Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Úpatím Lužických hor k nejznámějšímu skalnímu hradu v Česku

aktualizováno 
Krajina severních Čech patří k nejkrásnějším u nás. Zásluhu na tom má hlavně pestrý reliéf, tvořený homolemi sopečného původu, které kdysi dávno pronikly do měkkých pískovcových vrstev. Tento úžasný svět, mající málokde obdobu, můžete vstřebávat třeba v širším okolí České Lípy na úpatí Lužických hor. Právě tudy se vydáme k nejznámějšímu skalnímu hradu v Česku.

Pískovcové skalisko se Sloupským hradem | foto: Martin JanoškaiDNES.cz


Klikněte na mapu

Dobrým výchozím bodem výletu je městečko Zákupy u České Lípy. Zejména v létě můžete využít zdejší rekreační areál zahrnující koupaliště, rybník a kempink.

Vzpomínka na lepší časy

Zákupy jsou středověkým městečkem, jehož počátky sahají do 14. století. Starobylý charakter je patrný na náměstí, v jehož středu stojí barokní sousoší Nejsvětější Trojice z roku 1708 a řada památkově cenných domů.

Kdysi to bylo prosperující a bohaté město, bohužel přes veškeré pozitivní změny v nedávné minulosti se nezapře skutečnost, že okolní oblast nese i dnes pečeť kulturní a sociální devastace z dob nedávno minulých. Stále je zde k vidění spousta zchátralých a vybydlených domů a je patrné, že nezanedbatelná část místního obyvatelstva trpí sociálními problémy a je na první pohled dosídlená.

Podhůří Lužických hor z vyhlídky Na Stráži
Podhůří Lužických hor z vyhlídky Na Stráži

V zámku Napoleonova syna

Rozporuplné pocity však určitě zažene místní zámek, který patří mezi nejreprezentativnější památkové objekty severočeského regionu. Vznikl roku 1541 na místě někdejší tvrze a v druhé polovině 17. století získal v podstatě dnešní barokní podobu. V roce 1744 zámek vydrancovali pruští vojáci, roku 1775 jej dobyli a zpustošili vzbouření sedláci. Po nějakou dobu sloužil jako přádelna, avšak roku 1818 připadl Napoleonovu synu Orlíkovi. Ten se však na zámku nikdy neukázal.

Zámek v Zákupech
Zámek v Zákupech


V letech 1850–1853 bylo zámecké patro upraveno ve stylu druhého rokoka na letní sídlo odstoupivšího rakouského císaře Ferdinanda V. Na umělecké výzdobě se tehdy podílel celý štáb pracovníků, mezi nimiž vynikl zejména Josef Navrátil – přední český malíř 19. století. Nejenže s pomocníky své dílny vymaloval v krátké době na dvacet pokojů, ale navrhl i zařízení některých z nich. Navrátilovy malby plné fantazie, harmonie, barevnosti a dovednosti mají vynikající uměleckou hodnotu a patří k největším pokladům zákupského zámku.

Popraviště na kopci Ortel

Zámek v Zákupech je zároveň důležitým orientačním bodem pro podnikání nenáročných cykloturistických výprav do okolí. Značená cyklotrasa odtud směřuje podél kroutící se říčky Svitávky do obce Lindava se zachovalou architekturou roubených domů.

Mezi hlavní zajímavosti podél trasy patří uměle vytesané jeskyně v pískovcových svazích nad řekou a bývalý objekt brusírny zrcadel s náhonem vytesaným do skály. Některé podzemní prostory jsou v současnosti využívány jako skladiště.

Mimořádné zpestření okolní krajiny obstarává sopečný vrch Ortel (554 m), jehož znělcový vrchol v minulosti sloužil jako popraviště města Cvikov. Asi proto ho všechny cesty obloukem objíždějí a na jeho vrchol nevede ani turistická značka…

Kaple sv. Jana Nepomuckého u Sloupu
Kaple sv. Jana Nepomuckého u Sloupu

Letovisko zatím nezkažené komercí

Při putování okolím Zákup byste rozhodně neměli vynechat Sloup v Čechách, kam směřuje značená cyklotrasa jižním úpatím kopce Ortel. Tato sympatická obec patří rozhodně k nejmalebnějším, které u nás máme. Zásluhu na tom má nejenom středověký skalní hrad na rozervaném pískovcovém skalisku, ale také zachovalá lidová architektura roubených domů.

Obec Sloup z vyhlídky Na Stráži
Obec Sloup z vyhlídky Na Stráži

Prakticky každá druhá usedlost slouží jako penzion, v létě se to tady jenom hemží výletníky. Přitom však zatím ještě nejde o typické komerční rekreační středisko, které by člověka po chvíli omrzelo a znechutilo. Naopak převažuje komorní vesnická atmosféra.

Romantika panuje i na březích nedalekého Radvaneckého rybníka, jehož písečné pláže jsou z jedné strany upraveny na přírodní koupaliště ideální pro všechny věkové kategorie.

Lesy a kopce v okolí jsou doslova prošpikovány tajemnými jeskyněmi a skalisky.

Může se hodit

Jak se tam dostat
Autem: Z Prahy do České Lípy přes Mělník nebo Mladou Boleslav. V České Lípě vpravo na Zákupy anebo rovně na Nový Bor a pak vpravo do Sloupu.
Vlakem: Vlak jezdí pouze do Zákup na trati Česká Lípa – Liberec. Dobré vlakové spojení by bylo z Ústí nad Labem a Liberce, pokud by zde ovšem zastavovaly rychlíky. Avšak jelikož tomu tak není, putování vlakem prakticky odkudkoli představuje zdlouhavou cestu s četným přesedáváním. Takže vlakem jenom pro zkušené a silně trpělivé povahy!

Zajímavosti v okolí Sloupu

Vyhlídka Na Stráži – skalní vyhlídka asi 0,5 km jižně od Sloupu. Původně se nazýval Široký kámen (Breiter Stein) a jeho dnešní jméno bylo odvozeno od strážního stanoviště, které si zde v roce 1634 zřídili Švédové. Krásný rozhled na Sloup a Lužické hory.
Lesní divadlo – příležitostně využívané přírodní divadlo, částečně vysekané do skal na jihozápadním okraji Sloupu. Vzniklo roku 1920 a pojalo až 1600 diváků.
Samuelova jeskyně – obydlí poustevníka, uměle vyhloubené v pískovcovém skalním masivu nad jižním okrajem Sloupu. Jeskyni vyhloubil na počátku 18. století sloupský rodák Samuel Görner, žil v ní v letech 1718 až 1735.

Modlivý důl – asi 1 km dlouhé romantické skalnaté údolí, hluboce zaříznuté do pískovcových skal. Původně se jmenoval Smolný důl, protože se tu vařila kolomaz, později se přeměnil na pověstmi opředené poutní místo se svatyněmi částečně vysekanými do skal.


Hrad a poustevna Sloup

Největším magnetem městečka je ale bezesporu hrad Sloup, nejznámější skalní hrad v Česku. Byl postaven někdy počátkem 14. století na téměř nepřístupném pískovcovém suku, který spadá na všechny strany kolmými až převislými skalními stěnami.

Pískovcové skalisko se Sloupským hradem
Pískovcové skalisko se Sloupským hradem

Hrad, přestože byl roku 1445 dobyt a poškozen, se v dobrém stavu dočkal třicetileté války. Roku 1639 jej však již natrvalo vypálili a zpustošili Švédové. Dějiny hradu se však neukončily. V letech 1670 až 1785 si nepřístupné skalisko vybrali za svůj domov poustevníci. Ke svému asketickému způsobu života si postupně celou zříceninu výrazně upravili a na skalní plošině vystavěli novou kapli.

Prohlídkový okruh, vedoucí přes četné místnosti a terasovité ochozy vytesané do skály, lze absolvovat s průvodcem i samostatně. Z místností zaujme zejména Zbrojnice, jejíž strop podpírá šest obdélných sloupů a stěny u oken zdobí hrubě tesané reliéfy. Nechybí samozřejmě ani hradní studna a temná hladomorna s figurínou trestance.

K obrannému systému skalního hradu v minulosti patřil také rybník, na jehož hladinu je hezky vidět z teras v jižně orientované skalní stěně.

Pro cyklisty na závěr dobrá zpráva – všechny komunikace směřující k úpatí hradního skaliska vedou z kopce.


Pískovcové skalisko se Sloupským hradem

Text a foto: MARTIN JANOŠKA

Autor:
Nejčtenější

Pokuta za porušení zákazu kouření na thajských plážích může dosáhnout až 100...
Za cigaretu u moře pokuta 60 tisíc. Thajsko zakazuje kouření na plážích

Jedna z nejpopulárnějších turistických destinací zavádí od 1. listopadu zákaz kouření na vybraných plážích. Thajský turistický úřad k zákazu přistoupil poté,...  celý článek

Dopravní zácpy na vjezdu do Doveru, které přístav trápily loni v létě.
Brexit ochromí dopravu přes La Manche, Dover se děsí obřích kolon

Vystoupení Británie z Evropské unie ovlivní celou řadu obchodních sfér i životy obyčejných lidí. Velké problémy očekávají provozovatelé přístavu v britském...  celý článek

Karaoke z Islandu
Přijeďte a zlomíte si jazyk. Nejtěžší karaoke píseň má přilákat turisty

Že je váš rodný jazyk komplikovaný a turisté vás nedokáží ve vaší řeči ani pozdravit? Udělejte z toho výhodu. Originální karaoke písnička s komplikovanými...  celý článek

V Kerkyře na Korfu je nejmenší přistávací ranvej v jižní Evropě
VIDEO: Káva a letadla nad hlavou. Pohodová atrakce na řeckém ostrově

Na Korfu je jedna z nejmenších přistávacích ranvejí v jižní Evropě. Piloti musí mít speciální výcvik, neboť z jedné strany je moře a z druhé nejvyšší hora...  celý článek

Sedlo Zbojská
Divoký výlet do historie. Malý Slovenský ráj zbojníka Jakuba Surovca

Ve stínu legendárního Juraje Jánošíka působil v 18. století na Slovensku zbojník nemilosrdného jména Jakub Surovec. Jeho domovským rajonem byla oblast...  celý článek

Další z rubriky

Připlouváme do Českého Šternberka
Vodácká pohoda. Malebný úsek Sázavy pro ty, co milují klid

Náš dnešní tip na pohodový výlet po Sázavě je určený pro vodáky všech kategorií. Sázava patří mezi naše nejhezčí řeky a zkušení vodáci znají zejména její dva...  celý článek

Chvalkovický větrný mlýn
Větrné mlýny a božský klid. Krásný výlet na Litenčickou pahorkatinu

Žádné lidi zato stovky mravenišť a statisíce mravenců potkáte v lesích neznámé pahorkatiny uprostřed Moravy. Život tu plyne tiše, čas pomalu a turisté sem...  celý článek

Ostrov Flores
Ostrov, kde vládnou ženy. Na Floresu najdete pravou Indonésii bez turistů

Hned po našem příletu na ostrov Flores přichází kulturní šok. V tom nejlepším slova smyslu. Turisté jsou tady totiž stále ještě nedostatkovým zbožím a přitom...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.