Vysoké Tatry

Vysoké Tatry - Dva čeští horolezci uvízli ve Vysokých Tatrách. | foto: Profimedia.cz

Uklouznutí v Tatrách? Připravte si statisíce!

  • 192
Přecenění vlastních sil nebo třeba nešťastné uklouznutí na svahu ve slovenských horách vás nyní může stát i statisíce korun. Od 1.července totiž bude Slovensko požadovat za poskytnutí pomoci ze strany Horské záchranné služby finanční kompenzaci od zachráněných osob.

Finanční náklady, které závisí na počtu záchranářů a rozsahu použité techniky, tak mohou dosáhnout například při použití letecké přepravy i stovek tisíc korun.

Ministerstvo zahraničních věcí ČR ve svém tiskovém prohlášení uvedlo, že nová úprava se bude vztahovat na všechny postižené osoby bez ohledu na jejich státní občanství a také bez ohledu na skutečnost, zda porušili či neporušili své povinnosti, např. dodržení pokynů Horské služby.

Ministerstvo doporučuje občanům, kteří se chystají k cestám na území Slovenské republiky za účelem horské turistiky, horolezeckých výprav nebo jiných náročných sportovních aktivit v horských oblastech, aby se pro tento účel připojistili. Pojišťovny působící v ČR obvykle poskytují tuto pojišťovací službu jako součást cestovního pojištění. Je však třeba, aby se občané při uzavírání pojistky ujistili, že se pojistná smlouva vztahuje i na tzv. pátrací, vyprošťovací a zachraňovací práce.

PŘEČTĚTE SI

Proč Češi umírají v Tatrách víc než v Alpách?

Výstup jsme tajili, nedovolili by nám to

Podrobnější informace je možné získat na internetových stránkách Horské záchranné služby Slovenské republiky (www.hzs.sk).
 
Každoročně zahyne ve slovenských horách několik českých občanů a další desítky Čechů jsou zachráněny slovenskou horskou službou. Podcenění počasí,  vlastních schopností a nerespektování pokynů Horské služby patří k nejčastějším příčinám úmrtí českých turistů.

Považujete za správné, že se bude za pomoc Horské služby na Slovensku bez výjimky platiti? Hlasujte v ANKETĚ ZDE

Souhlasíte s tím, aby se za pomoc Horské služby na Slovensku platilo, nezávisle na tom, zda turista poruší či neporuší její pravidla? Myslíte si, že by měla Česká republika přistoupit k recipročnímu opatření? Podělte se o svoje názory v diskuzi.