Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Uzbekistán - neznámá země

  14:44aktualizováno  14:44
Do útoku na USA 11. září se informace o Uzbekistánu, nejlidnatější středoasijské republice, objevovaly jen sporadicky. Občas probleskovaly zprávy o uzbeckých radikálních islamistech či na druhou stranu o režimu uzbeckého prezidenta Islama Karimova, který údajně potlačuje lidská práva v rámci potírání náboženského extremismu. Situace se změnila a Uzbekistán hraničící s Afghánistánem se stal jedním z klíčových partnerů protiteroristické koalice.
mapa Uzbekistánu

mapa Uzbekistánu | foto: http://node-03.advancenet.net/~k_a/uzbekistan

Do útoku na USA 11. září se informace o Uzbekistánu, nejlidnatější středoasijské republice, objevovaly jen sporadicky. Občas probleskovaly zprávy o uzbeckých
radikálních islamistech či na druhou stranu o režimu uzbeckého prezidenta Islama Karimova, který údajně potlačuje lidská práva v rámci potírání náboženského extremismu. Situace se změnila a Uzbekistán hraničící s Afghánistánem se stal jedním z klíčových partnerů protiteroristické koalice.    

Karimov již minulý týden potvrdil, že jeho republika je připravena pomoci USA v boji s terorismem a že jim poskytne svůj vzdušný prostor. To je pro Američany důležité. Země se svými 60.000 vojáky disponuje nejsilnější armádou v regionu a uzbecké základny využívala sovětská armáda při svém neúspěšném tažení v Afghánistánu v letech 1979-1989.
    

Podle agentury Interfax mohou Američané v Uzbekistánu využívat tři letiště: ústřední v Taškentu, které je největší v postsovětské Asii, Kagajdy poblíž Termezu na hranicích s Afghánistánem a Chanabad u města Karši.

Třebaže má Uzbekistán s Afghánistánem hranici dlouhou jen 137 kilometrů a jeho středoasijští sousedi Turkmenistán a Tádžikistán 744, respektive 1206 kilometrů, tyto státy nejsou pro USA tolik lákavé. Tádžikistán je zpustošen krvavou občanskou válkou z let 1992-1997 a jeho hornatá hranice je těžko kontrolovatelná. V Turkmenistánu zase panuje kult osobnosti prezidenta Saparmurada Nijazova a Turkmenistán také jako jediný ze středoasijských republik nabídl svůj vzdušný prostor pouze k humanitárním účelům.
  

Uzbekistán má své zkušenosti s islámskými radikály. Islámské hnutí Uzbekistánu (IDU) bylo již před zářijovým útokem na USA považováno Američany za jednu z nejnebezpečnějších teroristických organizací na světě s vazbami na Taliban a saúdského radikála Usámu bin Ládina, který je označován za strůjce protiamerických atentátů. Podle nedávno zveřejněné ruské zprávy pro Radu
bezpečnosti OSN z letošního března jsou vůdci IDU, politický Tahir Juldašev a vojenský Džuma Namangani, nejbližšími spolupracovníky bin Ládina. Hnutí se též nachází na seznamu 27 organizací a jednotlivců, jejichž majetek byl zmrazen na základě výnosu amerického prezidenta George Bushe.
   

V uplynulých dvou letech vyrazili tito bojovníci pokaždé v létě ze svých základen v Tádžikistánu, a přes Kyrgyzstán se snažili proniknout do Uzbekistánu, kde se chtěli se zbraní v ruce postavit režimu Karimova. Hnutí založili členové islámských stran, jejichž činnost byla v průběhu let 1992-1993 Karimovem zakázána; mnozí z nich se zúčastnili občanské války v sousedním Tádžikistánu na straně Sjednocené tádžické opozice (UTO).  

Bývalý stranický funkcionář Karimov (63) stojí v čele Uzbekistánu od roku 1989 a naposledy byl zvolen loni v lednu. Podobně jako většina Uzbeků je muslim, ale z obavy před fundamentalisty nastolil v zemi tvrdý režim. Opoziční předáci byli uvězněni nebo přinuceni k emigraci a vláda potlačuje muslimské organizace. Karimov veškerou kritiku odmítá s tím, že jeho snahou je potírání islámského extremismu z obavy před občanskou válkou. Pozornost vzbudil prohlášením, že "je připraven vlastnoručně střílet stoupence islámu, bude-li to nutné". V zemi ale bylo postaveno na 5000 nových mešit - na rozdíl od zhruba 80, které byly v Uzbekistánu do kolapsu SSSR. A po celé republice jsou náboženské školy.
   

V Uzbekistánu, jehož chloubou jsou historická centra Hedvábné stezky Samarkand a Buchara, žije asi 25 miliónů obyvatel, země je téměř šestkrát větší než Česká republika. Asi 70 procent země pokrývá poušť, zbytek savany a bavlníkové farmy. Země je třetím největším vývozcem bavlny na světě a je bohatá i na energetické suroviny a drahé kovy.

Vedle většinových Uzbeků (73,7 procenta) zde žije na 60 etnických skupin, z nichž nejpočetnější jsou Rusové a Tádžikové. V náboženství převažuje sunnitský islám.
Uzbekistán leží mezi řekami Amudarja a Syrdarja a kromě Afghánistánu, Turkmenistánu a Tádžikistánu hraničí ještě s Kazachstánem a Kyrgyzstánem.

Autor:Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Český skialpinista nepřežil 300 metrů dlouhý pád ve Vysokých Tatrách

V Nízkých Tatrách zahynuli dva skialpinisté z Česka (26. listopadu 2017)

Český skialpinista ve čtvrtek nepřežil dlouhý pád ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Informovala o tom horská záchranná...

Další z rubriky

Marx, kachničky a hrníčky. Suvenýry kritika kapitalismu jsou skvělý byznys

Nejslavnější kritik kapitalismu Karl Marx je v rodném Trevíru předmětem velmi...

Nejslavnější kritik kapitalismu Karl Marx je v rodném Trevíru předmětem velmi dobrého byznysu. Suvenýry s jeho...

Přijedu do Česka a jsem nervózní. Na Kubě je pohoda, říká Pedro Kulíšek

Pedro Kulíšek pravidelně cestuje mezi Českem a Kubou.

Na Kubu se poprvé podíval před patnácti lety. Ze začátku nadšený turista se postupně vypracoval v turistického...

Dovolená s drogovými kartely. Mexický Cancún hlásí rekordní počet vražd

Pláže v mexickém letovisku Cancún

Pro turisty by to měl být ráj, ale bezpečnostní situace v Cancúnu se vymyká kontrole. Minulý týden se zde během pouhých...

Najdete na iDNES.cz