Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Unikátní pražská moderna míří do UNESCO

  14:45aktualizováno  14:45
Praha - Pražané kolem vzácných budov chodí denně a téměř je nevnímají. Zato je přijíždějí obdivovat turisté z celého světa - funkcionalistickou Müllerovu vilu ve Střešovicích i kostel Nejsvětějšího srdce Páně na náměstí Jiřího z Poděbrad. Obě stavby nyní mají šanci dostat se na prestižní seznam památek UNESCO.

Müllerova vila - MÜLLEROVA VILA. Dům, který postavil architekt Adolf Loos, stojí ve Střešovicích v ulici Nad hradním vodojemem. | foto: Jiří KoťátkoMF DNES

Vila i kostel tak mají jedinečnou příležitost zařadit se mezi známé objekty, jakými jsou například Velká čínská zeď, pyramidy v egyptské Gíze, socha Svobody v New Yorku nebo zámek Versailles ve Francii.

Památky moderní architektury, mezi které oba navržené objekty patří, se v posledních letech stávají vyhledávanými cíli zejména pro zahraničních turisty. Zapsání by tak přivítali nejen odborníci, ale i lidé pracující v cestovním ruchu. "Centrum města je přeplněno turisty, a tak se snažíme cizincům ukázat, že Praha není jen Hrad a Staroměstské náměstí,“ říká průvodkyně Petra Mráčková.

Nové památky pro UNESCO

Obě pražské památky navrhuje na zápis do prestižního seznamu ministerstvo kultury. "Navržený plán zahrnuje dvanáct kulturních památek a památkově chráněných území,“ vysvětluje mluvčí ministerstva kultury Ludmila Kadrnková.

Stejný počet památek již Česká republika na seznamu má a patří s tímto číslem k nejúspěšnějším evropským státům.

Dalšími českými památkami, které se budou o prestižní zápis ucházet, jsou například středověký hrad Karlštejn, velkomoravská hradiště v Mikulčicích nebo horský hotel a vysílač na Ještědu.

Svět je může Praze závidět

Plečnikovo dílo, tajemný zámek Kafky

Jsou lidé, kteří Kostel Nejsvětějšího srdce páně na náměstí Jiřího z Poděbrad obdivují, ale i takoví, kterým zcela zevšedněl. Tím druhým případem je Věra Matesová z Vinohrad. Denně chodí kolem kostela na náměstí Jiřího z Poděbrad na nákupy, do práce nebo za zábavou.

"Když jsem byla malá a chodila kolem něj do školy, trochu jsem se ho bála. Spoustě lidí se nemusí líbit, ale pro mě je tak trochu symbolem Vinohrad,“ říká Matesová. "Dodnes mi ale trochu připadá jako tajemný zámek Franze Kafky,“ dodává.

Neobvyklým dojmem působící budova kostela zapůsobila také na filmaře. Natáčel se zde například známý český film Amerika.

Kostel Nejsvětějšího srdce Páně na náměstí Jiřího z Poděbrad je dílem slovinského architekta Josipa Plečnika. Ten se proslavil jako hradní architekt prezidenta Masaryka a je autorem většiny prvorepublikových úprav Pražského hradu.

"Kostel je společně s úpravou hradních zahrad nejvýznamnějším Plečnikovým dílem,“ vysvětluje význam kostela Michal Zachař, ředitel pražského pracoviště Národního památkového ústavu.

Podle odborníků je kostel jednou z nejvýznamnějších světových sakrálních staveb 20. století. V jeho cestě na listinu památek UNESCO je však ještě jeden zádrhel. Kostel dosud nebyl vyhlášen národní kulturní památkou.

Kostel Nejsvětějšího srdce Páně

Strohá vila skrývá unikáty

Spolu s kostelem míří na seznam UNESCO i slavná Müllerova vila. Dům, který dodnes nese jeho jméno, si nechal postavit pro sebe a svou ženu Miladu v ulici Nad Hradním vodojemem ve Střešovicích významný český stavební podnikatel František Müller. Návrh vily i jejích interiérů svěřil význačnému rakouskému architektu Adolfu Loosovi.

"Stavba působí navenek velmi stroze, zajímavé je především její vnitřní členění do různých výškových úrovní, které jsou vzájemně propojeny schodištěm,“ vysvětluje kurátorka vily Maria Szadkowská. Návštěvníci dnes mohou obdivovat obývací pokoj s mramorovými obklady, mahagonovou jídelnu nebo knihovnu.

Života ve vile si však rodina Müllerova dlouho neužívala, po roce 1948 se do vily nastěhoval Ústav marxismu-leninismu.

Objekt byl přednedávnem rekonstruován do původní podoby z roku 1930 včetně nábytku a veškerých původních částí technického zařízení a nyní slouží jako muzeum a centrum architektury. Je v něm k vidění stálá expozice představující osobnost architekta Adolfa Loose a historii vzniku vily.

Müllerova vila

Na Müllerově vile je cenný především její interiér, který je zařízen ve funkcionalistickém stylu.

Česko v UNESCO

* Praha, pražská památková rezervace o rozloze 866 hektarů, od r. 1992
* Český Krumlov, od r.1992
* Telč, od roku 1992
* Žďár nad Sázavou, poutní kostel sv.Jana Nepomuckého na Zelené Hoře, od r. 1994
* Kutná Hora, od r.1995
* Lednicko-Valtický areál, od r. 1996
*Zámek v Kroměříži, od r. 1998
*Holašovice, od r.1998
* Litomyšl, od r.1999
*Olomouc, morový sloup, r. 2000
*Brno, vila Tugendhat, od r.2001
*Třebíč, od r.2003
Více o českých a moravských památkách na seznamu UNESCO - ZDE


Autoři: ,Nejčtenější

Zákaz vstupu na panské. Turisté chtějí průchod cenným lesem hájit u soudu

Vstup do Rukávečské obory u Milevska v září 2010.

V Česku je na spadnutí první soudní spor o zpřístupnění turistické značené cesty, kterou zahradil majitel pozemku a...

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...Strana řekla, tak to tak bude. V Číně se učí lyžovat 300 milionů soudruhů

Jihočínské lyžařské středisko Si-ling je nejluxusnějším lyžařským centrem v...

Pchjongčchang 2018 je minulostí, o slovo se hlásí zimní olympiáda Peking 2022. A Čína má ambiciózní plán – chce naučit...

Ve Finsku vzniklo luxusní útočiště pro cool Superholky, kam muži nesmí

Kristina Rothová - podnikatelka, zakladatelka komunity SuperShe a majitelka...

Sžírá vás rychlý tep moderní doby, tlak ostře nastavené korporace, pro kterou pracujete, i partnerovy nálady doma?...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Další z rubriky

Pohádky stranou, tady prskala láva. Výlet na unikátní sopky u Jičína

Lomy rozřezaný sopečný vrch Veliš

Spojovat město pohádek a bránu do Českého ráje se sopkami napadne asi málokoho. Přitom v blízkém okolí Jičína skutečně...

Výhled místo kocoviny. Přivítejte nový rok v pohorkách a s batohem

Novoroční výhled si užijete třeba na Stezce v korunách stromů na Lipně.

Přelom roku si většinou spojujeme s nekonečným hodováním a víc než mírným popíjením alkoholu. Co letos do...

Turistické stezky v Českém Švýcarsku budou uzavřené až do března

Pravčická brána

Na turistické stezky do Českého Švýcarska se budou moci lidé vrátit až v březnu. Správa parku totiž stále odstraňuje...

Najdete na iDNES.cz