Na Azorách často prší, a proto ostrovy zůstávají po celý rok krásně zelené - DEVĚT ZELENÝCH OSTROVŮ. Na Azorách často prší, a proto ostrovy zůstávají po celý rok krásně zelené | foto: Profimedia.cz

Uprostřed Atlantiku s největším savcem planety

  • 2
Miguel Fonseca neustále popichuje a křikem se snaží přehlušit řev rychle se řítícího motorového člunu. Ten pronásleduje skákající hejno malých delfínů. "Skoč! Skoč! Zažiješ, co si ještě nezažil," pobízí Miguel. V předtuše zážitku roku se hrdinsky vrhám do vln, abych se dotkl nádherných delfínů. Místo dovádění a her však přichází 'pomalá smrt'.

Sám uprostřed oceánu

Motor člunu ztichne a osádka s napětím očekává, co se bude uprostřed Atlantského oceánu dít. Jsme totiž několik kilometrů od ostrova Sao Miguel, který patří do Azorského souostroví. Plavu asi 1300 kilometrů západně od Portugalska. Tomuto státu ostrovy patří.

Delfínům se ke mně ani náhodou nechce. Člun je odjíždí "honit". Marně. Po několika minutách se už nemůžu ani moc hýbat a lapám po dechu. Voda je příliš, příliš studená.

A plavidlo i ryby v nedohlednu. Sám uprostřed oceánu.

Tvrzení, že díky Golfskému proudu je na Azorech celoročně až subtropická teplota, mi najednou přijde nesmyslné. Naštěstí se člun vrací. Záchrana!

Celý promrzlý ztrácím zájem o mořský svět. Věčně usměvavý Miguel i portugalská bioložka však vytrvale vyzývají k ostražitosti. "Proč, proboha?" ptám se v duchu. Hladina je klidná, kde nic, tu nic.

Plavání s delfíny patří mezi vrcholné zážitky návštěvy Azorských ostrovů

Plavání s delfíny patří mezi vrcholné zážitky návštěvy Azorských ostrovů

Najednou se nedaleko nás vynořuje šedivý hřbet něčeho obrovského.

"Velryba! Velryba!" hlásí od kormidla vousatý muž. Pro suchozemce začíná asi desetiminutové velkolepé divadlo, kdy se z vody vynořuje největší savec planety. Jsou to chvilky, ale chvilky úžasné. 

"Tak to jste měl neuvěřitelné štěstí. Je to plejtvák obrovský. To se vidí skutečně málokdy," hlásí hrdě bioložka a zapisuje si vše do svého hlášení.

Zážitek roku se nakonec konal. Jen to oblečení, které jsem v rychlém zoufalství natáhl na mokré tělo po návratu z oceánu, ne a ne uschnout. Ale pozorování živočichů mořského světa patří na Azorech k tomu nejzajímavějšímu.

Zeleň, zeleň, zeleň

Průvodci samozřejmě nelžou, když hovoří o blahodárném vlivu Golfského proudu. Devět azorských ostrovů - Santa Maria, Sao Miguel, Fajal, Terceira, San Horte, Graciosa, Pico (tomu dominuje z celého Portugalska nejvyšší sopka Pico vysoká 2350 metrů), Flores a Dorvi - je neskutečně zelených.

Skoro každý den zde několikrát prší, a to většinou takový příjemný déšť, který je nejlepší přečkat v jedné z mnoha skvělých restaurací.

V nich si můžete dát mnoho místních specialit a nejlepší na nich je, že pocházejí často pouze z místních zdrojů. Od zeleniny, ovoce, mléka, sýrů, vína až po maso.

Holanďané zde kdysi začali s chovem hovězího dobytka a dnes se strakaté kravičky popásají skutečně všude. Nejenže mají dobrou pastvu, ale je to i pastva pro fotografy, neboť krásně barevné domečky jsou rozesety na zelených loukách a všechny ostrovy parcelují kamenné zídky.

Příprava místní speciality v městečku Furnas na azorském ostrově Sao Miguel. Pokrm se vaří v obrovském hrnci, který je uložen do země poblíž vulkanických polí.


Příprava místní speciality v městečku Furnas na azorském ostrově Sao Miguel. Pokrm se vaří v obrovském hrnci, který je uložen do země poblíž vulkanických polí.


Příprava místní speciality v městečku Furnas na azorském ostrově Sao Miguel. Pokrm se vaří v obrovském hrnci, který je uložen do země poblíž vulkanických polí.

Jak se tam dostat

Na Azorské ostrovy z Česka přímo nic nelétá. Nejrychlejší (i když čistého letu pět a půl hodiny), nejlevnější, a tedy i nejlepší je letět přes Lisabon s portugalskou společností TAP. Ta létá z Prahy a najdete ji v Kozí ulici v Praze 1. Telefon: 225341152, fax: 224810227.

Co mít s sebou

Hlavně pláštěnku nebo nepromokavou bundu nebo deštník. Déšť vás může překvapit kdekoli a kdykoli. Je také dobře být vybaven na moře a do místních hor.




Azory: zelená políčka se ostře svažují k moři

Zelená políčka se ostře svažují k moři

Milenci i osamělí mírní alkoholici

Od pohledu taková příjemná krajina. Ale pro koho je vhodná k dovolené?

Pokud je někdo milovník písečných dlouhých a širokých pláží, tak ať na Azory zapomene. Moře zde nemívá víc než dvacet stupňů a koupání zde rozhodně není prioritou. Je to však vynikající místo pro tyto typy lidí: romantiky, milence, pohodáře, samotáře, milovníky klidu a malých vzdáleností, gurmány, manželské páry (spíše bez malých dětí), důchodce, cyklisty, vášnivé čtenáře knih, obdivovatele přírody, chodce a třeba pro osamělé mírné alkoholiky (upozorňuji, že se zde pije skutečně s mírou a slavné portské je naprosto báječné i tady).

Co musíte vidět

Pokud bychom se však měli pohybovat pouze ve vymezených (a omezených) hranicích průvodců, tak alespoň vyjmenuji několik zajímavých krásných míst: Lagoa de Fogo, tedy kráterové "Ohnivé jezero" na ostrově Sao Miguel, tamtéž pak Caldeiras das Furnas s gejzíry a horkými vřídly či zdejší přírodní park nebo kráterovou jeskyni na ostrově Faial.

No a samozřejmě muzeum vína v Biscoitos či městečko Angra do Heroísmo, kde jsou pěkné domy z dob kolonialismu, což je památka chráněná UNESCO na ostrově Terceira.

Azory: kromě hor zde můžete navštívit i jeskyni na ostrově Terceira

Kromě hor zde můžete navštívit i jeskyni na ostrově Terceira

Jedním z velkých překvapení na Azorských ostrovech je fakt, že zde není tak draho jako například v samém Portugalsku či jinde v západní Evropě. Bývá to velmi příjemné zjištění, zejména pro české turisty.

Už známou samozřejmostí je pak to, že Portugalci (Azořané?) jsou příjemní lidé. Už jsem to zažil několikrát, ale nějak se mi zdá, že by si právě Češi mohli s nimi velmi dobře rozumět. Důvody přesně neznám. Portské? Méně konfliktní povaha? Snaha po pohodě? Nevelká země? Odpovědi bych hledal například právě na Azorských ostrovech. Při lelkování místní zelení je na to dost a dost času.