Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Unie dá Peci miliony na nejvyšší rozhlednu Krkonoš

  15:34aktualizováno  15:34
Na nejvyšší rozhlednu Krkonoš, která má příští rok vyrůst v Peci pod Sněžkou, už jsou peníze. Pecké radnici se podařilo získat 57 milionů korun z evropských fondů. Zhruba 5 milionů se využije na stavbu 27metrové průhledné rozhledny na Hnědém vrchu, zbytek na další turistický a dopravní rozvoj lyžařského střediska.

Model nejvyšší rozhledny Krkonoš, která vyroste v roce 2009 u Pece pod Sněžkou. Bude měřit 27 metrů | foto: REPROMF DNES

"Z nové rozhledny uvidí turisté panorama Sněžky, Javor, centrum Pece a celé údolí až do Velké Úpy. Přes zimu necháme dřevěnou konstrukci s kovovými prvky vyrobit a příští rok ji sestavíme," sdělil pecký starosta Alan Tomášek.

Nová turistická atrakce se bude vypínat do výšky sedmadvaceti metrů, takže se stane nejvyšší rozhlednou v Krkonoších.

Další krkonošská rozhledna na blízké Černé hoře měří "jen" pětadvacet metrů, rozhledna Štěpánka na rozhraní Krkonoš a Jizerských hor je ještě o metr nižší a jediná krkonošská kamenná rozhledna na hoře Žalý měří osmnáct metrů.

Základním požadavkem architektonického řešení nové dominanty Pece bylo vytvoření návrhu "průhledné rozhledny", která by v dálkových pohledech co nejvíce splynula s okolím. Současně bylo třeba najít takový tvar, který by stavbě zajistil dostatečnou stabilitu.

Navržená rozhledna má proto trojúhelníkovou podstavu a její základ tvoří sloupy z nehoblovaných klád, které končí u předposlední vyhlídkové plošiny ve výšce 22,5 metru nad zemí. Poslední patro a střechu rozhledny už podpírají tři ocelové nosníky. Z oceli bude i středové točité schodiště a zábradlí.

Pecká radnice chce výstavbou nové atrakce přitáhnout turisty i do těch částí střediska, které nejsou v létě tolik navštěvované, a tím odlehčit přetíženým cestám na Sněžku.

"Obří důl a lanovka na Sněžku musí v létě odolávat obrovskému tlaku turistů a oblast kolem lyžařských svahů na Javoru, Zahrádkách a Hnědém vrchu je téměř prázdná. V zimě je tomu přesně naopak. To chceme i s pomocí rozhledny změnit," vysvětlil starosta.

Nové projekty pro turisty i lyžaře

Náklady na stavbu nové rozhledny by neměly přesáhnout pět milionů korun. Zbytek dotace využije pecká radnice na naplnění svých dalších záměrů zaměřených na turistický a dopravní rozvoj střediska. Ty zahrnují vybudování nové oddechové zóny mezi vodní nádrží na řece Úpě a plánovanou dolní stanicí nové lanové dráhy na Sněžku a vytvoření podmínek pro odvedení pěších turistů, cyklistů i lyžařů z frekventované silnice v centru střediska na druhý břeh Zeleného potoka.

Další novinky ocení především lyžaři. V místě stávajícího mostu přes Vlčí potok pod sjezdovkami Javor vyroste nová točna, která umožní plynulé obracení skibusů. Její součástí bude i zastávka pro nástup a výstup cestujících. Otevřené koryto potoka mezi novou točnou a stanicí Horské služby částečně zakryje několik nových mostů, jež vytvoří chybějící prostory pro shromažďování lidí mimo sjezdovky a komunikace.

"Všechny plánované úpravy chceme provést v průběhu příštího roku. K získané dotaci jsme připraveni přidat dalších sedm milionů korun z vlastních zdrojů," sdělil Tomášek.
Nejčtenější

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...

Zákaz vstupu na panské. Turisté chtějí průchod cenným lesem hájit u soudu

Vstup do Rukávečské obory u Milevska v září 2010.

V Česku je na spadnutí první soudní spor o zpřístupnění turistické značené cesty, kterou zahradil majitel pozemku a...Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...

Jsme jako uplakánci, přitom život v Česku je privilegium, říká cestovatel

Cestovatel Petr Horký

V 90. letech byl známý jako moderátor dětských pořadů. Nyní je Petr Horký uznávaným dokumentaristou a cestovatelem....

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...

Další z rubriky

VIDEO: Zaniklé tratě v Česku. Pionýrskou železnici zahubil nezájem úřadů

Pionýr obsluhující závory mezi stanicemi Lochotín a ZOO

V pátém dílu seriálu o Zaniklých tratí zamíříme do Plzně. Podíváme se na tamní fenomén, Pionýrskou železnici. Na...

VIDEO: Zaniklé tratě v Česku. Úzkokolejka na severu zápasila s větrem i osudem

Lokomotiva T47 s vagony řady Balm/ú odjíždí z nádraží Frýdlant do Heřmanic

Dnes se podíváme do nejsevernějších končin Česka, do Frýdlantského výběžku. Právě tam, z Frýdlantu v Čechách do...

V holínkách za tajemstvím německé podzemní továrny Diana na Vysočině

Osada Kutiny z malého železničního viaduktu

Nevedou tudy značky, ovšem romantiky, dobrodružství a záhad si člověk užije vrchovatě. Vydejme podél dvou nenápadných...

Najdete na iDNES.cz