Pulčínské ledopády

Pulčínské ledopády | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Unikátní Pulčínské ledopády jsou v nejkrásnější fázi a září barvami

  • 1
Vypadají jako krápníky v jeskyních, ale krápníky to nejsou. A nejsou ani v jeskyni. Ledopády poblíž Pulčína, místní části Francovy Lhoty na Valašsku, se právě dostávají do své nejkrásnější fáze.

"Mění se každý den, byla jsem tu v sobotu a dneska jsou zase jiné," říká starostka Francovy Lhoty Kateřina Trochtová, která nás k ledopádům doprovází.

Proč jsou barevné

Výzkum botaniků z Akademie věd ČR ukázal, že zbarvení pulčínských ledopádů způsobuje mikroskopická řasa žijící v ledu a sněhu.
Sněžné řasy byly pozorovány poprvé v roce 1947 ve Vysokých Tatrách. V ČR se vyskytují v Krkonoších a na Šumavě. Tam vytvářejí na sněhu krvavě i cihlově červená, zelená nebo žlutá místa.
Zbarvení ale může být způsobené také chemicky - uvolňováním či rozpouštěním sloučenin z podloží.

Cíl cesty za trochu námahy opravdu stojí. Najednou se před námi otevírá malý kaňon obklopený skálami, ze kterých visí i několikametrové barevné rampouchy. "Krásně rostou a mění barvy. Začínají růst na začátku nového roku a na přelomu února a března bývají nejhezčí," popisuje starostka.

Ledopády jsou v rokli zvané Ancona. "Název tu vytesali kdysi dávno trampové do skály," ukazuje Trochtová na už nezřetelné linie písmen.

Nezvyklých útvarů je v kaňonu několik. Tři nebo čtyři několikametrové rampouchy visí ze skalního převisu a s bílým sněhem okolo zajímavě kontrastují.

Pozornost ale poutá také o kousek výš položený široký ledopád, který vypadá jako hora rozpuštěného karamelu. "Říkáme o něm, že je takový kudrnatý," směje se Trochtová a ukazuje: "Vidíte tady ty vlnky? To ty ostatní nemají."

Že se k ledopádům chodilo na procházky, si pamatuje už jako malá. "Chodívali jsme tu s turisťákem, ale jinak sem zabrousili spíš místní," vzpomíná.

Až v posledních letech, kdy se zájem o turistiku začal víc probouzet, si k nim začali hledat cestu i lidé zdaleka. Z Pulčína je to kousek, asi jen dva kilometry cesty.

Jenže ledopády leží v Národní přírodní rezervaci Pulčín-Hradisko, kde se mimo vyznačené cesty nesmí. "Naštěstí se nám podařilo s CHKO vyjednat výjimku do 15. března," pochvaluje si starostka Trochtová.

Proto teď k ledopádům vedou žluté cedulky se šipkami připevněné na stromech, které začínají u pulčínského infocentra. Cesta je poměrně schůdná i po sněhu, ve kterém je vyšlapaný chodníček.

Je však důležité chovat se k unikátním přírodním útvarům ohleduplně. Třeba i proto, že podobné ledopády jsou k vidění jen v Krkonoších nebo na Šumavě.

"Je to lokalita, o kterou je třeba dbát a lidé by se k ní měli chovat s úctou a vážit si přírodních krás," upozornila Eliška Maršálková z Botanického ústavu Akademie věd ČR, která ledopády zkoumala.

Unikátní ledopády najdete asi 2 kilometry od Pulčína v Národní přírodní rezervaci Pulčín-Hradisko.

Unikátní ledopády najdete asi 2 kilometry od Pulčína v Národní přírodní rezervaci Pulčín-Hradisko.