Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Americe s eurem nepochodíš!

  16:49aktualizováno  16:49
Člověk, který dojede do Spojených států a zjistí, že mu v České republice vystavili šeky na euro, prožije, alespoň podle mých zkušeností, těžko snesitelnou a hlavně neuvěřitelnou anabázi.Bude pobíhat z banky do banky a marně vysvětlovat, co to euro vlastně znamená. Jeho žádost o výměnu peněz bude přecházet z úřednice na úřednici a přesto není úspěšný výsledek zaručen. Má tedy cenu jezdit do Spojených států s evropskou měnou?

Všechno to začalo v Bostonu v pátek, kdy mi došla hotovost, kterou jsem prozřetelně vyměnil v Olomouci (400 dolarů). Od úterka jsem se pokoušel ve třech bankách vyměnit ty euro šeky na dolary, ale neúspěšně. V Citizens Bank řekli, že vůbec nemaji kurs, takže je neberou. V City Bank mě poslali taky do háje, tak jsem se je tři dny snažil směnit ve Fleet Bank. A to byly prosím cestovní šeky American Express!!! Ve Fleet Bank se mne na úvod zeptali, v jaké jsou měně. Po odpovědi, že v euro, úřednice opáčila, že rozumí, ale v jaké jsou tedy měně.

Když jsem vysvětlil, že je to společná evropská měna, řekla, ze se zeptá na ústředí. Zavolala tam a začala ten šek popisovat do telefonu: "No, je tam takový římský voják (vzdělaná, asi viděla Kleopatru), vedle je napsáno American Express a nad tím je takový jakoby divný písmeno 'e', který je dvakrát přeškrtnutý a pod tim je napsaný 200 euro, atd. atd.". Povolaná osoba v telefonu se opět zeptala, v jaké jsou měně. Po odpovědi, že v euro, mi úřednice řekla, že to už jsem říkal, ale že ten povolaný člověk v telefonu, člověk s nesmírným rozhledem, se táže, zda jsou ve francích, markách atd. No, co se na to dá říct???

Po asi dvacetiminutovém hovoru řekla, že šeky tedy vezmou, a vystřelila i, v jakém kursu: 0.86. Nicméně že už budou zavírat, ať přijdu druhý den. Nastal druhý den. Hned po ránu jsem naklusal a přibližně dvě hodiny si otvíral účet, člověk se v tom nevyzná, a tak čelí pojmům jako - Gold, Premier, Classic, checking, savings, cash reserve, nějaké automatické převody, šeky, platební karty a tisíce dalších sarapatiček. Poté úřednice opět začala shánět kurs. Vypadalo to na delší dobu, tak mi řekla, že když přijdu až za hodinu a půl, že to tak akorát stihne vyřídit. Po této pauze jsem tři čtvrtě hodiny ty šeky podepisoval. Přece jenom: na 103 šeky napsat jméno s příjmením, Fleet Commercial Bank a datum zabere nějaký čas.

Zhruba co deset minut vyšel ven z kanclu ředitel pobočky, řka: "How're you doing, huh?" Kdybych měl proklatě nízko zavěšený kolt, tak už je po něm. Poté oznámili: "Finally, now's the time to process the checks". A odnesli je. Tři lide se poté dopočítali třech různých čísel, takže nějakou dobu trvalo, než jsme se shodli, kolik jich vlastně je. To už bylo pět hodin odpoledne. Konečně vyšla úřednice a po dotazu, jak se mám (odvětil jsem, že mam křeče v ruce), mi oznámila, ze kurs je 0.83!!!! Jestli to přijímám. Den předtím měla Evropská banka kurs 0.898!!! Tak jsem řekl, že ne, vždyť je při větší sumě obrovský rozdíl. Ona řekla, že to je pravda, že ji to nepřekvapuje, ale že už zavírají a že může zkusit vyjednat jednorázový kurs v pondělí, protože je to velká částka. Na to mi druhá úřednice řekla, že ale už mám účet otevřený, a že jestliže něco nevložím, pak ho přes víkend zruší a budu to muset v pondělí absolvovat znovu.

Minimální vklad na každý účet je 25 dolarů. Řekl jsem, že už nemám skoro žádný peníze, jen ty šeky. Nabídli mi půjčku!!!!!! Nakonec jsem jim tam nechal svých posledních 50 babek a půjčil si od jednoho Itala. První úřednice pak řekla, ať tedy ty šeky donesu v pondělí, že to doděláme. Po vlídném podotknutí, že si je přece nebudu brat teď sebou do hostelu, když už jsou podepsány, takže je kdokoli může lohnout, mi nabídla pronájem bezpečnostní schránky do pondělí s tím, že mi to strhnou, až tam v pondělí ty šeky vložím. Uff! Tak se stalo. Dnes jsem tam strávil už jen pouhé dvě hodiny. Z toho ona přes půl hodiny s někým telefonovala na drátě, aby vyjednala ten kurs. Dali mně 0.86.


Získat za euro šeky v Americe dolary, může být někdy neskutečná obtíž.

Autor:


Nejčtenější

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...

Pilot boeingu zapomněl vyrovnat tlak v kabině, cestující krváceli z nosu

Ilustrační foto

Nejméně třicet pasažérů muselo vyhledat ošetření poté, co pilot indických aerolinek „zapomněl“ stisknout tlačítko...Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s...

Nejmenší skanzen a opuštěné lázně. Moravským krajem, který ani nemá jméno

Skanzen v Horním Smržově

Tento kraj nemá žádný zažitý zeměpisný ani národopisný název, a možná právě proto patří k nejhezčím venkovským oblastem...

Bez stativu nejdu. Největší hříchy fotografa při cestě za skvělými obrázky

Hříchy fotografů 01

Fotíte dobře a rádi? Možná, že čtete i odbornou literaturu, časopisy, diskuse na internetu, nebo se bavíte se stejně...

Další z rubriky

Přírodní národy už kvůli globalizaci téměř skončily, říká cestovatel

Cestovatel Petr Jahoda má za sebou desítek expedic k přírodním národům Asie a...

Máte sen, že vyrazíte do světa za dobrodružstvím? Cestovatel Petr Jahoda jich na cestách za přírodními národy prožil...

Bulharské UFO. Na chloubu komunistů přispěly i děti ze školky

V mlze vypadá celý památník snad ještě pompézněji.

Památník Buzludža vlastně stavělo celé Bulharsko. Měla to být velká sláva a také byla. Avšak dlouho nevydržel. Po...

Králi se nesměje a dětem nesahá na hlavu. Na co dávat pozor v Thajsku

Thajsko se stává oblíbenou zimní destinací. Dávejte si však pozor, abyste...

Přibývá lidí, kteří si krátké evropské dny a studenou zimu jedou zpříjemnit do exotických destinací. K nejoblíbenějším...

Najdete na iDNES.cz