V Bavorsku se při slavnostech zabíjí drak

Každý rok se v bavorském pohraničním městě Furth im Wald konají srpnové lidové slavnosti. Během největšího svátku roku se město stává dějištěm historického zabíjení draka. Dříve křesťanská tradice se postupně změnila ve velké pouliční představení s dvěma tisícovkami postav.

Oslavy letos začínají 5. srpna. V historickém průvodu kráčí dva tisíce postav v kostýmech, přes 200 koní, kapely, historické vozy, které odrážejí více než tisíciletou historii pomezního území. V centru celého dění stojí historická hra - boj s drakem.
 
Městem prošla osudově těžká staletí. Památky a staré stavby byly částečně zničeny, někde docela srovnány se zemí. Podnět ke vzniku tohoto pouličního divadla ale leží v temnotě.

Z dochovaných písemností je známo, že boj s drakem probíhá ve Furthu již přes 500 let. Během této doby se hra v podstatě vůbec nezměnila. Pouze byla zasazována do aktuální doby. Z jednoduché lidové bitky s netvorem se hra vyvinula v rytířské klání, jejímž vrcholem je vbodnutí rytířova kopí do dračí tlamy.
 
V první polovině 20. století hru zdramatizovalo několik autorů. Od roku 1952 se hraje v provedení spisovatele Josefa Martina Bauera. V lidové mluvě líčí osud hraničního obyvatelstva, předkládá nejčernější dějiny kraje v době středověkých husitských válek. 

V minulých staletích se boj s drakem slavil v jarním termínu jako součást procesí Božího těla. Proto se někteří historikové domnívají, že by se mohlo jednat o starou křesťanskou hru o boji svatého Jiří s drakem.

V roce 1878 se hra vymanila z křesťanského rámce. Boj s drakem se totiž odehrával při procesích Božího těla a postupně se stal jejich osou. Proto není divu, že se klérus postavil proti této lidové hře. Boj s drakem se proto musel zcela vyloučit z církevních svátků a od roku 1879 tvoří samostatně "čas draka" páté roční období. 

Boj s drakem při slavnostech ve městě Furth im Wald.