Vratíkovský kras

Vratíkovský kras | foto: Jan Doubravnickýpro iDNES.cz

Utajený Vratíkovský kras. Přírodní oáza, kterou turisté zatím míjejí

  • 9
Věhlas Drahanské vrchoviny vynesl do světa zejména proslulý Moravský kras. Na jejím území se ovšem setkáme i s dalšími krasovými oblastmi. Například zcela neznámým Vratíkovským krasem. Malým, ale osobitým. A především naprosto liduprázdným.

Magické židovské uličky Boskovic

Hlavním výchozím místem pro návštěvu Vratíkovského krasu jsou Boskovice. Toto město je známé hlavně ohromujícím bohatstvím historických památek. Dominují mu nepřehlédnutelné trosky středověkého hradu, v jehož podhradí se navíc ukrývá kouzelný empírový zámek nabízející během hlavní sezony prohlídky. Na zámecký areál ještě navazuje bývalá panská rezidence s výstavními prostorami regionálního muzea.

Vratíkovský kras

Boskovice se zároveň zapsaly do srdcí fanoušků alternativní hudby tradičním letním festivalem. Jenže nyní, kdy už pomalu za dveřmi čeká zima, si mnohé boskovické atrakce dopřávají oddech. O to víc ale vyniknou ztichlé uličky tamní unikátní židovské čtvrti, kde se k sobě tísní titěrná, hustě namačkaná stavení propojená neuspořádanou pavučinou proluk a průchodů. Zvláště za sychravého dušičkového odpoledne tu návštěvníka pohltí tajuplná atmosféra.

Kromě obytné zástavby se bývalá židovská čtvrť pyšní také výjimečně zachovalou synagogou. A nepatrně dále od města se rozkládá jeden z největších židovských hřbitovů na území naší republiky.

Ohnivé listí a sněhobílý vápenec

Jestliže pošmourná, starobylá zákoutí Boskovic dýchala spíše podzimní melancholií, pak Vratíkovskému krasu naopak pevně vládne pestrá paleta hýřivého podzimu. Od východní periferie města k němu vede zeleně značená stezka, která se kousek za vískou Hrádkov dotýká jeho okraje.

Vratíkovský kras

Přírodní rezervace Vratíkov začíná nedaleko JV okraje stejnojmenné obce a pokračuje poměrně úzkým pásem na jih, ve směru k Valchovu. Jižní a východní okraj chráněného území vymezuje silnice Boskovice – Okrouhlá.  Výzkum tamních jeskyní přinesl svědectví o jejich dávném využití jako útočiště pravěkých lidí i nálezy úlomků fosilních kostí živočichů. Na území Vratíkovského krasu se v minulosti také těžila železná ruda.

Kolem se táhnou otevřené pláně Drahanské vrchoviny, malebně zvlněné členitými oblouky pahorků. A pouze panel se státním znakem naznačuje, že zdánlivě fádní lesní porost ukrývá nevšední šperk, přírodní rezervaci Vratíkov.

Překvapení přijde ve chvíli, kdy se ponoříme hlouběji do lesa. Mezi ohnivou plejádou odstínů podzimního listí se rozzáří bělavé výchozy vápence, znamení, že tady lze očekávat krasové jevy. Zprvu sem tam rozeseté balvany postupně nabírají na velikosti, až se nakonec spojí do nepřehledné soustavy kamenných moří a ostrých útesů, odkud se otvírají i omezené výhledy. Toto panenské zátiší ještě mnohonásobně umocňují temně zelené polštáře mechu a tlející torza popadaných kmenů.

Do nevelké plochy Vratíkovského krasu se vtěsnalo šestnáct jeskyní. Nejdelší z nich měří 400 metrů.

Neprobádané podzemí

Celý Vratíkovský kras se skládá z poměrně nepatrného ostrůvku vápence o přibližné výměře dvaceti hektarů. Spolu s několika dalšími izolovanými výskyty vápenců v přilehlém okolí někdy bývá považován za severní předpolí nebo spíše pokračování Moravského krasu. Ve své podstatě ale představuje dokonalou miniaturu krasu, s velkou koncentrací modelových příkladů krasových jevů.

Jak se tam dostat

Z boskovického železničního nádraží je Vratíkovský kras vzdálený asi 6 km, od Suchého asi o dva kilometry méně. Pokud se rozhodnete pro okružní putování přes Valchov, tak celková trasa výletu bude měřit okolo 15 km. Vlaky mezi Boskovicemi a železniční křižovatkou ve Skalici nad Svitavou jezdí o víkendu docela často, do Suchého se dostanete autobusem. Přímo u okraje Vratíkovského krasu se kříží cyklistické stezky 5226 a 5227A. Doporučuji mapu KČT číslo 86, Okolí Brna – Moravský kras.

Více o krasu zde nebo na webu www.regionboskovicko.cz.

Nečekejte tu však žádné kolosální divy. Vratíkovský kras je komorní, malý, a možná i proto přívětivější. Najdeme zde malou propast, závrt, škrapy i vyvěračky. A provrtává ho šestnáct jeskyň. Přestože jejich výzkumy začaly už dávno v minulém století, Vratíkovský kras dosud nevydal všechna svá tajemství, která se pracně snaží rozlousknout místní speleologové.

Na střechu Drahanské vrchoviny

Po takové porci přírodních krás určitě vzroste chuť putovat dál. Kdo zůstane věrný zelené značce, dočká se zpočátku prudkého stoupání do Velenova a posléze příjemnější závěrečné etapy k Suchému. Tato obec leží na samé střeše Drahanské vrchoviny, poblíž jejího nejvyššího bodu, vrcholu Skalky. Četné pasáže tohoto úseku navozují téměř horský ráz s nádhernými rozhledy.

Nebo můžete využít jiné možnosti a po neznačených cestách doputovat do vesnice Valchov. Z něj pak směřuje červeně značená trasa opětovně do Boskovic. Během táhlého sestupu budete v horních partiích procházet zajímavým územím někdejších dolů se zarostlými haldami.