Koncept australské létající jachty EkranoYacht | foto: Herald Sun

Utrum pro somálské piráty? Nová unikátní ekranojachta bude létat

  • 85
Tahle jachta vypadá jako nějaké UFO právě přistávající na hladině oceánu. Australský designér navrhl unikátní plavidlo, které může letět čtyři metry nad vodní hladinou rychlostí až 400 km v hodině, informoval australský deník Herald Sun.

Třiadvacetiletý student Jaron Dickson z Monashovy univerzity v Melbourne představil svůj výjimečný projekt v soutěži Australian Design Award 2011.

Ambiciozní designér pojmenoval plavidlo termínem ekranojachta po slavném ekranoplánu, který vyvíjeli hlavně Sověti v 60. letech minulého století.

Stroj, dlouhý 35,6 metru, bude schopný létat nad hladinou rychlostí až 400 km v hodině a vyhnout se vlnám vysokým zhruba 3,5 metru. Ekranojachta má být poháněna nejčistší dostupnou energií - vodíkem, přičemž palivové články na palubě produkují pouze energii a vodní páru. V pobřežních oblastech bude fungovat jako jachta, s využitím elektrického motoru.

Na palubu ekranojachty, která je koncipována jako otevřený obývací prostor s velkými skleněnými okny, se vejde šest lidí.

"Lidé odedávna vymýšlejí nové způsoby cestování... Můj projekt kombinuje příjemný pobyt na jachtě s komfortem letadla," uvedl autor návrhu Jaron Dickson s tím, že první ekronajachta by mohla vyplout na hladiny oceánů v roce 2025.

Koncept australské létající jachty EkranoYacht.

Legendární ekranoplány Sovětů

Technologie ekranoplánu, stroje na pomezí letadla, vznášedla a lodě, byla známá už před druhou světovou válkou. Ekranoplán létá na principu tzv. dynamického přízemního efektu, kdy je letoun tlačený vpřed tím, že se tlakem vzduchu "odráží" od vodní hladiny.

Sovětský svaz se snažil vyvinout a zdokonalit technologii ekranoplánů v 60. letech zejména pro vojenské účely, vysvětluje wikipedia.org.

Ekranoplán se pohyboval díky dynamickému přízemnímu efektu několik metrů nad hladinou jako klasické vznášedlo a mohl dosahovat rychlosti až 500 km/h. Na kratší vzdálenosti se však dokázal vznést i do letové výšky normálního letadla, např. pro náhlé vyhnutí se lodi.

Výhodné pro armádu bylo hlavně to, že ekranoplán se díky výšce letu v rozmezí 3-10 metrů nad hladinou dokázal vyhnout minám a protitorpédovým sítím. Také byl nezasažitelný torpédy a ze země odpalovanými protiletadlovými a protilodními střelami, zničit ho prakticky mohly jen letecké řízené střely.

Po rozpadu SSSR už další výzkumy v této oblasti nepokračovaly.