Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Unikátní exkurze v Hamburku - montáž Airbusu na vlastní oči

  6:00aktualizováno  6:00
Továrna na výrobu Airbusů v Hamburku je jediná na světě, která otevřela své brány lidem zvenku. Každý zájemce se může objednat a na vlastní oči se podívat, jak se montují letadla schopná doletět z Prahy do Thajska bez mezipřistání.

Továrna Airbusu v Hamburku je jediná na světě otevřená pro zájemce k prohlídce | foto: Jan JanulaiDNES.cz

Airbus A380 je vůbec největší stroj stvořený člověkem, který létá ve vzduchu. V továrně v Hamburku kromě něj montují také typy A319 a A320.

Na prohlídku továrny se musíte objednat předem. A počítejte s tím, že může trvat jeden až dva dny, než se dá dohromady minimální počet zájemců o exkurzi.

Zato vás čekají nevšední zážitky. A ocení je i ti, kteří se všemu technickému vyhýbají velkým obloukem.

Výrobní proces Airbusu většinou trvá pouhých 25 dní. Začíná ve skladové hale, kde jsou ke kompletaci připraveny všechny části budoucích letadel.

Jednotlivé díly se vyrábí v sesterských závodech po celé Evropě. Jednu z nejdůležitějších částí, nouzové dveře horní paluby, dodává česká firma Letov.

Exkurze v továrně Airbusu trvá přibližně 45 minut. Té naší se osobně zúčastnil marketingový manažer Thore Prang a často nás upozorňoval na všechny možné "vychytávky".

Například trup i většina vnějších dílů je z mimořádně pevných karbonových vláken. Vytvoří se z nich jakási kostra bez motorů, které se říká drak. K ní se připevňuje ocas a křídla.

Továrna Airbusu
Letadlem vede 18 kilometrů kabelů

Vidět to na vlastní oči je fantastické. Napětím skoro nedýcháme a jen obdivně hledíme, jak do sebe díly zapadají. Letadlo je pochopitelně obrovsky složitý mechanismus.

Kontroly jsou zásadně vícestupňové a enormně, puntičkářsky důkladné. Každý zaměstnanec si je vědom toho, že na jeho bezchybné práci závisí bezpečnost budoucích pasažérů a podle toho se také chová - nemůže si dovolit ani sebemenší omyl.

V dalším hangáru se do motorových gondol osazují výkonné motory. Úctu vzbuzují už svými rozměry, natož výkonem.

Přicházíme do další dílny, ve které se upravuje interiér letounu. Vnitřek Airbusu je doslova prošpikován elektrikou a elektronikou. V každém letadle se použije 18 kilometrů kabelů!

Cestující je samozřejmě nevidí. Všechny jsou pečlivě zakryty izolačními deskami. Ale vedou celý letadlem - pod podlahou i stropem. Všechny nitky se sbíhají v pilotní kabině. I do ní jsme se podívali.

Továrna Airbusu
V kabině pilota už nejsou klasické "berany", ale joystick

Ale co to? Nikde nevidím "berany", které má každé letadlo ve filmu! Manažer Thore Prang ukáže na malý joystick na palubní desce. Velmi podobný mám u svého počítače na hry. Nevěřím svým očím. Toto miniaturní zařízení přece nemůže uřídit celý obrovský letoun!

"Nemusíte mít žádné obavy, je naprosto spolehlivý. Navíc se stejně využívá spíš sporadicky. Za normálních okolností dráhu letu, včetně startu a přistání, řídí palubní počítač," vysvětluje manažer Airbusu.

Piloti se soustředí hlavně na to, aby počítač nakrmili příslušnými údaji. Potom už jen kontrolují jeho činnosti.

Myslím, že mnozí účastníci exkurze ztratili své iluze o dobrodružném povolání, po kterém touží každý kluk. Ovšem musím přiznat, že přístrojů v kabině oproti minulosti rozhodně přibylo. Vlastně v ní kromě sedadel nic jiného není a vyznat se v nich může být ještě horší než létat. Pro mě tedy určitě.

Posledních pět dní tráví letoun v lakovně. Tady ho oblečou do kabátu firmy, která si ho objednala. Měl jsem štěstí - při mé návštěvě zrovna dokončovali poslední nátěr u Airbusu určeného pro ČSA.

Pak následuje zálet, při které se všechno znovu kontroluje, a potom už letoun brány továrny navždy opustí.


Jak do Hamburku
Autem po dálnici E55 z Děčína přes Drážďany a Berlín, z Berlína dálnicí E26. Z Cínovce je to cca 550 km. Vlakem je to něco kolem deseti hodin, lodní doprava je také možná, ale komplikovaná.
Nejvýhodnější spojení je pochopitelně letecké, pravidelně odlétají linky ČSA.

Mapka - Německo, Hamburk

Jak do továrny
Nejlépe na stránkách www.airbus.com kontaktovat emailem zákaznické oddělení. To nám obratem poslalo podmínky k prohlídce.

Továrna Airbusu
Stará požární loď v přístavu v Hamburku

TIP iDNES.cz: Projížďka po přístavu

Hamburk je především bývalé hanzovní město s ohromným přístavem. Být v Hamburku a nepodívat se na lodě nebo se některou nesvézt, by byla kardinální chyba. Vyhlídkové plavby vedou přes starý přístav, kde jsou nastálo ukotvena mnohá historická plavidla.

Některá je možné navštívit, například fregatu Rickmer Rickmers. Je tu i poslední klasická nákladní loď Cap San Diego, na jejíž palubě je námořní muzeum, dále stará požární loď i s velkým majákem či bývalá sovětská špionážní ponorka U- 434 (i ta je volně přístupná).


Co dalšího navštívit v Hamburku


- novogotickou Mikulášskou věž vysokou 132 metrů, ze které je úžasný výhled na připlouvající lodě. Až nahoru do věže jezdí výtah.
- historické centrum, kupecké a měšťanské domy te 17. století
- proslulou "vykřičenou" čtvrť St. Pauli, která ožívá v noci, kdy se otevírají bary, sexshopy a nevěstince. Přes den je odtud výhled na přístav jako na dlani.
- Starý Labský tunel, čtvrť St.Pauli. Vede 24 metrů pod hladinou řeky a spojuje oba břehy řeky. Projekt na svou dobu zcela unikátní, tunel zprovozněn v roce 1911. Jde o dva tubusy, které výrazně zkrátí cestu autům i chodcům.
- jezero Alster, které je trochu stranou centra Hamburku. Oáza zeleně se rozkládá na ploše 160 hektarů. I když je hluboké jen 2,5 metru, jde o oblíbenou základnu jachtařů a příznivců vodních sportů vůbec.
- nákupní třídu Jungfernstieg
- největší modelovou železnici na světě Miniature Wonderland, která zabírá celé patro v budově bývalého skladiště v městské části Speicherstad

více informací na stránkách města www.hamburg.de

Autoři:Nejčtenější

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...

Zákaz vstupu na panské. Turisté chtějí průchod cenným lesem hájit u soudu

Vstup do Rukávečské obory u Milevska v září 2010.

V Česku je na spadnutí první soudní spor o zpřístupnění turistické značené cesty, kterou zahradil majitel pozemku a...Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Jsme jako uplakánci, přitom život v Česku je privilegium, říká cestovatel

Cestovatel Petr Horký

V 90. letech byl známý jako moderátor dětských pořadů. Nyní je Petr Horký uznávaným dokumentaristou a cestovatelem....

Další z rubriky

Za nespláchnutý záchod pokuta. V Singapuru se trestá i rákoskou

Singapurský park Gardens by the Bay. Na vandalismus tu rozhodně není místo.

Jedna z turisticky nejpopulárnějších metropolí jihovýchodní Asie je známá svou čistotou a nízkou kriminalitou. Za ty...

OBRAZEM: Život mezi kapkami deště. Kde na světě prší nejvíc?

(ilustrační snímek)

Jsou místa, kam by bez deštníku vyrazil jen blázen. Dokážete odhadnout, kde na světě nejvíc prší a kde spadlo tolik...

Z Machu Picchu vykázali evropské turisty, fotili se s odhaleným pozadím

Machu Picchu v Peru

Správa archeologické památky Machu Picchu vyloučila z areálu tři evropské turisty, kteří se na místě fotografovali s...

Najdete na iDNES.cz