Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V Alsasku se pere německá preciznost s francouzskou ležérností

  12:54aktualizováno  12:54
Uvnitř: FOTOGALERIE - Navzdory volební atmosféře je Alsasko poklidným místem. Turistům nabízí vše, co patří k pravé dovolené - výbornou kuchyni, staré hrady, jiskřivá vína a spoustu zajímavostí nejen v muzeích. Stačí se jen dívat doširoka otevřenýma očima a vychutnávat si zdejší německou pořádkumilovnost mixovanou s francouzským šarmem.

Kraj tak jiný a netradiční, a přitom tak blízko. | foto: Adam B. BartošiDNES.cz

To, že Francouzi hledají hlavu svého státu, poznáte v Alsasku jen z legálně vylepených plakátů prezidentských kandidátů. A i těch je poskrovnu - častěji narazíte na pozůstatky velikonoční výzdoby: barevná vajíčka a figurky králíků.

Alsasané se zkrátka nenechávají volbami znepokojit a užívají si život plnými doušky. Popíjejí svá vína, jezdí na výlety a do noci se baví u večeře se svými přáteli. Nikam nespěchají. Život se zde probouzí kolem desáté hodiny dopoledne a ruch ulice neustává ani po dvanácté v noci.

S čápem nad hlavou
Češi zatím Alsasko příliš neznají. Když zavítají do Francie, navštíví spíše hlavní město nebo přímořské oblasti. Alsaský region je přitom zcela svébytným krajem, který navíc není vůbec daleko. Autem se sem dostanete za několik hodin, cesta letadlem trvá jen něco přes hodinku. Pak už vás přivítá bohatá země s hrázděnými domky, do dálky se táhnoucími vinicemi a všudypřítomnými čápy.

Krásy AlsaskaČáp je tradičním symbolem Alsaska, potkáte jej zde téměř na každém kroku. Kromě těch plyšových, kteří se prodávají ve stáncích s turistickými suvenýry, zde čápi sídlí snad na každé kostelní věži či střeše. Někteří jsou tak krotcí, že se procházejí i mezi lidmi. Dříve postupně vymizeli, od 70. let minulého století se však čápi do země opět vracejí a daří se jim dobře. Však si je také Alsasané hrdě hýčkají.

V malebném a starobylém městečku Eguisheim se narodil papež Lev IX. (1002-1054).

Země, o kterou se přela Francie s Německem
Zdejší region je charakteristický dvojí identitou, kterou si člověk uvědomí už na první pohled. Území se v průběhu dějin několikrát stalo předmětem sporů mezi Francií a Německem - jednou patřilo těm, jindy oněm.

Oba národy zde zanechaly své nesmazatelné stopy, a tak budete mít v Alsasku místy dojem, jako byste byli v Německu, ale jen do chvíle, než vás tisíc a jedna věc přesvědčí, že vás obklopuje sladká Francie.

Místní to charakterizují s úsměvem - "tradicemi a původem jsme Němci, politickým myšlením Francouzi", říkají.

Této části historického centra města Colmar říkají zdejší obyvatelé Malé Benátky.

Někteří se dokonce považují za hrdé Alsasany, kteří se nechtějí hlásit ani k jedné z národností a rádi by byli sami a sví. A nelze se jim divit, generace jejich babiček a dědečků totiž jen za svůj život zažila čtyři změny občanství (kdy se region několikrát měnil z francouzského na německý a zpět). Nutno přiznat, že zajímavostí a specialit tu je tolik, že by na takový další národ klidně vystačily.

Německo-francouzské prolínání
Zdejší dvojakost může být pro turisty zajímavá - návštěva jedné země tak přináší dvojí různé zážitky. Alsasko není klasická Francie jako třeba Paříž nebo Provence. Přesto si zde francouzský styl života můžete vychutnávat do sytosti. Do toho všeho neustále probleskují německé tradice z doby, kdy zdejší kraj patřil pod Svatou říši římskou národa německého. A právě toto kulturní prolínání je zdejším specifikem.

V Alsasku se v sobě zkrátka snoubí dvě různé tradice, dvě kultury, dvě země, dva národy. Historická centra měst se svými hrázděnými domky a místy až přehnanou výzdobou jsou typicky německá, stejně tak tradiční kroje, jídla, ostatně i názvy měst.

Některá zákoutí starého centra Colmaru věrně připomínají jeho historii.

Vše je pečlivě uklizeno, z oken a nespočetných truhlíků visí trsy barevných květin, na domech pak malebné a mohutné kovové vývěsní štíty s roztomilými motivy a figurkami. Když si do takových míst vyrazíte brzy ráno, když ještě všichni spí a ulice jsou prázdné, budete mít dojem, jako byste se na chvíli ocitli v pohádkovém městečku.

Složitou historii připomíná specificky alsaský dialekt, jakási směs němčiny s francouzštinou. Na druhou stranu se zde můžete domluvit i německy, protože mnoho lidí tento jazyk svých předků bez problémů ovládá.

Německé ozvuky naleznete i v tradiční alsaské kuchyni. Některé pokrmy jsou dokonce blízké té naší: například alsaské oblíbené jídlo - sauerkraut (kyselé zelí, francouzsky choucroute) - se zde sice nejí s knedlíkem, ale i s bramborami a uzeným, párky a kusy vepřového je výborné a pro našince nepředstavuje nic neznámého. K tomu tradiční pivo, které se zde (kromě pěstování vína) vaří ve velkém. Rádi se zde pochlubí i bábovkou, kterou považují za svůj objev - ač se příliš neliší od bábovek, které známe my. Inu, habsburské dědictví, jak zde s úsměvem říkají.

Vše ostatní je pak francouzské - Alsasané francouzsky myslí, francouzsky žijí a nechlubí-li se zrovna svými tradičními pokrmy, tak i francouzsky jedí.

Ráj pro milovníky vín
Alsasko nabízí velkou škálu možností, jak si dovolenou užít - v několika zdejších velkých městech či přilehlých malebných vesničkách si každý přijde na své.

Alsasko je rájem pro milovníky dobrého vína.

Můžete se procházet po muzeích, obdivovat architekturu zdejších stavení či katedrál, objevovat taje a překvapení francouzské kuchyně či ochutnávat všudypřítomné víno, jehož symboly potkáváte, podobně jako čápa, na každém kroku.

Víno je vůbec zdejším pokladem. Alsasko je na pěstování vína ideálním místem a zdejší vinice produkují výborné odrůdy zvláště toho bílého. Na některých místech jsou i na české turisty a milovníky hroznů připraveni - například v Zellenbergu do ruky dostanete v češtině vytištěný skládací letáček o zdejších odrůdách, takže už stačí jen ochutnávat a vybírat.

Pro ty, kteří se rádi projdou a vyšlápnou si nějaký ten kopec, je zdejší krajina jak stvořená. V dálce za městem už se totiž začínají zvedat hory a zříceniny starých hradů lákají k jejich dobývání. Z hradeb pak člověk vidí daleko do kraje - městečka, vesnice a vinice má jako na dlani. A že tady zřícenin je - v historii jich v celém Alsasku bylo kolem pěti stovek, do současnosti se jich zachovala více než polovina.

Hrad Hohlandsbourg je zdálky nenápadný. Když jste ale uvnitř, působí impozantně a vidíte z něj daleko do krajiny.

Historie za zdmi kláštera
Pokud milujete historii a nechcete se zrovna trmácet po zříceninách, nabízí Vám zdejší kraj mnoho rozličných muzeí.

Klasické a prestižní muzeum Unterlinden v budově bývalého dominikánského kláštera ve městě Colmar je plné starých věcí, maleb, zbraní či předmětů denní potřeby starých Alsasanů - naleznete zde nábytek, vývěsní cedule a štíty, pečící formy, hračky a jiné ozvuky zašlých staletí.

Nejslavnějším dílem, které zde můžete spatřit, je však několikaúrovňový oltářní obraz od Matthiase Grünewalda z počátku 16. století. Zobrazuje Ježíšův život a další výjevy ze života svatých. Dříve byl umístěn v jednom z kostelů a při různých církevních příležitostech byly vždy jeho jednotlivé obrazy odhalovány. To, co předchozí generace mohly spatřit třeba jen jeden den v roce, mohou nyní turisté obdivovat po celý rok - všechny části oltáře jsou vystaveny v hlavní lodi klášterního chrámu.

Nádherný několikaúrovňový oltář od Matthiase Grünewalda v colmarském muzeu Unterlinden.

Socha svobody
Muzeí je ale v Colmaru i dalších městech více. Jen v Mulhouse můžete navštívit Železniční muzeum, Muzeum elektřiny či největší automobilové muzeum na světě se speciálním zaměřením na vozy Bugatti. Pro jemnější povahy muzeum tapet v Rixheimu, rodný dům Alberta Schweitzera v Kaysersbergu či překrásný skanzen (Écomusée) v Ungersheimu, ze kterého budete uneseni.

Bartholdiho muzeum dá zase odpověď na otázku, proč na okraji města Mulhouse spatříte nadživotní sochu Svobody, která vás na chvíli znejistí, protože byste ji tu nečekali. Její autor, Auguste Bartholdi (1834-1904), byl totiž colmarským rodákem a v jeho rodném domě naleznete sbírku jeho sochařských prací včetně prvních návrhů na tento nejznámější americký monument.


Alsasko

Alsasko, ač nejmenší, je zároveň jeden z nejbohatších a nejprůmyslovějších regionů Francie.

Nachází se na východě země u hranic s Německem a Švýcarskem. Tvoří ho dva departementy a za jeho hlavní město se považuje Štrasburk. Dalšími velkými městy pak jsou Colmar a Mulhouse.

Od pátého století byla země součástí Franské říše, později Svaté říše římské národa německého. V průběhu třicetileté války si území přivlastnili zpět Francouzi, po prusko-francouzské válce (1870-71) připadlo opět Německu. Po první světové válce bylo připojeno k Francii, během druhé světové války se stalo součástí Německé říše. Po válce pak bylo Alsasko znovu pofrancouzštěno.Jak do Alsaska

Krásy AlsaskaDo Alsaska se dostanete autem přes Německo, cesta trvá maximálně šest hodin. Nejpohodlnější a nejrychlejší je ovšem letecká doprava. Letenku do Basileje získáte ve švýcarské letecké společnosti Swiss už za 1800 korun, přičemž v ceně jsou zahrnuty veškeré poplatky a je konečná. Příjemná cesta letadlem trvá lehce přes hodinku a na basilejském letišti můžete vystoupit rovnou na francouzskou stranu (kromě švýcarské a německé). Z letiště je to pak do Alsaska slabou půlhodinku autem po příjemné dálnici.

Nejčtenější

"V den mých pětadvacátých narozen jsem se ráno podíval na svou kočku a uvědomil...
Moje kočka si žila lépe než já, říká muž, který brázdí svět bez motorů

V pětadvaceti opustil dobře placenou práci a rozhodl se věnovat své vášni – pomalému cestování. Dave Cornthwaite ukrajuje kilometry na paddleboardu, kajaku,...  celý článek

Přistání na řece Hudson
Zázrak na řece Hudson. Přistání, které se zapsalo do letecké historie

Úžasná přirozená ranvej. Široká, rovná. Ne příliš rušná. Až na to, že její povrch tvoří vodní hladina, na níž neplánovaně přistál airbus se 150 pasažéry. Po...  celý článek

Tyrkysová hladina jezera Iskanderkul
Odpočívejte, vodky popijem. Tádžické Fanské hory překypují vstřícností

Fanské hory v severozápadní části Tádžikistánu jsou vyhlášené svými tyrkysovými jezery a dechberoucími scenériemi. Díky své kráse byly hojně navštěvovány již v...  celý článek

Další z rubriky

V Kerkyře na Korfu je nejmenší přistávací ranvej v jižní Evropě
VIDEO: Káva a letadla nad hlavou. Pohodová atrakce na řeckém ostrově

Na Korfu je jedna z nejmenších přistávacích ranvejí v jižní Evropě. Piloti musí mít speciální výcvik, neboť z jedné strany je moře a z druhé nejvyšší hora...  celý článek

Značka na golfovém hřišti v Austrálii upozorňující na přítomnost žraloků.
Už žádné další útoky žraloků. Australské pláže budou hlídat drony

Austrálie vyšle na pláže bezpilotní letouny s kamerami, aby hlídaly výskyt žraloků u pobřeží a okamžitě vysílaly poplach pobřežní hlídce a na chytré hodinky...  celý článek

Pohled z Ostré na hřeben mezi Ostrou a Zadnou ostrou
Podzimní ráj bez lidí. Projděte si nejhezčí celodenní túru ve Velké Fatře

Slovenské pohoří Velká Fatra je opravdu velké. Naplánovat tady jednodenní výšlap, který by ukázal tyto pusté a divoké hory v celé své kráse není jednoduché....  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.