu miloval, teď mi hodně chybí, ale nedá se nic dělat, při běhání mě bolí záda. Když ale jedu na sjezdovkách, tak mě nebolí vůbec nic," říká stařec, který je stále svěží nejen fyzicky, ale také duševně. Má vystudované i učitelství francouzštiny, v plzeňské Francouzské alianci si půjčuje knihy, čte, studuje.

Svěží je podle svých slov také proto, že celý život trávil s mladými lidmi. "I teď to tak je, do Alp vyrážím v partě s mnohem mladšími přáteli. Jsou tak hodní, že mi odnesou i bagáž až na pokoj," usmívá se sportovec, který na lyže vyráží vždy tak v devět ráno a končí kolem druhé odpoledne. "To mi bohatě stačí, pak pozoruji panorama hor, dám si něco v místní hospůdce, protože není nic lepšího než pivko po námaze," dodává Jaroslav Císler.

V těchto dnech se však ze sportovce aktivního mění ve sportovce - fanouška. "Během zimní olympiády ho od televize nic neodtrhne," říká jeho manželka.
Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Český skialpinista nepřežil 300 metrů dlouhý pád ve Vysokých Tatrách

V Nízkých Tatrách zahynuli dva skialpinisté z Česka (26. listopadu 2017)

Český skialpinista ve čtvrtek nepřežil dlouhý pád ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Informovala o tom horská záchranná...

Další z rubriky

Strana řekla, tak to tak bude. V Číně se učí lyžovat 300 milionů soudruhů

Jihočínské lyžařské středisko Si-ling je nejluxusnějším lyžařským centrem v...

Pchjongčchang 2018 je minulostí, o slovo se hlásí zimní olympiáda Peking 2022. A Čína má ambiciózní plán – chce naučit...

Investice, která se vyplatila. Do Andorry jezdí lyžaři z celé Evropy

Andorra úspěšně zainvestovala do lyžování a přitahuje lyžaře z celého světa. V...

Andorra, vzdálená od velkých alpských zimních středisek, s úspěchem investovala do zimních sportů, které se staly...

Drsný svět českých hor. Projížďka hřebenem Jeseníků na backcountry lyžích

Osamělý lyžař u Petrových kamenů

Jeseníky, po Krkonoších druhé nejvyšší pohoří České republiky, najdeme v nejsevernějším cípu Moravy při hranicích s...

Najdete na iDNES.cz