Diskuze

Foťte si po svém. Hříchy fotografů, které profesionál nikdy neudělá

Ve druhém dílu našeho seriálu o prohřešcích proti fotografické etiketě budeme stopovat hříchy fotografů během samotného focení. Vybral jsem několik obecně uznávaných pravidel, kterých se ovšem není potřeba úzkoprse držet.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

"V ostatních případech klidně používám JPG, ovšem nastavený na nejvyšší možnou kvalitu a v barevném prostoru Adobe RGB."

Já bych se naopak Adobe RGB vyhnul, většina lidí stejně nemá monitor, který by to zobrazil a převodu do sRGB se nevyhnete. Adobe RGB má sice větší rozsah, ale JPEG má pořád 8 bitů, takže převodem do sRGB se zase přijde o jemné přechody.

Adobe RGB jedině pokud všechna vaše zařízení od foťáku až po výsledek jej umí zobrazit nebo vytisknout. Pokud dáváte fotky na web tak se převodu do sRGB stejně nevyhnete.

Jinak výhoda RAW je právě v tom, že barevný prostor lze později změnit. Já fotím JPEG (sRGB) + RAW, ve většině případů mi stačí ten JPEG. RAW je záloha pro případ, kdy bych potřeboval zachránit přepaly nebo vytáhnout stíny, posunout expozici a podobně.

2 0
možnosti

"Kdy jednoznačně JPG vyhovuje, jsou například přirozeně kontrastní scény s dostatkem světla – víceméně běžné focení." - to je ale zavádějící informace. Víceméně běžné focení je např pro mě za většinou neoptimálních světelných podmínek.

Zmínka o RAW je k smíchu.

0 0
možnosti

To foto 2/9 je fotka nebo uz olejomalba? To snad uz s fotkou nema co spolecneho.

0 0
možnosti

J63a73n 86N84o24v37á70k

26. 9. 2018 12:04

Klasická moderní fotka. Současný trend.

0 0
možnosti

ja fotim vse do RAWu, ale jen proto, kdybych potreboval nejaky obrazek opravdu zachranovat, coz jde z RAWu samozrejme lepe. takze kdyz fotky stahnu do PC, nejdrive je promazu, pak upravim ty, ktere to potrebuji a nakonec vse davkove exportuju s nejakym optimalnim nastavenim do JPEG formatu. a originaly smazu.

2 0
možnosti

Celkem klasické a dobré rady zkušeného fotografa - díky za článek.

K manuální expozici: Jde tu hodně také o zkušenost a svižnost fotografa. Fotit na manuál se vyplatí tehdy, pokud máte čas se na fotografování připravit, víte co budete fotografovat a víte jak to chcete nafotit. Málo zkušeným fotografům plný manuál nedoporučuji při fotografování něčeho, na čem jim záleží. Osobně také nejčastěji používám režim P, prioritu clony nebo času.

K rawu: Fotím do něj vždy, ale proto, protože mě upravování fotek baví. Jinak dnešní fotoaparáty mají i ten jpeg často výborný, není tedy dobré propadat raw-fetiši.

K filtrům: Šedý filtr opravdu ničím nahradit nelze. Fotím-li "vodu na dlouhý čas", pak za normálního světla žádnou kombinací základního ISO a vysoké clony (zde pozor na kresbu objektivu) hezky rozmazané vody nedostanu, ani polarizák ještě navíc k tomu nepomůže. Zde je vážně třeba neutrálního šedého filtru, stejně jako pro jiné fotografie. Se silnějšími šedými filtry je také často třeba sáhnout k manuálnímu ostření a expozici, poněvadž automatika fotoaparátů si s hodnotami, které jí to hází po nasazení tisícinásobného filtru někdy neumí poradit.

3 0
možnosti

J63a44n 50N36o72v90á65k

25. 9. 2018 14:16

Když fotím (městské) výlety a není čas, tak taky fotím na P a jen si posouvám bracketing podle světelných podmínek. Hloupku ostrosti (clonu) si posouvám přes horní kolečko (automaticky se to přepočítá a výhoda je, že mě to nepustí za extrém) a před stiskem rychle kouknu na ISO, jestli není už moc vysoké.

Když je čas, tak fotím samozřejmě podle priority (sport = čas, příroda = clona), nejradši mám ale noční fotky. Na všechno je dost času a dá se experimentovat s nastavením. Noční fotky pak navíc většinou skládám (HDR). Ještě jsem se zatím nepustil do časosběru, na tohle experimentování se moc těším.

1 0
možnosti

Bylo by dobré zmínit také AUTO ISO. Tam, kde je poctivě implementováno, nabídne velmi pohodlné expozice, kdy si fotograf může přesně natrvalo nastavit clonu i čas dle svého kreativního záměru. ISO se pak dopočítá samo a během focení člověk nemusí do expozice dále zasahovat. Využitelné třeba i na koncertech s častými změnami světla na scéně, kdy není čas na nic jiného než vystihnout okamžik a správně zaostřit.

6 0
možnosti

Mohl byste, prosím, uveřejnit v blogu svoje fotografie? Třeba vám uvěřím.

4 0
možnosti

P98e15t51r 12S14o52k39o27l

24. 9. 2018 16:47

Jak jsem po dlouhé době zjistil, tak nejlepší fotky u nás dělá naše malá - 8 let, telefonem. Nic neví, nic neřeší, vezme v té své dětské naivitě ten zatracený mobil a udělá záběr, který já ani nevymyslím, automatika téměř všechno vyřeší a bum, nebýt to mobil, tak je to fotka do kalendáře.

6 1
možnosti

J44a41n 39N69o29v90á18k

24. 9. 2018 17:32

;-D Roztomilé, ale spíš to bude tím, že u vás neumíte fotit nikdo.

9 1
možnosti

J46a77n 96N56o68v34á18k

24. 9. 2018 15:01

Dobrá fotka = správný čas a vhodné počasí. Tedy je třeba plánovat co chci fotit a jakou chci atmosféru. Většinou je třeba mít stativ, drátěnou spoušť, někdy i blesky... takže fakt dobrá fotka z klasické dovolené je prakticky nerealizovatelná (není na to většinou čas). Takže tahat s sebou velký foťák je vlastně zbytečné, protože slušnou fotku dneska už udělá i telefon.

1 18
možnosti

Hloupost ......... Samozřejmě ne každá fotka z dovolené by vyhrála titul "Fotka roku", ale já si minimálně pár více než dobrých fotek z každé dovolené dovezu. Takže s sebou velký foťák tahám a to jezdím většinou na motorce.

1 0
možnosti

P20e87t34r 87S16t97r73a45k88a

24. 9. 2018 13:55

Nejak v clanku chybi ty hrichy, ktere professional nikdy neudela. Clanek si v mnoha vecech odporuje. Opet dalsi smeska vseho mozneho. Pokud to melo byt urceno pro zacetecniky, tak by to tak melo byt napsane.

3 1
možnosti

To jsme řešili před 40 lety. Amatéři měli lepší fotky. Důvod byl, že bylo z čeho vybírat pouze nejlepší fotky. Profesionálové aby se uživili, musí toho prodat mnoho.

Já jsem amatér. Přesto mnoho mých záběrů bylo na titulní straně knih a časopisů.

0 0
možnosti
  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  27.3 14:07

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Vstup zakázán! Ostrovu Morgan vládnou tisícovky pokusných makaků

25. března 2024

Mohutné duby porostlé chomáči lišejníků, husté křoviny a šest úzkých písečných pláží. Morgan Island...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Poznáte země světa podle jediné fotografie?

22. března 2024

Existují místa, která jsou tak výjimečná, že se dají zařadit pouze do jedné konkrétní země. Poznáte...

Mnohem lepší než Thajsko. Kambodža vás okouzlí vstřícností i památkami

21. března 2024

Kambodža byla loni zvolena asijskou vedoucí kulturní destinací. My jsme si její návštěvu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejpomalejší rychlík světa. Ledovcový Express nabízí úchvatnou jízdu

25. března 2024

Tentokrát jsme se za švýcarskými panoramaty vydali s vlaky Rhétských drah, tedy typicky červenými...

Sedadlo v třinácté řadě v letadlech nehledejte. Chybí tu i další čísla

28. března 2024

Třináctka má v Evropě pověst smolného čísla. Pokud se vám ale podařilo zasednout v letadle na...

Láska na druhé sousto. Japonská kuchyně je plná nástrah i úžasných chutí

28. března 2024

Seriál Když jede člověk do Japonska, nevezme si s sebou zásobu paštik, to se rozumí tak nějak samo sebou....

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  27.3 14:07

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Výlet do thajského ráje. Některé ostrovy tu většina Čechů ještě neobjevila

27. března 2024

Premium Když se řekne dovolená v Thajsku, většina lidí si představí ruch a vřavu největšího z ostrovů...