Utkvělé myšlenky a nepořádné prase

  15:05aktualizováno  15:05
Na cestách dříve či později zjistíte, že lidé jsou schopni věřit vskutku pozoruhodným věcem. Jeden můj výborný kamarád například věří ve svoji intuici a před šesti lety v Černé Hoře pravil, že mu intuice napovídá, kterou ze dvou cest se v horách vydat, zatímco já jsem propagoval dotázání se pastevce. Málem jsme za to zaplatili životem.

V důsledku kamarádovy intuice jsme totiž namísto do Albánie vjeli přímo do polního ležení jugoslávské armády, kterou v těch dnech bombardovalo naše NATO.

Následující drama poté mělo tři fáze: 1. Zatčení, výslech a obvinění ze špionáže (podruhé za pár dní). 2. Naše přednáška o slovanské vzájemnosti a la praotec Srb byl příbuzný praotce Čecha. 3. Propuštění, dotázání se pastevce, nalezení Albánie a zavržení intuice jako vodítka pro pohyb ve válečných zónách.

Nepořádné prase

Mnozí Číňané věří, že mnoho jest vepsáno do horoskopů, a neboť jsem člověk dosti skeptický, před pár týdny jsem se mírně pohádal na Tchaj-wanu, kde mi tvrdili, že bez konzultace s komerčním horoskopářem není rozumné podnikat cokoliv zásadního a že místo studia bonsají a čaje bych měl nahlédnout do budoucna.

Navíc mi říkali, že jsem od narození prase, což - uznáte - člověka nikdy nepotěší. Navíc: být narozen v roce divokého prasete prý znamená náklonnost k mírnému nepořádku, což v mém případě pochopitelně neplatí.)

Ruský srpen

Lidé na cestách někdy bývají pověrčiví, Rusové zejména v srpnu. Všechny pohromy se totiž v Rusku vždy dějí právě v tomto měsíci. Pokud se rozpadá SSSR, Brežněv útočí na Československo, hroutí se ekonomika, k moci se dostává Putin, čečenští partyzáni dobývají Groznyj, je nepochybně srpen.

Když výbuch vadného torpéda v srpnu zničil ponorku Kursk, ruské vedení dlouho tvrdilo, že zkázu způsobila srážka s ponorkou "cizí mocnosti" (tedy ponorkou americkou), a když v srpnu vyhořela moskevská televizní věž v Ostankinu, zrodil se můj oblíbený srpnový vtip: "Proč vyhořela věž v Ostankinu? Srazila se s věží cizí mocnosti."

Románový konec

O ruském srpnu vím své. V srpnu 1991, kdy se pučisté snažili svrhnout Gorbačova, jsem se připletl k bojům a oficiálně jsem se stal jednou z osmi obětí pádu SSSR, neboť jsem byl postřelen.

Nějaký vyplašený voják po mně vystřelil z přítmí obrněného transportéru, patrona byla naštěstí slepá, ale i tak smršť malých střepinek zasáhla moji hlavu. Nikdy se už asi nedozvím jméno toho střelce, ani to, zda věděl, že po mně střílí jen slepým nábojem - mohla to být jen náhoda, ruští vojáci tehdy často do zásobníků míchali slepé a ostré patrony.

Pořád však doufám, že se někdy setkám s rodinou, která mě v té deštivé a hrůzné noci obvazovala v bytě poblíž Arbatu. Sváděli vnitřní boj jak z antického dramatu: v tu chvíli ještě nebylo jasné, že ráno pučisté prohrají, a ty dvě ženy a jeden chlapík byli zbrocení potem a pobledlí hrůzou: tajní mě prý hledali, a kdyby mě v jejich bytě našli, moji zachránci mohli skončit na Sibiři.

V jednu chvíli mě prosili, ať odejdu, ale vzápětí muž bouchl do stolu, vytáhl lahev vodky a řekl: "Zůstaň, ať si přijdou, nemůžeme se pořád jen bát."

Když jsem je po pár letech hledal, zmizeli beze stopy a jejich někdejší byt si opravoval nějaký nový ruský zbohatlík. I takhle románově může skončit historka z cest.

 

Učedníci předčítají z posvátných textů v budhistickém klášteře v Burjatsku, jednom z nejmagičtějších míst Ruska

Autoři: ,

Nejčtenější

Otužilci se vydali na Sněžku ve spodním prádle, dolů je snášeli záchranáři

Sněžka (ilustrační snímek)

Sedm lidí, kteří se rozhodli zdolat Sněžku jen ve spodním prádle, snesli zpět dolů polští záchranáři. Otužilci se na...

Lidé zámek nechtěli, obec ale odolala milionům z prodeje a vítá turisty

Obyvatelé Police zámek nejdříve v majetku obce nechtěli. Památka se však...

Referendum v polovině 90. let dopadlo v Polici na Třebíčsku jasně. Více než osmdesát procent obyvatel obce rozhodlo,...

Jeskyně i podzemní továrny. Výlet do zapomenutého Moravského Švýcarska

Františčina huť v Josefově

Nejenom nejhlubší, ale zřejmě i nejhezčí v celém Moravském krasu je údolí mezi Křtinami a Adamovem. Krása zdejší...

Od Kanárských ostrovů po Kuvajt. Prověřené tipy na zimní dovolenou u moře

Pláž Pearl Beach v centru izraelského Ejlatu

Podzimní plískanice a chladné prosincové dny vybízejí k „útěkům“ do teplejších krajin. Přinášíme prověřené tipy, kde...

Zachraňte si zadek, posviťte si do tmy. Vánoční dárky pro cestovatele

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Některé dárky pro cestovatele, milovníky lyžování a outdooru nemusí okouzlit cenou, naopak jejich největší předností...

Další z rubriky

Nejezte labutě a nesvlékejte se v horách! Bizarní zákony ve světě

Krmení labutí

Zákaz žvýkání či provozování orálního sexu mezi homosexuály. Zapovězená jízda na kole bez toho, aby se nohy dotýkaly...

Místo lyžování k moři. Češi začínají slavit vánoční svátky v teple

Na Vánoce na lyže? Kdepak, Češi čím dál častěji jezdí k moři. (Ilustrační...

Češi stále více preferují na Vánoce a Silvestra místo lyžování na horách pobyty u moře. Nejpopulárnější je kvůli nižším...

Zachraňte si zadek, posviťte si do tmy. Vánoční dárky pro cestovatele

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Některé dárky pro cestovatele, milovníky lyžování a outdooru nemusí okouzlit cenou, naopak jejich největší předností...

Najdete na iDNES.cz