Skalní průrva v Pekle u Plas

Skalní průrva v Pekle u Plas | foto: Martin Janoška, spolupracovník iDNES, iDNES.cz

Utajené vodopády na vás nepočkají!

  • 4
Zatímco nejznámější české vodopády v Krkonoších a Jeseníkách dosud spočívají pod silnou vrstvou sněhu, na četných místech naší vlasti ožily po jarním tání vodopády malé, takřka neznámé, avšak tím spíše zajímavé. Patří k nim třeba i hezké vodopádky v okolí západočeské metropole Plzně.

Dosud málo objeveným fenoménem české přírody jsou vodopády. Existuje jich spousta a vyskytují se v místech, kde by člověka sotva napadlo je hledat.

Obvykle nejsou zaznačeny ani v turistických mapách a jejich celkový počet není známý. Většinou se jedná o 2-3 m vysoké skalní stupně, přes které bohužel voda protéká jenom pár dní v roce.

Když však trefíte tu správnou dobu k návštěvě, budete možná velmi příjemně překvapeni jejich nevšední podmanivou krásou. Ta doba se právě teď chýlí ke konci, takže neváhejte!

Plotem obehnaný vodopád Dírka

Nejkrásnější a nejvyšší vodopád Plzeňska se nachází vzdušnou čarou pouhých 14 km severovýchodně od centra západočeské metropole a objevuje se i v turistických mapách. Své vlastní jméno nemá, bývá však označován podle osady a bývalého mlýna a Dírka, který stojí v jeho těsném sousedství.

Vodopád nad bývalým mlýnem Dírky

Areál mlýna, tvořený dnes několika staveními, najdete na pravém břehu Berounky pod strmým zalesněným svahem, odkud do údolí přitéká směrem od severovýchodu z vesnice Vranovice nevelký potok.

Čím více se blíží k řece Berounce, jeho spád se zvyšuje až nakonec svisle padá přes třímetrový skalní stupeň do údolní nivy. V podobné geomorfologické pozici – tzn. těsně před vyústěním menšího toku do větší řeky – se v Česku vyskytuje celá řada dalších vodopádků.

V létě na Díreckém vodopádu voda jenom kape, teď na jaře je tu však docela pěkný hukot! Poněkud nepříjemné jsou ploty, kterými si současní majitelé mlýna Dírka obehnali své pozemky, končící těsně pod vodopádem.

Díky neprostupnosti tohoto soukromého pozemku se k vodopádu lze dostat jen shora velmi krkolomným traverzem skalnatého svahu. Dokonce došlo i k přeložení turistické trasy, která se nyní lokalitě zcela vyhýbá!

*** Spoustu krásných fotek si prohlédněte ZDE

Podzemní vodopádek v Pekle u Plas

Za dalšími vodopády je třeba z Plzně popojet o něco dál – konkrétně směrem na sever do města Plasy. Nevelké město v údolí řeky Střely je známé především díky starobylému cisterciáckému klášteru, který patřil k nejvýznamnějším v Čechách – založil jej již roku 1144 kníže Vladislav II. Klášter vydrancovali husité, později byl opět obnoven a v pobělohorské době přestavěn na barokní perlu západních Čech.

Malý podzemní vodopádek v Pekle u Plas

V současnosti, po mnohaletém chátrání, prochází rekonstrukcí a je částečně zpřístupněn i veřejnosti.
My však tentokrát klášterní komplex zcela opomeneme a vydáme se na úplně opačnou stranu – do Pekla. Tak se alespoň jmenuje krátké zalesněné údolíčko 2 km severozápadně od Plas, kterým prochází modrá turistická značka a také okruh naučné stezky.

Málo pozornému návštěvníkovi smysl názvu Peklo pravděpodobně unikne. Kdo však právě teď na jaře nastraží dobře uši, uslyší asi v polovině údolí (tam, kde se potok kroutí) podezřelé hučení vody. Asi 50 m od lesní cesty (a zároveň modré turistické trasy) potok překonává nevelkou čočku tvrdé horniny.

V místě se vytvořila drobná rokle a mezi nakupenými balvany malá pseudojeskyně, do níž propadávají vody potoka, které vytvářejí malý podzemní vodopádek o výšce asi 2 m. Skromná, avšak nevšední přírodní zajímavost, kolem níž prakticky každý projde zcela bez povšimnutí!

Dva vodopádky v údolí Střely

Hned od ústí údolíčka Peklo se můžete vydat k dalším dvěma vodopádkům v údolí řeky Střely – největšího přítoku Berounky, která vytváří severně od Plas romantické zalesněné údolí ozdobené četnými skalisky.

MŮŽE SE HODIT

Jak se sem dostat

1) vodopád Dírka
autem k Darovanskému Dvoru poblíž obce Darová a odtud podél mapy k vodopádu (cca 500 m) anebo vlakem do zastávky Sedlecko (trať Chrást u Plzně – Radnice) a odtud po červené značce podél Berounky k lokalitě Dírka (cca 3,5 km).

2) Peklo u Plas
autem nebo vlakem (trať plzeň – Žatec) do Plas, odtud po modré značce.

3) Údolí Střely
vlakem nebo autem do Plas anebo k železniční zastávce Mladotice, odtud po zelené turistické značce podél řeky (celkem 7 km).

4) Odlezelské jezero
Autem do vesnice Odlezly anebo vlakem do zastávky Potvorov (trať Plzeň – Žatec), odtud po neznačených cestách necelý 1 km k jezeru.

Mapy

1 : 50 000 KČT č. 30, Povodí Střely
1 : 50 000 KČT č. 31, Plzeňsko
1 : 50 000 KČT č. 34, Brdy a Rokycansko

Napříč meandry si razí cestu tunely železniční tratě, poměrně široký vodní tok překonávají tři krásné ocelové železniční mosty a několik lávek pro pěší.

Na březích stojí řada rekreačních chatek, kolem nichž se proplétá v délce zhruba 6 km zelená turistická značka k železniční zastávce Mladotice.

Dva nevelké vodopády najdete na pravostranných přítocích Střely, kousek nad jejich ústím. První (částečně umělý s nadstavenou kamennou hrází) má výšku zhruba 3 m a vznikl na bezejmenném přítoku, který zelená turistická značka obloukovitě obchází.

Zájemci o jeho zhlédnutí tedy musí značenou trasu opustit a trochu hledat. Druhý vodopádek o výšce asi 2 m se nachází rovněž na pravostranném přítoku jižně od lokality Podhrázský mlýn. Zelená značka překračuje potok asi 50 m pod vodopádem.

Kaskády pod Odlezelským jezerem

Pokud ještě zbude trocha času, stojí zato popojet necelých 10 km severním směrem a dovršit krátkou exkurzi po vodopádech Plzeňska. Hezká soustava drobných vodopádků nebo lépe řečeno kaskáda vznikla v roce 1872 na Mladotickém potoce (levostranný přítok Střely).

Tehdy se po velkých deštích utrhl kus svahu narušený výstavbou železniční tratě a přehradil údolí Mladotického potoka. Na místě se brzy vytvořilo jezero, které bývá v literatuře označováno buď jako Odlezelské (podle nejbližší vsi) anebo Mladotické (podle potoka).

Hrazené jezero, které je chráněno jako národní přírodní památka, představuje na našem území přírodní unikát jediný svého druhu. Pod jeho hrází překonává Mladotický potok nakupené balvany někdejšího sesuvu a při vyšším vodním stavu vytváří velmi působivou kaskádu.

České vodopády na webu:
Existenci českých vodopádů průběžně mapují webové stránky www.vodopady.com. Najdete na nich třeba nějaký vám neznámý vodopádek poblíž vašeho bydliště anebo můžete naopak autora stránek upozornit na existenci vodopádu, který v přehledu dosud chybí. Určitě takových není málo! Jinak tyto stránky mohou posloužit jako námět k dalším nevšedním výletům po neznámých místech naší vlasti.