Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Unikátní středověká vesnička s bránou na knoflíky uprostřed Prahy

  13:45aktualizováno  13:45
I v Praze můžete na chvíli opustit velkoměstský shon a přivítat jaro. V polozarostlé rokli, nadaleko od Prokopského a Dalejského údolí, se na dohled supermarketů a sídlišť Jihozápadního Města skrývá unikátní středověká vesnička Řepora.

Středověký skanzen Řepora v Praze - U východní vstupní brány je rybníček, další je za kostelíkem | foto: Vratislav KonečnýiDNES.cz

Vesnička vyrostla za 16 měsíců

V roce 1995 se rozhodla parta nadšenců, že se pustí do stavby středověké opevněné vsi jen za použití ručního nářadí a přírodních materiálů - dřeva, došků, šindelů a kamene. Plán se začal realizovat, lidí zapálených pro věc postupně přibývalo a našel se i investor. Stavby se účastnil například i památkář, kastelán a publicista Roman Abušinov.

Za zhruba 16 měsíců vyrostla v opuštěném údolíčku s bujnou vegetací vesnička, kterou tvoří šest usedlostí s obytnými domy a hospodářskými staveními, tržnice, kostelík se hřbitovem a rychta. Vše je seskupené kolem náměstí, částečně obehnaného palisádovou hradbou se třemi branami, obklopené malebnými rybníčky.

Skanzen ožívá spíše až na jaře, procházka vesničkou má ale své kouzlo v každém ročním období. V zimě na vás aspoň z chléva vykoukne pěkný kozel, který je tu se stádečkem ovcí. V letních měsících se pořádají různé akce, hlavně se předvádějí stará řemesla, vystupují zde šermířské skupiny apod.

Středověký skanzen Řepora v Praze

Za kolovou hradbou

Středověký skanzen Řepora v PrazeHlavní brána Řepory je zavřená, směrovka vás odkáže na bránu horní, kudy se sestupuje do údolíčka. Alespoň si můžete prohlédnout celý areál hezky z výšky.

Po pár schůdkách sestoupíte k sloupkovým božím mukám, která měla chránit obyvatele před zlem. Projdete hrabou a po pravé ruce máte strážní věž. Dalších pár schůdků a jste uvnitř v patře. Poklop v podlaze vede do hladomorny.

Středověký skanzen Řepora v PrazeNaproti strážní věži stojí rozestavěná tvrz, hlavním bodem náměstíčka je ale kostelík se hřbitovem. Před ním je velká budova tržnice, pak obytné domy. Na prostranství ihned zaujme replika vahadlové studny s dřevěným roubením, o kus dál je pranýř.

V jednotlivých staveních můžete nahlédnout, jak asi žila babka kořenářka, kovář, domkař, hrnčíř... Lidé i hospodářská zvířata byli pod jednou střechou, vnitřní zařízení je opravdu velmi strohé. Žilo se prací, na víc nezbyl čas.

Největším objektem je středověká patrová rychta s hospodou.

A kde se vzala brána na knoflíky? Původně se Řepora jmenovala Tuležim, podle jedné pohádky Jana Drdy, v které nechybí aní kouzelná Tuležímská brána, která se prý zavírala na knoflíky. Bránu na knoflík tu proto mají také - erb knoflíku najdete na horní bráně.

Středověký skanzen Řepora v Praze

Příchod od horní brány s erbem knoflíku ke hradbě, vpravo strážní věž s hladomornou

Skanzen naruby

Středověký skanzen Řepora v PrazeCelá vesnička se v 90. letech stavěla a tesala podle starých technologií, stavitelé čerpali z kronik a dobových kreseb. Bohužel část objektů lehla později popelem po zřejmě úmyslně založeném požáru. Shořela kovárna a poničeny byly i další budovy. Časem se ale vše podařilo obnovit.

Řepora je vlastně skanzen naruby. V jiných skanzenech se svezou rozebraná stavení a v harmonickém uspořádání v krajině se opět sestavují. Pečlivě udržované stavby jsou někdy až příliš "načinčané." Řepora naproti tomu působí syrovým dojmem. Neučesaná, a přitom zcela přirozená. Škoda jen, že v hospodě na náměstí už nenabízejí třeba pivo nebo pohankovou kaši, jak tady před pár lety bylo ještě zvykem, byla by to hezká tečka za příjemným výletem.

Středověký skanzen Řepora v Praze

Roubený kostelík s věžovitou zvonicí, u jeho stěny je malý hřbitov

Řepora

Jak se tam dostat
Auto musíte nechat v Řeporyjích, na konci vsi směrem na je parkoviště. Tabulka ukazující směr je celkem nenápadná, ale po červené turistické značce se proti proudu potoka dostanete až k jasnému ukazateli na rozcestí. Dá se také jít od stanice metra Stodůlky, vzdálenosti jsou přibližně stejné – kilometr.

Otevřeno je celý rok, teď v březnu od út-ne od 10 do 16 hodin, v dubnu a květnu ve stejné dny od 10 do 17 hodin.
Vstupné
dospělí 80 Kč
studenti, důchodci, tělesně postižení 60 Kč
děti 6 - 15 let 40 Kč
Vstup se psy na vodítku je povolen


Autoři:Nejčtenější

Zákaz vstupu na panské. Turisté chtějí průchod cenným lesem hájit u soudu

Vstup do Rukávečské obory u Milevska v září 2010.

V Česku je na spadnutí první soudní spor o zpřístupnění turistické značené cesty, kterou zahradil majitel pozemku a...

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...

Ve Finsku vzniklo luxusní útočiště pro cool Superholky, kam muži nesmí

Kristina Rothová - podnikatelka, zakladatelka komunity SuperShe a majitelka...

Sžírá vás rychlý tep moderní doby, tlak ostře nastavené korporace, pro kterou pracujete, i partnerovy nálady doma?...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Další z rubriky

Dárek od Stalina zbouráme. Ikonický mrakodrap ve Varšavě bojuje o přežití

Kolem Paláce kultury už vyrostlo několik mrakodrapů, ale zatím jsou všechny...

I když jeho historii zdobí řada superlativů, po léta druhá nejvyšší stavba Evropy dnes nemá na růžích ustláno. Přestože...

Nejhezčí kout Vysočiny i parádní skály. Jarní výlet do Žďárských vrchů

Nejvyšší kóta Devíti skal

Roztodivná skaliska trčící ze země do úctyhodných výšek jsou pro Žďárské vrchy typické. Některá převyšují okolní stromy...

Ostrov, kde vládnou ženy. Na Floresu najdete pravou Indonésii bez turistů

Ostrov Flores

Hned po našem příletu na ostrov Flores přichází kulturní šok. V tom nejlepším slova smyslu. Turisté jsou tady totiž...

Najdete na iDNES.cz