Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Bavorsku se při slavnostech zabíjí drak

  0:15aktualizováno  0:15
Každý rok se v bavorském pohraničním městě Furth im Wald konají srpnové lidové slavnosti. Během největšího svátku roku se město stává dějištěm historického zabíjení draka. Dříve křesťanská tradice se postupně změnila ve velké pouliční představení s dvěma tisícovkami postav.

Oslavy letos začínají 5. srpna. V historickém průvodu kráčí dva tisíce postav v kostýmech, přes 200 koní, kapely, historické vozy, které odrážejí více než tisíciletou historii pomezního území. V centru celého dění stojí historická hra - boj s drakem.
 
Městem prošla osudově těžká staletí. Památky a staré stavby byly částečně zničeny, někde docela srovnány se zemí. Podnět ke vzniku tohoto pouličního divadla ale leží v temnotě.

Z dochovaných písemností je známo, že boj s drakem probíhá ve Furthu již přes 500 let. Během této doby se hra v podstatě vůbec nezměnila. Pouze byla zasazována do aktuální doby. Z jednoduché lidové bitky s netvorem se hra vyvinula v rytířské klání, jejímž vrcholem je vbodnutí rytířova kopí do dračí tlamy.
 
V první polovině 20. století hru zdramatizovalo několik autorů. Od roku 1952 se hraje v provedení spisovatele Josefa Martina Bauera. V lidové mluvě líčí osud hraničního obyvatelstva, předkládá nejčernější dějiny kraje v době středověkých husitských válek. 

V minulých staletích se boj s drakem slavil v jarním termínu jako součást procesí Božího těla. Proto se někteří historikové domnívají, že by se mohlo jednat o starou křesťanskou hru o boji svatého Jiří s drakem.

V roce 1878 se hra vymanila z křesťanského rámce. Boj s drakem se totiž odehrával při procesích Božího těla a postupně se stal jejich osou. Proto není divu, že se klérus postavil proti této lidové hře. Boj s drakem se proto musel zcela vyloučit z církevních svátků a od roku 1879 tvoří samostatně "čas draka" páté roční období. 

Boj s drakem při slavnostech ve městě Furth im Wald.

Autor:Nejčtenější

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...

Zákaz vstupu na panské. Turisté chtějí průchod cenným lesem hájit u soudu

Vstup do Rukávečské obory u Milevska v září 2010.

V Česku je na spadnutí první soudní spor o zpřístupnění turistické značené cesty, kterou zahradil majitel pozemku a...Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...

Za nespláchnutý záchod pokuta. V Singapuru se trestá i rákoskou

Singapurský park Gardens by the Bay. Na vandalismus tu rozhodně není místo.

Jedna z turisticky nejpopulárnějších metropolí jihovýchodní Asie je známá svou čistotou a nízkou kriminalitou. Za ty...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Další z rubriky

Doma v cizině: V Česku všichni spoléhají na stát, v Egyptě na rodinu

Lenka zažila v Egyptě lásku na první pohled. Za měsíc proběhla svatba.

O Egyptě nevěděla vůbec nic, přijela jen na dovolenou a objednala si výlet na čtyřkolkách, na kterém se seznámila se...

V Číně vznikne obří přírodní rezervace pro pandy za 1,5 miliardy dolarů

Ilustrační foto.

Bank of China slíbila, že v průběhu následujících pěti let investuje nejméně 1,5 miliardy dolarů do vytvoření přírodní...

Jsme jako uplakánci, přitom život v Česku je privilegium, říká cestovatel

Cestovatel Petr Horký

V 90. letech byl známý jako moderátor dětských pořadů. Nyní je Petr Horký uznávaným dokumentaristou a cestovatelem....

Najdete na iDNES.cz