Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Uzbekistán - neznámá země

  14:44aktualizováno  14:44
Do útoku na USA 11. září se informace o Uzbekistánu, nejlidnatější středoasijské republice, objevovaly jen sporadicky. Občas probleskovaly zprávy o uzbeckých radikálních islamistech či na druhou stranu o režimu uzbeckého prezidenta Islama Karimova, který údajně potlačuje lidská práva v rámci potírání náboženského extremismu. Situace se změnila a Uzbekistán hraničící s Afghánistánem se stal jedním z klíčových partnerů protiteroristické koalice.
mapa Uzbekistánu

mapa Uzbekistánu | foto: http://node-03.advancenet.net/~k_a/uzbekistan

Do útoku na USA 11. září se informace o Uzbekistánu, nejlidnatější středoasijské republice, objevovaly jen sporadicky. Občas probleskovaly zprávy o uzbeckých
radikálních islamistech či na druhou stranu o režimu uzbeckého prezidenta Islama Karimova, který údajně potlačuje lidská práva v rámci potírání náboženského extremismu. Situace se změnila a Uzbekistán hraničící s Afghánistánem se stal jedním z klíčových partnerů protiteroristické koalice.    

Karimov již minulý týden potvrdil, že jeho republika je připravena pomoci USA v boji s terorismem a že jim poskytne svůj vzdušný prostor. To je pro Američany důležité. Země se svými 60.000 vojáky disponuje nejsilnější armádou v regionu a uzbecké základny využívala sovětská armáda při svém neúspěšném tažení v Afghánistánu v letech 1979-1989.
    

Podle agentury Interfax mohou Američané v Uzbekistánu využívat tři letiště: ústřední v Taškentu, které je největší v postsovětské Asii, Kagajdy poblíž Termezu na hranicích s Afghánistánem a Chanabad u města Karši.

Třebaže má Uzbekistán s Afghánistánem hranici dlouhou jen 137 kilometrů a jeho středoasijští sousedi Turkmenistán a Tádžikistán 744, respektive 1206 kilometrů, tyto státy nejsou pro USA tolik lákavé. Tádžikistán je zpustošen krvavou občanskou válkou z let 1992-1997 a jeho hornatá hranice je těžko kontrolovatelná. V Turkmenistánu zase panuje kult osobnosti prezidenta Saparmurada Nijazova a Turkmenistán také jako jediný ze středoasijských republik nabídl svůj vzdušný prostor pouze k humanitárním účelům.
  

Uzbekistán má své zkušenosti s islámskými radikály. Islámské hnutí Uzbekistánu (IDU) bylo již před zářijovým útokem na USA považováno Američany za jednu z nejnebezpečnějších teroristických organizací na světě s vazbami na Taliban a saúdského radikála Usámu bin Ládina, který je označován za strůjce protiamerických atentátů. Podle nedávno zveřejněné ruské zprávy pro Radu
bezpečnosti OSN z letošního března jsou vůdci IDU, politický Tahir Juldašev a vojenský Džuma Namangani, nejbližšími spolupracovníky bin Ládina. Hnutí se též nachází na seznamu 27 organizací a jednotlivců, jejichž majetek byl zmrazen na základě výnosu amerického prezidenta George Bushe.
   

V uplynulých dvou letech vyrazili tito bojovníci pokaždé v létě ze svých základen v Tádžikistánu, a přes Kyrgyzstán se snažili proniknout do Uzbekistánu, kde se chtěli se zbraní v ruce postavit režimu Karimova. Hnutí založili členové islámských stran, jejichž činnost byla v průběhu let 1992-1993 Karimovem zakázána; mnozí z nich se zúčastnili občanské války v sousedním Tádžikistánu na straně Sjednocené tádžické opozice (UTO).  

Bývalý stranický funkcionář Karimov (63) stojí v čele Uzbekistánu od roku 1989 a naposledy byl zvolen loni v lednu. Podobně jako většina Uzbeků je muslim, ale z obavy před fundamentalisty nastolil v zemi tvrdý režim. Opoziční předáci byli uvězněni nebo přinuceni k emigraci a vláda potlačuje muslimské organizace. Karimov veškerou kritiku odmítá s tím, že jeho snahou je potírání islámského extremismu z obavy před občanskou válkou. Pozornost vzbudil prohlášením, že "je připraven vlastnoručně střílet stoupence islámu, bude-li to nutné". V zemi ale bylo postaveno na 5000 nových mešit - na rozdíl od zhruba 80, které byly v Uzbekistánu do kolapsu SSSR. A po celé republice jsou náboženské školy.
   

V Uzbekistánu, jehož chloubou jsou historická centra Hedvábné stezky Samarkand a Buchara, žije asi 25 miliónů obyvatel, země je téměř šestkrát větší než Česká republika. Asi 70 procent země pokrývá poušť, zbytek savany a bavlníkové farmy. Země je třetím největším vývozcem bavlny na světě a je bohatá i na energetické suroviny a drahé kovy.

Vedle většinových Uzbeků (73,7 procenta) zde žije na 60 etnických skupin, z nichž nejpočetnější jsou Rusové a Tádžikové. V náboženství převažuje sunnitský islám.
Uzbekistán leží mezi řekami Amudarja a Syrdarja a kromě Afghánistánu, Turkmenistánu a Tádžikistánu hraničí ještě s Kazachstánem a Kyrgyzstánem.

Autor:


Nejčtenější

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, nejslabší mají stále Afghánci

Pokud by prý města a obce ze svých peněz nedotovaly úkony, které na ně přenáší...

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, ale Singapurci. Obyvatelé tohoto městského státu v jihovýchodní Asii se díky...

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...Experti varují před tuningem elektrokol. Stroj zničí a je nebezpečný

Redaktor MF DNES Miloslav Lubas s manželkou si vyzkoušeli, jak se v Jizerkách...

Někteří majitelé elektrokol své stroje upravují a navyšují jejich maximální rychlost s podporou motoru. Proti tuningu...

Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s...

Bez stativu nejdu. Největší hříchy fotografa při cestě za skvělými obrázky

Hříchy fotografů 01

Fotíte dobře a rádi? Možná, že čtete i odbornou literaturu, časopisy, diskuse na internetu, nebo se bavíte se stejně...

Další z rubriky

Řecký ráj trpí pod návalem turistů z výletních lodí, Santorini chystá omezení

Kromě výletních plaveb je Santorini přední destinací pro svatby a líbánky.

Obrovské výletní lodě jsou pro někoho požehnáním, někomu přinášejí jen utrpení. K řeckému ostrovu Santorini jich každým...

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, nejslabší mají stále Afghánci

Pokud by prý města a obce ze svých peněz nedotovaly úkony, které na ně přenáší...

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, ale Singapurci. Obyvatelé tohoto městského státu v jihovýchodní Asii se díky...

Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s...

Najdete na iDNES.cz