Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Už jste vyzkoušeli pořádně horké Vánoce?

aktualizováno 
Za okny bílý sníh, vánoční stromek ozdobený svíčkami, voňavé cukroví a horký grog nebo svařák na zahřátí. Tak nějak si hodně lidí představuje Vánoce. Co ale takhle vyzkoušet jednou místo teplot kolem nuly pořádný pařák přes třicet stupňů a místo jehličnanů palmy?

Vánoce v Asii - Bangkok - Největší vánoční strom má v Bangkoku již tradičně hotel Amari (v pozadí). | foto: Mobil

Vánoce v Bangkoku a Singapuru

Pokud chcete zažít pořádně horké Vánoce, budete se muset vydat hodně na jih a v našem případě i na východ. Když budete mít štěstí na letecké spojení a nezmeškáte přestup, budete v netradiční vánoční atmosféře za pouhých 15 hodin. Našim cílem je tentokrát Singapur a Bangkok.

Ani v thajském Bangkoku ani v Singapuru mnoho křesťanů nenajdeme, přesto si vánoční výzdoba nezadá s tou naší – evropskou. V obou metropolích jihovýchodní Asie má vánoční výzdoba ryze komerční charakter: proč nevyužít další obchodní špičku roku.

Předvánoční Singapur, zhruba od konce listopadu, předčí výzdobou většinu tuzemských měst. Všechny hlavní ulice zdobí girlandy světel zavěšených na palmách, umělé stromečky hrají všemi barvami a klidně se pohybují do rytmu asijských disko verzí vánočních koled.

Nechybí vánoční tržiště se stánky, které nabízí jak čínské cetky, tak obvyklé evropské předvánoční občerstvení. Můžete si dát horký grog nebo vánoční zmrzlinu od "opravdového“ Santa Clase, Papa Noela nebo Weinachtsmana importovaného přímo z Turecka. Prostě pravá globalizace.

Vánoční nákupy - kdo dá méně?

Obchodní domy na Orchard Road – hlavní obchodní tepně Singapuru – se předhánějí ve vánoční výzdobě. Kdo bude mít nejvyšší vánoční stromek a kdo na něm bude mít nejvíce světýlek.

A jako bonus přidávají ty největší předvánoční slevy. To také odlišuje naši předvánoční nákupní horečku od té asijské. U nás ceny letí před Vánoci vzhůru, dárky se budou kupovat tak jako tak, v Asii jsou naopak Vánoce dobou výhodných nákupů s výraznými slevami. U oblečení klidně v řádech desítek procent.

Nonstop prodej

Obchodníci, i jindy s pro nás nadprůměrnou otvírací dobou, vítají před Vánoci zákazníky do svých obchodů až do pozdních nočních hodin. Výjimkou není non stop předvánoční provoz, nebo aspoň ty největší půlnoční výprodeje.

Thajský Bangkok není tak vypulírovaný jako Singapur a ani jeho předvánoční výzdoba není tak dokonalá. Nejvíce světelných řetězů, vánočních stromků a neuvěřitelně kýčovitých dioramat s vánoční tematikou najdeme v centru města okolo Siam Square. I zde se hotely a obchodní domy předhánějí ve výzdobě a opět s asijskou mánií pro vše lesklé, svítivé a co nejvíce barevné.

Luxusní kýč

Luxusní obchodní dům Paragon se sortimentem, který u nás neseženete po celé Praze, natož na jednom místě, pořádá večer hudební představení s fontánou, za kterou "pobíhají“ drátění sobi s hvězdičkami v paroží.

Thajskou předvánoční atmosféru doplňují oslavy králových narozenin, takže vedle vánoční výzdoby trůní obrovské plakáty vyznávající králi lásku, věrnost a přejí mu dlouhý život. I v tomto směru se jednotliví obchodníci předhánějí a vznikají tak poněkud bizarní kompozice.

Celkový obrázek pak dotvářejí moderní buddhistické modlitebny, které si s vánoční výzdobou rozhodně nepřekážejí.

Ochlazení v obchoďáku

Předvánoční procházky po metropolích tropické Asie mají rozhodně něco do sebe. Všude okolo Vánoce a vy se v té vánoční atmosféře procházíte v šortkách a pantoflích.

Pokud vám však bude velké vedro a vysoká vlhkost vzduchu vás začne obtěžovat, stačí vkročit do obchodních domů. Klimatizace nastavená na plný výkon vám rychle připomene, jak je teď asi doma.

V obchodech narazíte i na kompletní sortiment vánočních ingrediencí pro výzdobu domácnosti. Jestliže je ale v obou městech většina zboží levnější než u nás, tak vánoční řetězy, umělé stromečky a další propriety rozhodně levné nejsou. Zboží je určené pro expaty a ty rozhodně penězi šetřit nemusí.

A když už budete uvnitř nekončících a navzájem propojených obchodních domů Singapuru a Bangkoku, můžete si v klidu udělat předvánoční nákupy. Nebudete se muset mačkat jako u nás a navíc můžete hodně ušetřit.

O láci obyčejného textilu se nemá cenu zmiňovat, levněji – a v mnoha případech výrazně – nakoupíte i značkové zboží včetně těch nejprestižnějších značek. Problém může nastat jen u odhadu velikostí.

Rady na nákupy

V mnoha případech se jedná o takzvané asijské velikosti a ty rozhodně nejsou stejné s těmi evropskými. Takže když budete tchýni vybírat kostým v její velikosti L, tak v Asii raději hledejte XL nebo XXL.

I ve velkých obchodních domech můžete narazit na padělky zboží, rozhodně častěji v Bangkoku než v Singapuru, a někdy je budete rozeznávat od originálů jen s velkými obtížemi. Většinou padělky prozradí jen cena, ale ani to nemusí platit absolutně.

Jak v Singapuru, tak i v Bangkoku se rozhodně vyplatí porozhlédnout se po elektronice. Rozdíly v desítkách procent jsou sice již minulostí, ušetřit přesto můžete. Levnější jsou notebooky, počítačové příslušenství, některé mobily, MP3 přehrávače i další zboží.

V Singapuru bohužel v mnoha obchodech chybí cenovky, může se mírně smlouvat, ale výběr to hodně zdržuje. V Bangkoku jsou ceny většinou uvedené, ale i zde to neplatí všude.

Úplným rájem jsou obě metropole při výběru dárkových zbytečností. Tedy dárků, které mají udělat radost, ale nemají žádný praktický význam. Serepetiček najdete všude plno a někdy za přímo fantastické ceny. A navíc můžete mít radost z toho, že takový dárek byste u nás svému blízkému nekoupili.

Exotika za dobrou cenu

Zatím asi mnoho turistů do Asie speciálně za předvánočními nákupy nejezdí. Je to daleko a cesta není levná. Předvánoční čas ale představuje začátek hlavní turistické sezóny ovšem s mnohem nižšími cenami než jaké vám cestovky nabídnou v lednu nebo v únoru, kdy sezóna vrcholí.

Výhodně s německou CK 

Samotnou letenku do Bangkoku nebo Singapuru dnes seženete v tomto období i pod 20.000 Kč včetně poplatků. Výhodnější jsou celé zájezdy, které nabízí německé cestovní kanceláře. Thajsko – většinou v kombinaci některé přímořské destinace a Bangkoku – seženete za 14 dnů bez problémů za 22.000 Kč a to včetně všech poplatků.

Tuzemské cestovky začínají na podobných sumách, ale v ceně nejsou zahrnuty taxy a poplatky, které zvednou výslednou cenu o zhruba 6 000 Kč.

S českou cestovkou poletíte sice z Prahy, je ale otázkou, zda se to vyplatí, protože třeba do Mnichova, odkud se z Německa do Asie často létá, seženete zpáteční letenku už za 3 000 Kč včetně poplatků, vlak a autobus pak stojí polovinu této částky. A navíc z Německa pak poletíte opravdovým dálkovým letadlem s odpovídajícím servisem. Přímo z Prahy létají pouze chartery, s kterými se jinak létá do Středomoří.

Zkombinujte si dovolenou na míru

Singapur cestovní kanceláře nabízejí jak v kombinaci z Thajskem, tak třeba s Bali nebo destinacemi v Malajsii. V některých případech pak můžete nakupovat i v metropolích Perského zálivu. Některé letecké společnosti létají přes tamní huby a cestovní kanceláře vám zprostředkují poměrně levné přerušení cesty.


 Vánoce v Asii

Vánoce v Asii

Vánoce v Asii

Vánoce v Asii

Vánoce v Asii

Vánoce v Asii

Vánoce v Asii

Vánoce v Asii

Vánoce v Asii Vánoce v Asii Vánoce v Asii

Vánoce v Asii Vánoce v Asii Vánoce v Asii

Vánoce v Asii Vánoce v Asii Vánoce v Asii

Vánoce v Asii Vánoce v Asii Vánoce v Asii

Vánoce v Asii Vánoce v Asii Vánoce v Asii

Vánoce v Asii Vánoce v Asii Vánoce v Asii

Vánoce v Asii Vánoce v Asii Vánoce v Asii

Autoři: ,Nejčtenější

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...

Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...Jsme jako uplakánci, přitom život v Česku je privilegium, říká cestovatel

Cestovatel Petr Horký

V 90. letech byl známý jako moderátor dětských pořadů. Nyní je Petr Horký uznávaným dokumentaristou a cestovatelem....

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...

Za nespláchnutý záchod pokuta. V Singapuru se trestá i rákoskou

Singapurský park Gardens by the Bay. Na vandalismus tu rozhodně není místo.

Jedna z turisticky nejpopulárnějších metropolí jihovýchodní Asie je známá svou čistotou a nízkou kriminalitou. Za ty...

Další z rubriky

Třikrát ke dnu a metál od Hitlera. Neobyčejný příběh jedné obyčejné lodě

Lodi je 90 let a po všech eskapádách už navždy kotví ve Stockholmu.

Vypadá tak nudně: ale šla třikrát ke dnu, zachránila 553 lidí, dostala medaili od Hitlera, potopilo ji torpédo, šly po...

Nekomentujte politiku, vzkazuje Británie svým občanům v Rusku

Moskva. V popředí věže Kremlu, v pozadí monumentální budova Lomonosovovy...

Británie dnes vyzvala své občany, kteří cestují do Ruska, aby se tam kvůli zvýšenému napětí mezi oběma zeměmi vyhýbali...

Za nespláchnutý záchod pokuta. V Singapuru se trestá i rákoskou

Singapurský park Gardens by the Bay. Na vandalismus tu rozhodně není místo.

Jedna z turisticky nejpopulárnějších metropolí jihovýchodní Asie je známá svou čistotou a nízkou kriminalitou. Za ty...

Najdete na iDNES.cz