Unikátní Niagáry po česku...

  • 29
Nejvyšší vodopády českého vnitrozemí najdete hned za posledními domy severočeské metropole Ústí nad Labem. Jejich bezprostřední okolí překvapí nespoutaností a divokostí. Jedinou vadou na kráse je nedostatek vody, jinak však tyto vodopády nemají naprosto žádnou chybu!

Nezasloužená špatná pověst

Ústí nad Labem má u většiny lidí pověst nevzhledného průmyslového města se znečištěným ovzduším a poškozenou okolní přírodou.

Zatímco na severozápadě se opravdu rozkládá typická průmyslová krajina s hnědouhelnými doly, kouřícími komíny a změtí různých produktovodů, z opačných světových stran obklopuje severočeskou metropoli poměrně zachovalá kopcovitá krajina Českého středohoří. Prakticky v dosahu ústecké MHD se přitom nachází tolik krásných turistických tras, že k jejich absolvování jeden ani dva víkendy zdaleka nestačí.

Kde se tu vzaly vodopády

Mezi velmi zajímavé a přitom téměř neznámé turistické cíle v okolí Ústí patří vodopády. Nachází se jich zde několik a některé z nich si můžete prohlédnout na pohlednici s názvem "Ústecké vodopády", která je k dostání v některých novinových stáncích ve městě.

Vysoká koncentrace vodopádů v okolí je způsobena hlubokým údolním zářezem řeky Labe, která si proráží napříč Českým středohořím cestu k Děčínu a do Německa. Labské přítoky z obou stran mají velký spád a na mnoha místech musejí překonávat skalní stupně, jež byly vytvořeny výlevem čedičových láv v dobách sopečné minulosti Českého středohoří.

Bohužel, většina těchto přítoků jsou pouze bezvýznamné potůčky, kterými po většinu roku protéká jen malé množství vody. Ústecké vodopády proto hučí zpravidla jenom zjara nebo po vydatnějších deštích.



Hrad Střekov

Podlešínský vodopád

K nejznámějšímu vodopádu na Podlešínském potoce nás z centra města přivede zelená turistická značka, která traverzuje směrem na jih levostranné svahy labského údolí.

Po třech kilometrech nenáročné procházky chodník schází do rokle, která je zakončena 12 m vysokou a zhruba 30 m širokou skalní stěnou z čediče. Odlučuje se do mohutných svisle orientovaných sloupců a přesně uprostřed padá kolmo dolů sloupec roztříštěné vody.

V období, kdy je vodopád téměř vyschlý, nás čeká tak trochu zklamání. Pokud však přijdeme ve správnou dobu, naskýtá se opravdu překrásná podívaná. Kousek pod vodopádem můžeme využít rovněž krátké odbočky a odskočit si na skalní vyhlídku Vrkoč, odkud se otevírá hezký pohled na údolí Labe a na středověký hrad Střekov, jenž se pyšně tyčí na protilehlém skalnatém labském břehu.



Podlešínský vodopád

Olšinky a Budov

Přímo kolem hradu Střekova (prohlídku rozhodně nevynechat!) vede naše pěší putování k dalším vodopádům, vzdáleným 6-8 km pochodu.

Po červené značce nejdříve stoupáme do Nové Vsi a pod vrch Vysoký Ostrý (587 m), odtud pak sestupujeme po žluté přes Kojetice do Černé rokle. Prakticky až úplně na jejím konci u obce Olšinky se nachází další z ústeckých vodopádů. Není sice tak impozantní jako ten předchozí, za podívanou však určitě stojí.

Bohužel, přístup k němu není vyznačen a dá se k němu sejít pouze velmi krokolomným lesním terénem. Prohlídku navíc znepříjemňuje štěkající vlčák, který nekompromisně hlídá těsně přiléhající stavení.

Třetí a pro tento výlet poslední Budovský vodopád se nachází ve Vlčí rokli a od vodopádu v Olšinkách je vzdálen necelé dva kilometry. Po modré značce přijdeme nejdříve do malé vesnice Budov, z ní pak odbočíme po krátké slepé odbočce dolů do Vlčí rokle.



Impozantní skalní kuloár pod Budovem

Budovský vodopád by byl nesmírně působivý, avšak téměř stabilně jím protéká jen malé množství vody. Potok je totiž příliš krátký a pramení vlastně pár stovek metrů odtud. Skalní stěna vodopádu, ozdobená různě mocnými čedičovými sloupy, vytváří mohutný, dovnitř zaklenutý kuolár vysoký 10 m. Ve spodní části je vyvinut dokonce rozsáhlý převis. Sestup do kuloáru pod vodopád je poměrně náročný a pokud je kluzko, může být i nebezpečný!

Po neznačené stezce sejdeme od Budovského vodopádu již pohodlně do obce Svádov v údolí Labe. Odtud se dostaneme zpět do Ústí vlakem nebo autobusem. K dalším vodopádům u Moravan, Dobětic, Mlýniště či Mojžíře můžeme vyrazit někdy příště.

 

Impozantní skalní kuloár pod Budovem je většinou bez vody.

Obtížně přístupný vodopád v Olšinkách

Podlešínský vodopád, nejvyšší v Českém středohoří (12 m)

Podlešínský vodopád, nejvyšší v Českém středohoří (12 m)

Hrad Střekov stojí naproti Podlešínskému vodopádu