Uhrovec, úžasný hrad ukrytý ve Strážovských horách

Úžasných míst, kam noha běžného turisty nevstoupí, je na Slovensku stále ještě požehnaně. Jedno z nich objevíte nedaleko našich hranic mezi Trenčínem a Prievidzou vysoko v lesích Strážovských hor. Právě tady se ukrývá majestátní zřícenina Uhrovského hradu.
Uhrovský hrad se ukrývá vysoko v horách.

Uhrovský hrad se ukrývá vysoko v horách. | foto: Martin JanoškaiDNES.cz


Mapa © PLANstudio s.r.o.

Pokud do těchto krásných končin zavítáte, zvládnete za jeden den bez davu turistů v patách nejen Uhrovský hrad, ale třeba i výstup na vyhlídkovou horu Rokoš (1 010 m), prohlídku rodného domku Ľudovíta Štúra a Alexandra Dubčeka v Uhrovci i návštěvu partyzánského památníku na Jankovom vršku. Větší koncentrát různorodých cestovatelských zážitků získáte opravdu jen málokde!

Rodiště Štúra i Dubčeka

Výlet do krajiny v okolí Uhrovského hradu musíte zahájit v Bánovcích nad Bebravou, ležících na trase hlavní silnice č. 50 z Trenčína do Zvolena. Vlastním autem nebo i autobusem odtud zamíříte do 7 km vzdálené obce Uhrovec, která patří mezi památná místa Slovenské republiky. Především z toho důvodu, že se zde 28. října roku 1815 narodil  jeden z otců slovenského národa a jazyka Ľudovít Štúr.

Své vlasti a národu zachoval Štúr spisovný jazyk založený na středoslovenských nářečích, který se užívá v podstatě dodnes. Shodou okolností a zcela náhodou se přesně v tomtéž domku jako Štúr roku 1921 narodil i Alexander Dubček – přední slovenský a československý politik.

Dům ve stylu místní lidové architektury je přístupný jako muzeum, kde je oběma slavným slovenským osobnostem věnována obsáhlá expozice. Zatímco Štúrova doba 19. století většinu českých návštěvníků asi moc neosloví, životní osudy Alexandra Dubčeka určitě ano. Zajímavé a jistě i objevné jsou například informace o jeho "cestovatelských" komunistických rodičích, kteří byli členy mezinárodního družstva Interhelpo, díky čemuž Dubček strávil většinu svého mládí nikoli v překrásném kraji v okolí Uhrovce, ale v sovětském Kyrgyzstánu.

Slovensko

Rodný domek Ludovíta Štúra a Alexandra Dubčeka v Uhrovci.

Z památníku Adrenalin park

Při pobytu v obci Uhrovec nelze opomenout ani kopec Jankov vršek (533 m) s památníkem padlým hrdinům z doby Slovenského národního povstání, kam lze dojít buď po červené značce (cca 1 h), nebo dojet autem po velmi kvalitní a široké asfaltové silnici, která jinde v okolí hned tak k vidění není.

Památník z roku 1951 o půdorysu pěticípé hvězdy je vysoký 15 m a má tvar obrovského pylonu, který vyrůstá ze středu čtvercové základny, v níž je zbudované mauzoleum s prstí bojišť druhé světové války. Obvod památníku tvoří valy se schodišti a symbolické hroby partyzánů, na západním úpatí se nachází amfiteátr. Součástí komunistického monstra bylo i rekreační středisko s hotelem Partizán, které slouží veřejnosti dodnes.

Slovensko
Majestátní východní svahy Rokoše (1 010 m) od severu.

Komplex v současné době hledá nové možnosti využití. Buduje se zde Adrenalin park se 6 sektory, který by měl obsahovat střelnici, obrněný transportér OT-64, terénní jízdy, lanové průlezky... Za dobrého počasí je z vrcholu památníku skvělá vyhlídka na okolní krajinu – především pak na hrad Uhrovec a masiv Rokoše, kam odtud směřují turistické značky.

Slovensko

Hrad vysoko v horách

Slabé dvě hodinky z Jankova vršku nebo slabá hodinka z Uhrovského Podhradí trvá pěší cesta k majestátnímu Uhrovskému hradu. Díky jeho značné odlehlosti od středověkých komunikací a tím i válečných tažení a nepokojů se zachovala jeho kompaktní ruina s nádhernými ukázkami vzájemného prorůstání jednotlivých slohových období.

Ze staveb vyniká zejména románská kaple s apsidou a panskou tribunou a monumentální renesanční palác čnící nad okolní lesy. Hrad vznikl ve 13. století a na jeho stavbě se zřejmě podílel známý magnát této doby – Matúš Čák Trenčianský.

Nejpříznivější období nastalo pro Uhrovský hrad v 16. a 17. století, kdy se nerušeně stavebně rozvíjel daleko od bojišť tehdejší doby do téměř zámecké renesanční podoby. Odlehlost se však stala hradu zároveň i osudná a brzy nato zcela ztratil svůj smysl existence.

Slovensko

Na hradě v současné době probíhá rozsáhlá rekonstrukce spojená i s bořením a následnou novou výstavbou některých částí zdiva. Kdo zde byl před lety, možná to tu nepozná. Bohužel na celém hradě často pracují jen dva obtížně kontrolovatelní zedníci, s nimiž bývá možné se potkat již odpoledne v rozveseleném stavu dole v hospodě v Uhrovském Podhradí. Opravy se tedy zřejmě značně protáhnou.

Výstup na Rokoš

Bezprostřední okolí Uhrovského hradu tvoří skoro až horská krajina členitých vápencových kopců se strmými svahy, skalami a hlubokými dolinami.

Nejvyšší bodem celého masivu je vrch Rokoš (1 010 m), jehož zdolání by mělo patřit také k základním povinnostem při návštěvě okolí Uhrovce. Z vrcholových skal se otevírají výhledy do různých světových stran, na louce pod nejvyšší kótou se krčí malý památník věnovaný Štúrovi a Dubčekovi.

Slovensko

Výhled z Rokoše směrem na obec Nitrianské Rudno a masiv Malé Magury.

Může se hodit

Jak se tam dostat
Autem po hlavní silnici přes hraniční přechod Starý Hrozenkov směrem na Zvolen a Prievidzu, v Bánovcích nad Bebravou odbočit vlevo do obce Uhrovec a pokračovat až do Uhrovského Podhradí.
Vlakem je přístup velmi omezený, neboť do Bánovců nad Bebravou nejezdí příliš mnoho spojů. Dá se však přijet autobusem – v Bánovcích zastavuje řada dálkových i mezinárodních spojů. Místní spoje do Uhrovce jezdí poměrně často, do Uhrovského Podhradí, resp. Omastiné však zajíždí jen několik autobusů za den.

Doporučená pěší trasa
Maximální verze
Uhrovské Podhradie – hrad Uhrovec, zelená – Kňažinové lúky, zelená – Rokoš (1 010 m), červená – Košútova skala (841 m), červená – sedlo Razdelie (685 m) červená – Omastiná, žlutá – Uhrovské Podhradie, po silnici. Celkem i s prohlídkou hradu, fotografováním a odddychováním túra na celý den (cca 8 hodin).
Zkrácená verze
Uhrovské Podhradie – hrad Uhrovec po zelené a zpět, výstup na Rokoš po modré a zpět. Celkem cca 6 hodin.

Mapy
1 : 50 000 VKÚ Harmanec č.  131 – Vtáčnik, Horná Nitra
1 : 50 000 VKÚ Harmanec č.  119 – Strážovské vrchy, Trenčianske Teplice

Užitečné weby
www.uhrovec.sk
www.adrenalinpark.sk 

Masiv kopce je přírodní rezervací, kde běžného návštěvníka zaujmou asi nejvíce porosty buků roztodivných tvarů.

Z Uhrovského hradu se na Rokoš chodí nejdříve po zelené poměrně náročnou trasou nad krasovou dolinou Zrubiska s překrásnými průhledy lesem na siluetu hradu i okolní skály vystupující z protilehlých svahů. Po zelené následuje červená hřebenovka s velmi strmým výstupem na masiv Rokoše (celkem cca 3 h).

Méně náročný, časově kratší, avšak krajinářsky chudší je sestup z hradu do Uhrovského Podhradí a následný výstup po modré dolinou Bahulová (cca 2 h). Hezký sestup z Rokoše vede přes Košútovu skalu (840 m) po červené a žluté do zapadlé vesničky Omastiná, kde můžete shlédnout poslední zbytky originální hliněné lidové architektury charakteristické pro oblast v okolí Uhrovce.

Slovensko

Slovensko

Vápencová jeskyně pod vrchem Rokoš.

Autoři:

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  22.4 22:17

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Unikátní přírodní úkaz na Litovelsku: povodně protrhly meandr řeky Moravy

19. dubna 2024  13:10

Odborníci z Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK) a vědci z katedry geoinformatiky Univerzity...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žádný porod a na toaletu vezměte pravítko! Podivná pravidla národních parků

18. dubna 2024

Americké národní parky trhají rekordy, patří k nejvyhledávanějším destinacím světa. Ročně do nich...

Jako v pohádce. Japonský park pokryly koberce modrých květů hajniček

23. dubna 2024  14:43

Turisté z celého světa míří v těchto dnech do veřejného parku Hitači na ostrově Honšú. Na 350...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chmury otce Fouras. Pevnosti Boyard hrozí zkáza, ničí ji nápory vln

21. dubna 2024  12:36

Pevnost Boyard, která se stala dějištěm populární televizní soutěže, ohrožují rozmary počasí. Kvůli...

VIDEO: Nahlédněte do Indie očima české poutnice hnutí Hare Krišna

25. dubna 2024

Indická republika je sedmá největší a s více než miliardou obyvatel jednou z nejlidnatějších zemí...

OBRAZEM: Blýskalo se na horší časy. Procházka po Praze v roce 1941

24. dubna 2024

Protektorátní správa začala už v březnu roku 1939, o dva roky později však Prahu čekaly výrazné...

Jako v pohádce. Japonský park pokryly koberce modrých květů hajniček

23. dubna 2024  14:43

Turisté z celého světa míří v těchto dnech do veřejného parku Hitači na ostrově Honšú. Na 350...

Čůral jsem krev a stopoval. Cestovatel popisuje, jak poznával Venezuelu

23. dubna 2024

Premium Dal si 48 dní, aby sám prošel 1 500 kilometrů dlouhý trek od hranic k hranicím a poznal exotickou...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...